Depo Ne Değildir?

Şirketinizin İhtiyaçları E-Mağaza'da

Kurumsal Ürün ve Hizmetler için

Recep Kocahttp://www.recepkoca.com
Ceyhan'da doğdu... 1994 yılında girmiş olduğu Depo & Lojistik sektöründe 1996 yılında uzmanlaştı, Yaşam boyu öğrenmeye açık olduğu için AÖF Emlak ve Emlak yönetimi bölümünde okumaya devam ediyor. İzmir'i Seviyor ve İzmir'de yaşamaya devam ediyor. Kuralcı yapısı ile meslek hayatında ilkelerinden vazgeçmiyor. Onun için olmazsa olmazları Ailesi ve insanlar. Birçok sosyal mecrada Lojistiği seven insanları bir araya getirmek için çaba sarf ediyor, Lojistik Hasbihal ve Lojistik Gönüllüleri gurupları içerisinde Moderatör ve kurucu olarak görev alıyor. Lojistiğe sevdalı insanların bir araya gelerek Türkiye için güzel şeyler yapacağına inancı sonsuz ve çalışmalarını bu yönde yapmaya devam ediyor. Lojistik bir yaşam biçimidir sloganı ile genç Lojistik öğrencilerini okullarında ziyaret edip seminer ve yaşam aktarımları yaparak gelişmeleri için katkı sağlamaya devam ediyor. ‘’İnsanın; Bir Hayali, Bir Amacı, Bir Hedefi Olmalı’’ Türkiye’nin düzlüğe çıkabilmesi için üretmesi ve ürettiğini sevk edecek konuma gelmesi hayaliyle çıktığı bu yolda hedefine ulaşmak için emin adımlarla Lojistik Gönüllüleri ile yürümeye devam ediyor. Uzmanlık Alanları *Depo Yönetimi *Personel Yönetimi *E-Ticaret *Tedarik Zinciri *Hizmet Satın Alma *Fason İşleyişi Talaşlı imalat üretimi ile iç içe geçen 25 yıllık deneyimi ile Satın Alma, Üretim ve Satış ile koordineli çalışmalar yaparak işletmelere değer katıyor. A YANGIN Güvenlik Sistemlerinde Depo & Lojistik Md. olarak çalışmaya devam ediyor.
 • Ürünlerin gelişi güzel atıldığı,
 • Ucuz iş gücü ve vasıfsız personelin görev aldığı,
 • Her geleni alan, her istenileni veren,
 • Koy dursun lazım olur düşüncesi ile yönetilen ahbap çavuş ilişkisinin vazgeçilmez olduğu, çalışanların kendilerini değersiz hissettiği bir bölüm değildir.

‘’Depodan ne beklediğiniz kadar,

depo ile hangi ölçüde ilgilendiğinizde çok önemlidir’’

En büyük maliyet kalemlerden bir tanesi neden insan’dır, son zamanlarda nereye baksanız Endüstri 4.0 konuşuluyor, özellikle cirosu büyük zihniyeti küçük, büyüdüğününü zannetmiş lakin obezite seviyesinde şişmanlamış şirket yöneticileri konferanstan konferansa gidip şirketlerindeki teknolojiden bahsedip deneyimlerini paylaşıyorlar.

Gelin neden insana yatırım yapmanız gerektiğini küçük bir örnekle anlatayım.

1 milyon değerinde bir aracınızın olduğunu düşünün bir petrol ofisine girdiniz anahtarı pompacı diye tabir edilen personele verip fulle dediniz, bir tık uzaktaki marketten bir kola alıp çıktığınızda aracınıza yanlışlıkla dizel yerine benzin koyulduğunu fark ettiniz ne yaparsınız?

Çokta yapacak bir şey yok aslında araç servise gider, pompa, depo temizliği yapılır aracınıza mazot koyulur ve yolunuza devam edersiniz.

Bu aracı üreten firmanın teknolojisini düşünün ve o araca benzin koyan petrol ofisinin ciro büyüklüğünü hayal edin teknoloıjiyi yalayıp yutmuş olmaları gerekirken asgari ücretle çalışan bir personel istediği taktirde tüm sistemi sabote edebilecek durumda, işte tamda bu yüzden akıllı olan sistem değil teknolojiyi yöneten insandır diyorum, yatırımı önce insana sonra o teknolojiye yaparsanız asla zarar etmezsiniz.

Araca mazot yerine benzin koyulmaz diye iddia eden varsa lütfen beni bulsun, istediğimiz taktirde o depoya neleri koyabileceğimizi hayal bile edemezsiniz.

RAKAMLARIN KONUŞTUĞU DEPOLARDA BAŞARI DAİM OLUR.

DEPO KPI ÖRNEKLERİ

 • Kutu doldurma oranı kutunun içindeki ürünlerin hacımı/kutunun iç hacmi
 • Kayıt doğruluk oranı operasyonlar sırasındaki hatalı kayıtlar / toplam kayıt işlemleri
 • Eksik SKU oranı depo sayımı sırasında eksik çıkan kalem sayısı / toplam ürünlerin kalem sayısı
 • Fazla SKU oranı depo sayımız sırasında fazla çıkan kalem sayısı / toplam ürünlerin kalem sayısı
 • Sipariş elleçleme oranı belli bir periyod ta yerleştirilen ve toplanan sipariş kalem sayısı/ birim toplama elemanı
 • Sipariş bekleme süresi siparişin depoya geldiği andan sevke hazır hale gelmesine kadar geçen süre / birim sipariş kalemi
 • Ürün bekleme süresi siparişin depoya geldiği andan sevke hazır hale gelene kadar geçen süre
 • Müşteri başına sipariş bekleme süresi müşterinin siparişinin alındığı zaman ile sevke hazır hale geldiği süre içinde bekleme süresi
 • Sevk doğruluk oranı sevk edilen ürünlerde hatalı sevk edilen sipariş kalem sayısı/ toplam sipariş adedi
 • Depo hasarları depo içinde elleçleme sırasında hasarlanan ürünlerin sayısı ve ürün değeri / toplam ürün sayısı ve toplam ürün değeri
 • Depo içi hasarlı ürün oranı depo içinde operasyonların yapılması süresinde hasar gören ürün tutarı / toplam depo ürün tutarı
 • İş kazaları adedi belli periyodlarda meydana gelen iş kazalarının sayısı
 • Kazasız gün sayısı son kazadan günümüze kadar geçen kazasız gün sayısı
 • Stok devir hızları SKU başına her ürün cinsinin yıllık sevk tutarı/ ortalama aylık stok tutarı,
 • İşgücü verimi depo içinde elleçleme ile ilgili olarak harcanan zaman / toplam çalışma süresi
 • Çalışanların verimi boşta geçen iş saati / toplam çalışma süresi
 • Hatalı işlem oranı depo içinde yapılan hatalı toplama sayısı /çalışanlar
 • Forklift kullanım saati forkliftin hareket halinde olduğu süre/ toplam çalışma süresi
 • Depo hacim kullanım oranı depo içinde kullanılan hacım / toplam depo hacmi
 • Raf kullanma oranı depo içinde dolu olan rafların sayısı/ toplam raf sayısı
 • Navlun maliyeti/Senelik Fatura bedeli kdv öncesi

DEPOLARDA ABC ANALİZİ

ABC Analizi yapılmaya başlanıldığında KPI lar daha çok kıymetli olacaktır.

ABC Analizi kısaca var olan ürünler 3′ e ayrılır

Pahalı değer A grubu= toplam değerin %70 toplam çeşidin %20 kapsar

Orta değer B grubu= Toplam değerin %20 Toplam çeşidin %50 kapsar

Ucuz değer C grubu = Toplam değerin %10 Toplam çeşidin %30 kapsar

Yüksek değerli A kaleminden az miktarda bulundurmak kontrol sıklığını artırarak işlemler yapılmalı.

Orta değerli B kaleminden üretim miktarına göre rakamlar belirlenip %20 fazlası alınarak ve sık aralıklarla periyodik sayımlar yapılarak işlemler yapılmalı.

Ucuz değerli C kalemlerinden bol miktarda bulundurup sık kontrollere gerek duymadan kontrol maliyeti azaltılmalıdır.

Böylece stok yatırımları bariz azaltılabilir/ Özellikle içinde bulunduğumuz piyasa ve satmış olduğumuz ürünler için mevsimlik çalışmalar yapılmalıdır.

Şirketler hakkında doğru bilgiye ulaşmanın en kestirme yolu,

DEPOLARIDIR.

Patronlar, Depolarına Neden Misafir Götürmek İstemezler?

Yöneticiler, şirkete gelen misafirleri büyük ve ihtişamlı toplantı odalarında ağırlayıp şirket hakkındaki bilgileri, şirketin olması gereken ama asla hayalden öte gidememiş, özel gösteri tekniği ile hazırlanmış videolardan aktarırlarken salonda bulunan herkes bulundukları ortamdan oldukça keyif alırlar.

Rekabet denilen şey adil şartlarda olmadığında rakibin ne kadar güçsüz olursa olsun sen onu rakip gördüğün sürece seni onun seviyesine inmeye zorlar, bu yüzden önce kendini sonra çalışanlarını sonra tedarikçilerini sonra müşterilerini geliştirmek zorundasınız,

Müşteriniz bilinçlenir ne istediğini bilecek seviyeye gelirse sorgulamaya başlar işte o zaman rakip gördüğünüz firmalar ya sizinle aynı şartlara gelmek için çalışırlar ya da yok olur giderler.

Bu yüzden bildiğiniz doğrulardan ödün vermeyiniz unutmayın müşteri fiyat odaklı olursa bir tık ucuzunu bulduğunda sizi terk edecektir, kaldı ki fiyat düştükçe kalite düşecek, kalite düştükçe memnuniyetsizlik seviyesi artacaktır.

Bilmeniz gereken tek şey ürettiğiniz her ne olursa olsun dünya sizin etrafınızda dönmüyor ve asla her müşteriyi mutlu edemezsiniz.

Görmek istedikleriniz sizi sahada beklerken bu salonlarda kendinizi avutmanızın özel bir sebebi olmalı, unutmayınız hedefi olmayanlar sadece içinde bulundukları mevcut günü kurtarma adına bir şeyler yapmaya çalışırlar, sorunlara çözüm arama kabiliyetiniz ve cesaretiniz var mı?

“Bitirmem değil mucize,

Asıl mucize

Başlamak için gösterdiğim cesaret”

ŞİMDİ GİRİŞ KAPISINDAN DOĞRUCA DEPO’YA YÖNELİN, O ŞİRKETLE YOLA ÇIKIP, ÇIKMAYACAĞINIZIN BÜYÜK KANITI ORADA YATAR.

DEPO İÇİNDE NEYİ GÖRÜRSÜNÜZ?

Bu yüzden şirketlerin depoları yatak odaları kadar ‘’mahrem’’ her an şirketin gücünü göstermek üzere misafir ağırlayacağı toplantı salonları kadar hassas ve düzenli olmalıdır.

DEPO NEDİR?

 • Katma değer üreten bir merkezdir…
 • Üretim ve nihai müşteri sürecinin en kritik noktasıdır…
 • Kâr merkezidir…
 • Güvenlik görevlisinden muhasebe departmanına kadar ekip ruhu gerektiren bir birimdir…
 • Depodan ne beklediğiniz kadar depo ile hangi ölçüde ilgilendiğiniz de çok önemlidir…
 • İş sürecinde hayati bileşenlerden bir tanesi DEPO
 • Müşteri memnuniyetinin kilit noktasıdır…

AMAÇ; Tüm faaliyetlerin kayıt altına alınıp, optimum personel, minimum zaman, maksimum kazanç ile süreçlerin yönetilmesi.

“ALIŞKANLIKLAR ANAHTARLARI KAYBOLMUŞ KELEPÇELERE BENZER”

Siz daha önce ne yapılmış ya da yapılmamış boş verin bütçenizi oluşturup hedeflerinizi belirleyip rakamları yönetime sunun, unutmayın Rasyoların konuşulduğu mekanlarda sadece sayılar konuşur.

Depolarda başarı nasıl sağlanabilir?

 • Şirket içi kurallar koyulurken gri alanlar kaldırılarak.
 • Profesyonel ekip ve ekipman ile yol haritası belirleyerek.
 • Depoya hesap sorabilen ve sorulduğunda hesap verebilen, üst yönetime bağlı, sahayı iyi bilip organize edebilecek, yönetici ile başarı kaçınılmaz olur.
 • Tabi ki alınan kuralların uygulanması konusundaki hassasiyeti yönetimin göstermesi şartı ile…
 • Resimde görüldüğü üzere depo içerisinde gizli kalmış bir köşede unutulmuş malzemeler mevcut, çalıştığınız işletmenin atıl kalan köşelerini hiç ziyaret ettiniz mi?

Biz onlara karanlık köşeler diyoruz.

Konu ne zaman Depolardan açılsa özellikle üretim yapan şirketlerin ve kar etme amacı ile kurulmuş tüm yapıların depolarına bakmaları gerektiğini savunurum, nedense şirketlerde depolar hep istenmeyen sürekli masraf çıkaran, getirisi olmayan, kimi koysan yönetir düşüncesi ile kurulmuş bölümlerdir ve birçok yerde deponun kime bağlanacağı kararı doğru verilemez, depo yöneticisini idari işlere bağlayan şirkette gördüm satın alma yöneticisine bağlayan şirketlerde gördüm.

Başarın sırrı ekip olmaktan geçer, birileri başarınıza tanıklık yapmıyorsa neyi nasıl başardığınızın da çok bir önemi olmasa gerek.

Siz siz olun depolarınızda kontrolü elden bırakmayın , süreklilik sizi zinde tuttuğu gibi şirketinizede değer katacaktır, bunu nasıl başaracağım diye uzun,uzun düşünmenize gerek yok bizlerin yerine Japonlar zaten 5S yöntemini bulmuşlar size düşen sadece sahada kendinize göre uyarlayıp uygulamak.

SİZ SAYIN YÖNETİCİLERE BİR DOST TAVSİYESİ

Yarın sabah tüm çalışanlarınızdan 1 saat önce şirketinize gidip tüm sahayı gezin toplantı salonunuz kadar düzen görüyorsanız hemen kendinize bir tatil planı yapın, aksi durum söz konusu ise acil eylem planına geçmenizde yarar olacaktır.

Yoksa “şirketin” kayıpları, verdiğiniz ödün ve ucuz çalıştırıp kar ettiğinizi sandığınız personelin giderlerinden çok fazla olacaktır.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

Şirketler, Artan Akaryakıt Maliyetlerini Kontrol Altına Alabilmek İçin Neler Yapmalı ?

Küresel piyasalarda sürekli ve hızlıca artan petrol fiyatları şirketlerin bütçelerini de olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Petrol ürünleri ihtiyacının neredeyse...

TEDARİK ZİNCİRİ KONFERANSI – DİJİTAL DÖNÜŞÜM 30 Haziran’da.

TEDARİK ZİNCİRİ KONFERANSI - DİJİTAL DÖNÜŞÜM Başlangıç Tarihi 30 Haziran 2022, Perşembe 10:00 - 17:00 Bitiş Tarihi 30 Haziran 2022, Perşembe 10:00 -...

Subliminal Mesajlar: Efsane mi Gerçek mi ?

1957 senesinde James Vicary isminde bir pazarlama araştırmacısı, New Jersey'de bir sinema filmine ''Kola İç'' ''Patlamış Mısır Ye'' şeklinde...

Depo Yer Arayışı Kiralama Talebi.

Şirket İhtiyaçları: En az 10 bin metrakarelik düz ayak bir depo kiralamak istiyoruz. Fiyat uyumuna göre 20-25 bin metre karelere çıkabiliriz. Tavan...

Mal Alım İhalelerinde Aşırı Düşük Sorgulama ?

Kamu İhale Kurulu Kararı Özeti; İtirazen şikâyet dilekçesinde özetle, 25.04.2022 tarihinde EKAP üzerinden tebliğ edilen kesinleşen ihale kararında aşırı...

Dr. Fatih Birol: “Dünyanın ilk global enerji krizinin ortasındayız”

IICEC’TEN “ENERJİ GÜVENLİĞİ, TEMİZ ENERJİ & FİNANSMANIN ROLÜ” KONFERANSI Enerji güvenliği ve temiz enerjide son gelişmeler Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası...

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Yeni Bir Gündem Maddesi Olarak Karoshi

Prof. Dr. Umut Omay “Makbul İşkolik - Kötü İşkolik” başlıklı önceki yazımın devamı niteliğindeki bu yazıda, ilk kez Japonya’da tespit...

Avans Talebi Karşılanmayan İşçi Haklı Fesih Yapabilir Mi ?

Lütfi İNCİROĞLU 4857 sayılı İş Kanunu’na göre, ücret en geç ayda bir ödenir (m.32/5). İş mevzuatımızda Basın İş Kanunu'nun 14...

Faizin Getirdikleri

FAİZ KELİMESİNDEN NE ANLIYORUZ? Nasıl tanımlarsanız tanımlayın: isterseniz adına faiz deyin, isterseniz kâr payı, isterseniz hazineden hibe, ister faiz caiz...

Ödüllü İş Bulmacası No:17 – Satınalma Dergisi

İŞ BULMACASI No:17 (Ödüllü) Meydan okumayı sevenler için hazırlanmaktadır. Güzel bir mola verin. İş hayatının güncel terimlerini hatırlayın. Zihinsel bir tazeleme için bulmaca...
 • Hammadde / Ürün Tedarik ve Satış Hizmetleri
 • Akreditif ve Dış Ticaret Danışmanlığı
 • Ülke / Sektör Analizi ve Araştırma Raporu

Ticari Hizmetlerimizden Faydalanın

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 10 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın