Merkür Retrosu

Stratejik Bilginin Kilidini Açın. Kariyerinizi Bir Adım Öteye Taşıyın.
Şirketler için Dijital Dergi Üyeliklerinde Online Satınalma Check Up Hediye !

Şirket / Bireysel Üyeliğinizi Başlatın

Betül Erdem
5 Haziran 1985 Erzincan doğumluyum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Şu anda da özel sektörde satınalma uzmanı olarak çalışmaya devam etmekteyim. İstanbul Üniversitesi’nde Tedarik Zincir Yönetimi alanında yüksek lisans yapmaktayım. Çocukluğumdan beri astrolojiye olan ilgimi artık profesyonel hayata geçirmek amacı ile 2015 yılında temel seviye astroloji eğitimine başladım. 2017 yılından Astroloji Türkiye Akademi’sinde Klasik Astroloji eğitimi ileri seviyeden mezun oldum. Kendimi daha iyi tanıma ve hayatımı anlamlandırma isteğiyle başlayan yolculuğum ve profesyonel anlamda eğitim alarak devam etti. Öğrenmeye başladıkça, hayatım daha da anlam kazandı ve hiç bırakmadan büyük bir tutukluyla başladığım hobim zamanla mesleğe dönüştü.

Betül ERDEM

Astrolog – Yazar

Merhaba,

Merkür 10 Mayıs’ta İkizler burcunda gerilemeye başlayacak ve 4 Haziran’a kadar devam edecek. Retro dönemleri insanlara başımıza gelen bir felaketmiş gibi anlatılıyor. Aslında öyle değil. Retro dönemlerini hayatta bize verilen ikinci bir şans olarak görebiliriz. Çünkü bir şeyleri tekrar gözden geçirmek, tamamlamak ve düzeltmek için güzel zamanlardır.

Sadece zihinsel olarak hızımız biraz yavaşlayabilir. Kendimizi yanlış ifade edebiliriz, konuşurken biraz daha temkinli olmakta fayda var. Çünkü birbirimizi yanlış anlamaya müsait olduğumuz bir dönemdeyiz.

Bu dönem eşimizle, sevgilimizle, dostlarımızla veya ortaklaşa iş yaptığımız kişilerle sorunlarımız varsa bunları çözebiliriz. Yarım kalan ticari işlerimizi tamamlayabiliriz. Yeni işler için ise Retro bitene kadar beklemeye devam edelim. Geçmişte kalan canımızı sıkacak bazı konular tekrar gündeme gelebilir. Siz ne kadar ciddiye alırsanız o kadar var olacaktır bunu unutmayın.

Merkür Retro süresince telefon, internet, teknolojik aletler, ticaret ve banka hesaplarımızla ilgili problemler yaşayabiliriz. Teknolojik aletlerimiz bozulabilir tamir ettirmek zorunda kalabiliriz. Yolculuklarda kimlik, bilet ve pasaportlarımızla ilgili yanlışlıklar olabilir, bavullarımız kaybolabilir. Banka hesaplarımızda karışıklıklar olabilir, hırsızlık ve dolandırıcılık olayları artabilir. Ayrıca hırsızlık olaylarına karşı evimizdeki güvenlik önlemlerini arttırabiliriz. Yeni bir ilişki, yeni bir iş, yeni bir proje veya ticari anlaşmalarımızı ertelememiz gerekebilir.

Bu dönem eski arkadaşlarımızla bir araya gelebiliriz. Eski günleri yâd edebilir, resimlere bakabilir geçmişe daha çok özlem duyabiliriz. Geçmişten gelen problemlerin çözümüne yönelik adımlar atabilir gerçeklerden kaçmaktansa yüzleşebiliriz. Yarım bıraktığımız bir kitaba veya bir kursa tekrardan başlayabiliriz. Yeniden yazmaya başlayabilir, yarım bıraktığımız araştırmaları tamamlayabiliriz.

Günlük yazmayı bıraktıysak tekrar geri dönebilir veya bloğumuzla ilgilenmeyi ihmal ettiysek daha çok zaman ayırabiliriz. Kırgın olduğumuz veya kalbini kırdığımız kişilerle sorunlarımızı çözmek için adım atabiliriz.

KOÇ BURCU: Yakın çevrenizle ve kardeşlerinizle olan iletişimizde yanlış anlaşılmalara açık bir dönemdesiniz. Geçmişte yaşadığınız sorunlar tekrar gündeme gelebilir. İletişim, satış, reklam ve pazarlama alanlarında çalışıyorsanız eğer yeni projeleriniz için bir süre daha beklemeniz gerekebilir. Araba almayı düşünüyorsanız bir süre daha erteleyebilirsiniz, Retro döneminde almanız ileride problemler yaşamanıza ve pişman olmanıza neden olabilir aman dikkat. Telefon, laptop, tablet gibi iletişim araçlarını ise bu dönem satın almayın, bozulabilir veya sık sık problemler yaşayabilirsiniz. Kafanızı meşgul eden konulara biraz daha takılıp kalabilirsiniz. Uzun zamandır görüşmediğiniz veya küs olduğunuz yakınlarınızla, kardeşlerinizle veya eski komşularınızla bir araya gelebilir, dargınlıklara bir son verebilirsiniz. Yarım bıraktığınız işleri tamamlamak için ise güzel bir dönem sizi bekliyor. Yarım bıraktığınız bir kitaba tekrar başlayabilir veya daha önce plan yaptığınız ama bir türlü gidemediğiniz bir seyahate çıkabilirsiniz.

BOĞA BURCU: Harcamalarınıza ve bütçenize dikkat etmeniz gereken bir dönem başlıyor. Yeni bir yatırım, proje veya sözleşmelerinizi şimdilik değerlendirme sürecinde kalmaya çalışmalı, imza ve anlaşmalardan uzak durmalısınız. Ayrıca bankacılık işlemlerinde ve internet üzerinden yapacağınız alışverişlere dikkat ediniz, hırsızlık ve dolandırıcılık gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İKİZLER BURCU: Zihinsel olarak hızınız biraz daha yavaşlayabilir. Kendiniz ifade etmekte zorlanabilirsiniz, yanlış anlaşılmalara açık bir dönemdesiniz.  İkili ilişikler de geçmişte kalan konular tekrar gündeme gelebilir. Fiziksel olarak görünümünüzle ilgili değişikliklerden uzak durmanızda fayda var, sonradan büyük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz. Yeni bir ilişki için ise bir süre daha bekleyebilirsiniz. Karşınızdaki kişiyi sadece tanımaya çalışın, Retro’dan sonra ilişkiye başlamak için adım atabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU: Zihinsel anlamda kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Geçmişten gelen sorunlarınızla yüzleşmek ve bunları çözme odaklı hareket edebilirsiniz. Gizli düşmanlarınız ortaya çıkabilir, geçmişten gelen mevzularla ilgili dedikodunuz yapılabilir. Düşüncelerinizi akışına bırakmak kendinizi rahatlatmak için yoga, meditasyon ve reiki gibi çalışmaları uygulayabilirsiniz. Aklınıza takılan meseleleri yazmak veya günlük tutmak sizin için faydalı olabilir.

ASLAN BURCU: Arkadaşlarınızla aranızda yanlış anlaşılmalardan kaynaklı bazı kırgınlıklar veya küslükler yaşanabilir. Bununla birlikte uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınızla bir araya gelebilir, geçmiş günleri yâd edebilir ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Gelecek planlarınızı ise tekrar gözden geçirebilirsiniz, yeni bir adım atmak için ise bir süre daha beklemeniz gerekebilir.

BAŞAK BURCU: Kariyer hayatınızda kendinizi ifade etmekte zorlanabilirsiniz, yanlış anlaşılmalara açık bir dönemdesiniz. Özellikle yöneticilerinizle olan ilişkinize dikkat etmenizde fayda var. Kariyer değişikliği, yeni iş teklifleri ve anlaşmaları Retro süresince değerlendirebilir, karar vermek için ise Retro’nun bitimini bekleyebilirsiniz. Yarım kalan işleriniz tamamlamak için ise güzel bir dönem sizi bekliyor.

TERAZİ BURCU: Yolculuklarda pasaport, kimlik ve vize gibi konularda gecikmeler veya karışıklıklar yaşayabilirsiniz. Bavullarınızı kaybedebilirsiniz. Yeni bir eğitime başlamaktan kaçınmalı, hukuksal işlemlerinizi başlatmak için ise Retro’nun bitmesini bekleyebilirsiniz. Özellikle evlilik veya ortaklıkla ilgili imzalar için bir süre daha beklemeniz sonrasında yaşayacağınız pişmanlıkları önleyecektir. Basın ve medya alanında çalışıyorsanız tanıtım reklam gibi çalışmalarınızı Retro sonrasında lanse etmeniz faydalı olacaktır.

AKREP BURCU: Bankacılık işlemlerinizde ekstra dikkatli olmanızda fayda var zira hırsızlık ve dolandırıcılık gibi durumlara açık bir dönemdesiniz. Bu dönem borç almak, kredi çekmek ya da kefil olmak gibi konulara özellikle dikkat etmelisiniz. Kredi ve burs başvurularınızın olumsuz sonuçlanmaması için Retro döneminde harekete geçmektense beklemeyi tercih edebilirsiniz. Özellikle ortaklaşa yapılacak işler için imza atmayın görüşmelerinizi bir süre daha ertelemeniz sizin için daha iyi olabilir. Eşinizin veya ortağınızı geçmişten gelen bir alacağı tahsil etmesi finansal açıdan sizi oldukça rahatlatacaktır. Ayrıca psikolojik açıdan geçmişten gelen problemler tekrar ortaya çıkabilir. Bu süreçte destek almak size iyi gelebilir. Sorunlarınızı kökten çözebilirsiniz.

YAY BURCU: İkili ilişkilerinizde iletişimsel problemleriniz artabilir. Evlilik, ortaklık ya da taşınma ile ilgili yeni karar almaktan ve bunları uygulamaktan uzak durmanızda fayda var. Eski sevgilinizden ya da eşinizden haber alabilirsiniz. Uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızla bir araya gelebilir eski günleri yâd edebilirsiniz.

OĞLAK BURCU: Çalışma arkadaşlarınızla birtakım anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. İş yerinde kullandığınız cihazlar bozulabilir, mail ya da kargolarınız yanlış kişilere ulaşabilir ve evraklarınız kaybolabilir. İş hayatınızda son derece dikkatli olmanız gerekebilir, yaptığınız her işi iki kere kontrol etmeniz de fayda var. Ayrıca bu dönem yeni iş tekliflerini hemen kabul etmektense Retro bitene kadar süreci değerlendirmeniz daha uygun olacaktır. Retro sürecinse gündelik hayatınızı düzenleyebilir, yarım kalan ev veya ofis işlerinizi tamamlayabilirsiniz.

KOVA BURCU: Aşk hayatınızda iletişim problemleri artabilir. Kendinizi doğru ifade edememeniz veya karşı tarafın sürekli sizi yanlış anlaması bazı gerginliklere yol açabilir. Geçişte kalan ama çözülmemiş mevzular varsa eğer bunlar tekrar gündeme gelebilir. Eski sevgililerinizden haber alabilirsiniz, sizinle tekrar bir araya gelmek isteyebilirler. Çocuklarınızın problemleri ile daha çok ilgilenebilir, birlikte daha çok vakit geçirebilirsiniz. Yarım bıraktığınız bir hobinize ise yeniden başlayabilirsiniz.

BALIK BURCU: Aile içinde özellikle ebeveynlerinizle aranızda yanlış anlaşılmalar yaşayabilirsiniz. Eski konular gündeme gelebilir, bazı sırlar ortaya çıkabilir. Evinizle ilgili tadilat ve tamirat işleri ile ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Elektronik eşyalarınız bozulabilir. Özellikle elektrik, su, ve doğalgaz tesisatları ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca gayrimenkullerinizle ilgili alım satım işlemlerinizi Retro bitene kadar ertelemeniz gerekebilir. Evinizde ki güvenliğe de ekstra dikkat etmenizde fayda var hırsızlık gibi olaylarla karşılaşabilirsiniz. Retro’da yapabileceğiniz en güzel şey belki de sevdiklerinizle bir araya gelmek eskiyi yad etmek, eski resimlerinize bakmak ve biraz nostalji yapmak olacaktır.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

Kurumsallaşma ve Kurumsallaşmanın Önemi

Dr. Öğr. Üyesi Gözde MERT Nişantaşı Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı & Gözde Araştırma Şirketi Kurucusu   “Hiçbir...

Bir Şirketin Vekili Aynı Zamanda Diğer Şirketin Ortağı Aynı İhaleye Girebilir Mi ?

İtirazen Şikayet Konusu; İtirazen şikâyet dilekçesinde özetle, 4734 sayılı Kanun’un 17’nci maddesinin (b) bendi kapsamında tesis edilen idare işleminin...

İş Dünyasında Kullanılan Deyimler – 2

Dr. Esma Gültüvin GÜR OMAY Deyimlerin iletişimdeki rolü göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Dildeki nüansları ince bir şekilde aktarmalarının yanı...

Mağaza Çalışanlarının Bazı Ürünleri Satınalmak İçin Kendilerine Ayırması Ahlak ve İyi Niyet Kurallarına Aykırı mıdır?

LÜTFİ İNCİROĞLU Mağaza Çalışanlarının Bazı Ürünleri Satınalmak İçin Kendilerine Ayırması Ahlak ve İyi Niyet Kurallarına Aykırı mıdır? Hayatın olağan akışı içinde...

İhracatın Kuralları – III

NEDEN İHRACAT   Ülkemizin kalkınması ve ihracat yapan firmaların satış ağının daha da geniş yelpazede hareket etmesi için ihracat yapmanın...

Yöneticiler için bulmaca. Dergi abonelik ödüllü.

ÖDÜLLÜ İŞ BULMACASI No:12 Yöneticiler için özel hazırlandı. Güzel bir mola verin. Zihinsel bir tazeleme için bulmaca çözün. İş hayatı odaklı bulmaca için...

Teslimat Sektörü Büyüdükçe Dijitalleşiyor

Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği verilerine göre, kargo ve kurye sektörü 2022 yılında e-ticaret kaynaklı 4 milyar...

Akrep Burcunda Ay Tutulması

Betül ERDEM Astrolog & Yazar 16 Mayıs Pazartesi günü Akrep burcunun 25 derecesinde saat 07:15’te bir Ay tutulması meydana geliyor. Şu...

Kargo Kurye Dağıtım Sektörü 4 Milyar 685 Milyon Adet Sipariş Bekliyor

Kargo Kurye ve Dağıtım Sektörü 2022’de 4 Milyar 685 Milyon Adet Sipariş Bekliyor. Post & Parcel Uuslararası Zirvesi’nde Sektörün...

Örgütsel Öğrenmenin Sağlanmasında Kuruma Düşen Görevler

Dr. Öğr. Üyesi Gözde MERT Nişantaşı Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı & Gözde Araştırma Şirketi Kurucusu   “Sonsuza...

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 10 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın