Lojistikte Yapay Zeka Kullanımı

Damla Akkaya
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünde eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Lojistik Kulübü’nün Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Startup Vadisi’nde E-ticaret Takım Liderliği görevini üstlenmektedir. Lojistik süreçlerinin etkinliğini artırabilecek dijital çağa uygun yazılım ve iletişim tabanlı projelerde yer almak amacıyla çalışmalar yürütmektedir.

Yapay zeka, insan gibi düşünebilen, davranışları taklit edebilen, otomatikleştirebilen ve veri tabanlı etkinlikleri insanlardan daha iyi şekilde yapabilen sistemlerden oluşur.

Bu sistemlerin en önemli performansı hata oranını ciddi seviyelerde indirgemesidir. Dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden birinin raporlarına göre Üst düzey yapay zeka destekli ses asistanları yaklaşık % 5’lik hata oranını göstermektedir.

Birçok sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe hizmetlerin hata oranın en aza indirgenmesi müşterilere sunulacak deneyimi iyileştirmenin en kolay yoludur.

Küresel ölçekte lojistik hizmet kalitesini artıracak her fikir, proje veya ürüne önem verilmelidir. Müşterilerin beklentilerini karşılayacak lojistik hizmetlerde değer yaratmak, pazardaki rekabet gücünü sürdürmek için her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Peki lojistik hizmet kalitesini artırmak için yapay zekayı nerelerde kullanacağız?

 1. Akıllı Depolar
 2. Otonom Araçlar
 3. Akıllı Yollar
 4. Müşteri Deneyimi

Akıllı Depolar

Depolardaki otomasyona baktığımızda tarihteki buhar motorlarından forklifte, günümüzün robotik paketleyicileri ve toplayıcılarına kadar uzanan bir süreçtir.

Depo otomasyon teknolojileri ürünlerin hareketlerine yardımcı olan ve taşınma sürecini iyileştiren araçlar olarak açıklanabilir.

Bu görevleri yerine getirmek adına farklı yetkinliğe sahip geliştirilmiş ve geliştirilmekte olan birçok cihaz mevcuttur. Yeni taşıma cihazları, malların toplanmasını, sınıflandırılmasını ve paletlenmesini otomatik hale getirir.

E-ticaretin dikkat çekmesiyle paket işlemlerinde doğru ayıklama daha önemli hale geldi. Gelişmiş konveyör sistemleri, uygun işlemi belirlemek için bir paketin üzerindeki barkodları alabilen tarayıcılar kullanır. Ve bu sayede ayıklama işlemleriniz daha az hatayla daha kısa zamanda gerçekleşmiş olur.

Depolarda insanları taklit edebilen makinelerin kullanılması insanların üretkenliğini artıracaktır.

Otomatik raf sistemleri, RFID okuyucular ve sensörler depo otomasyon sistemlerinin vazgeçilmezleridir.

Depo otomasyon sistemleri hem operasyonlarda zamandan tasarruf etmenize hem de iş gücünü doğru kullanmanıza yardımcı olarak hizmet kalitenizi artıracaktır.

Otonom Araçlar

Yapılan uluslararası bir araştırma sonuçları;

Şirketlerin dörtte üçünden fazlasının sürücüsüz tırların gelecek on yıl içerisinde gerçekçi bulunduğunu gösterdi. Üç şirketten neredeyse biri, otonom teknolojinin önümüzdeki beş yıl içinde yerleşmesini bekliyor.

Bunun yanı sıra uluslararası karayolu taşımacılığında önemli birliklerden biri otonom araçlar konusunda yeterli dijital altyapının olmadığını ve otonom araçların kullanılabilirliği açısından kurulması gerektiğini öneriyor.

Farklı bir araştırma hafif kamyonların sadece %10’unun 2030’dan itibaren otonom hale gelebileceğini belirtiyor.

Süre uzun olsa da otonom araçların taşımacılık ve lojistik sektörüne sağlayacağı birçok avantaj söz konusu;

 • Teslimat trafiğinin indirgenmesi
 • Teslimat süresinin en aza indirgenmesi
 • Operasyonların güvenliğinin artması
 • Operasyonların verimliliğinin artması
 • Yakıt tasarrufu
 • Şeffaf izlenebilirlik sağlanması

Gibi birçok konuda avantajlar sunacaktır.

Akıllı Yollar

Otonom araçların dikkat çekmeye başlamasıyla özel yol altyapısının öneminin arttığı gözlemleniyor.

Dünya çapında güneş enerjisiyle akıllı araçlara özel akıllı otoyollar oluşturmak üzere birçok proje sunulmakta ve geliştirilmektedir.  Akıllı yol projeleri çeşitli yazılımlarla programlanan akıllı sensörler ile kazaları azaltmak veya önlemek adına birçok çalışmadan oluşuyor.

Dünyada birkaç ülke güneş enerjisiyle oluşturulan güneş yollarına sahip, bu yollar sadece elektrikli araçların güç ihtiyacını karşılamak için değil aynı zamanda araçlara bağlı pilleri şarj etmek için de kullanılabiliyor.

Ayrıca trafik hacmini izleyebilir ve bir aracın yoldan ne zaman ayrıldığını veya bir kazaya karıştığını belirleyebilir ve ardından acil durum hizmetlerini uyarabilirler. Bu, daha güvenli yolculukların ve daha hızlı teslimatların kolaylaştırılmasına yardımcı olur.

Bu sayede lojistik hizmetlerin daha güvenli, daha hızlı ve daha verimli şekilde müşterilere sunulması sağlanabilir.

Lojistikte Yapay Zeka Kullanımı ile Müşteri Deneyimini İyileştirmek

E-ticaret alanında müşterilerinize sunduğunuz deneyimi web siteniz üzerinden iyileştirebilirsiniz.

Peki geleneksel lojistik hizmetlerde müşteri deneyimi nasıl iyileştirilir?

Bu soruya cevap vermek için öncesinde bir müşteri sizden ne bekliyor sorusuna cevap vermelisiniz.

 1. Her insan için zaman faktörü değerlidir, siparişlerinin hızlıca ulaşmasını ister,
 2. Doğru fiyatlandırma ister,
 3. Sürece dahil edilmek her an ürün hakkında bilgiye ulaşmak ister bu sebeple süreç şeffaf ve izlenebilir olmalıdır,
 4. Ürünün güvenliği hakkında şüpheye düşmemek ister,
 5. Karşılaştığı herhangi bir problemin kolaylıkla çözülmesini ister,
 6. Süreç öncesi, sırası ve sonrası aktif iletişim ister.

Bu sebeple müşterilerinize;

 1. Müşterinize sürekli iyileştirilmiş bir deneyim sunmalı,
 2. Müşterinize şeffaf ve izlenebilir bir süreç sunmalı,
 3. Hız faktörünün önemine dikkat etmeli,
 4. Doğru fiyatlandırma yapmalı,
 5. Süreç boyunca aktif iletişimde kalmalı,
 6. Ve tersine lojistik hizmetlerde müşteri tatminine yönelik hizmetler vermelisiniz.

Lojistik hizmetlerinizde yapay zekayı kullanarak birçok yönden hizmet kalitenizi artırabilir ve müşterilerinize paha biçilmez bir deneyim sunabilirsiniz.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

Havayolu İhracat Operasyonları ve Dış Ticaret Lojistiği Eğitimi Perşembe saat 14:00’te. Ücretsiz.

28 Ocak 2021 Perşembe Saat 14:00'te Yönetici Okulu'nda 4. haftamızda Planet Lojistik Genel Müdürü Sn. Suna Boylu EMEKLİ bizlerle...

Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, 1.5 milyar dolar ihracat hedefine dijitalleşme ile ulaşacak

Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, Covid-19 nedeniyle 2020 yılı genelinde olağanüstü bir süreç yaşadı. Sektör olarak dalgalı bir ihracat performansı...

Rusya Türk domatesinin kotasını 250 bin tona çıkardı

Rusya Federasyonu, Türk domates ihracatçılarına 6 ay nefes aldıracak karara imza attı. Rusya Federasyonu Türkiye'den ithal ettiği domates kotasını...

2020 E-ticaret Kategori Bazında Büyüme Oranları

E-ticaret teknolojileri altyapı sağlayıcısı Ticimax, 2020 yılı e-ticaret büyüme oranlarını açıkladı. Ticimax E-ticaret Sistemleri’nin altyapı hizmetini sağladığı e-ticaret sitelerinin...

Deri sektörü sanal fuarlarla pandeminin olumsuz etkilerini azaltmayı başardı

Deri ve Deri Mamulleri pandemi döneminde maalesef en olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer almakta. Aralık sonu itibariyle genelde 2019...

Dolandırıcılar “Aşı Sıranız Geldi” SMS’leriyle Kandırıyor

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısı CoronaVac'ın yaygın uygulamasına 14 Ocak'ta başladı. İlk olarak sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlanan aşı, 19 Ocak...

Şirketlerin yüzde 43’ü kurum kültürlerini koruyamadı

Deloitte tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türkiye’de evden çalışma konusunda şirketleri en çok kurum kültürü ve çalışma alışkanlıkları zorluyor. Kurum...

23.01.2021 Tarihinde Yetkilendirilmiş Yükümlü (AEO) Derneği’nce Gerçekleştirilecek ”STA Sonrası Türkiye-Birleşik Krallık Ticari İlişkilerinin Geleceği” Konulu Panel Youtube’da Canlı Yayında

İş Ortağımız Ünsped Gümrük Müşavirliği'nin de üye olduğu Yetkilendirilmiş Yükümlü (AEO) Derneği'nin 23 Ocak 2021 tarihinde Youtube canlı yayında...

Kamu İhale Kurulu Emsal Kararları

Anahtar Kelimeler; Teklif mektubu, teklif tutarı, rakamla ve yazıyla Konu: Teklif mektubu üzerinde yer alan teklif bedelinin rakam ve yazı...

“Değişen İnsan Kaynakları Tanımları ve Birlikte Başarma Kültürü” Eğitimini Online İzleyin.

“Değişen İnsan Kaynakları Tanımları ve Birlikte Başarma Kültürü” Eğitimini Online izleyin. 21 Ocak Perşembe günü, Peoplefocus HR Genel Müdürü...

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 8 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın