Lojistikte Yapay Zeka Kullanımı

Damla Akkaya
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünde eğitimine devam etmektedir. Aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Lojistik Kulübü’nün Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Startup Vadisi’nde E-ticaret Takım Liderliği görevini üstlenmektedir. Lojistik süreçlerinin etkinliğini artırabilecek dijital çağa uygun yazılım ve iletişim tabanlı projelerde yer almak amacıyla çalışmalar yürütmektedir.

Yapay zeka, insan gibi düşünebilen, davranışları taklit edebilen, otomatikleştirebilen ve veri tabanlı etkinlikleri insanlardan daha iyi şekilde yapabilen sistemlerden oluşur.

Bu sistemlerin en önemli performansı hata oranını ciddi seviyelerde indirgemesidir. Dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden birinin raporlarına göre Üst düzey yapay zeka destekli ses asistanları yaklaşık % 5’lik hata oranını göstermektedir.

Birçok sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe hizmetlerin hata oranın en aza indirgenmesi müşterilere sunulacak deneyimi iyileştirmenin en kolay yoludur.

Küresel ölçekte lojistik hizmet kalitesini artıracak her fikir, proje veya ürüne önem verilmelidir. Müşterilerin beklentilerini karşılayacak lojistik hizmetlerde değer yaratmak, pazardaki rekabet gücünü sürdürmek için her zamankinden daha önemli hale geliyor.

Peki lojistik hizmet kalitesini artırmak için yapay zekayı nerelerde kullanacağız?

 1. Akıllı Depolar
 2. Otonom Araçlar
 3. Akıllı Yollar
 4. Müşteri Deneyimi

Akıllı Depolar

Depolardaki otomasyona baktığımızda tarihteki buhar motorlarından forklifte, günümüzün robotik paketleyicileri ve toplayıcılarına kadar uzanan bir süreçtir.

Depo otomasyon teknolojileri ürünlerin hareketlerine yardımcı olan ve taşınma sürecini iyileştiren araçlar olarak açıklanabilir.

Bu görevleri yerine getirmek adına farklı yetkinliğe sahip geliştirilmiş ve geliştirilmekte olan birçok cihaz mevcuttur. Yeni taşıma cihazları, malların toplanmasını, sınıflandırılmasını ve paletlenmesini otomatik hale getirir.

E-ticaretin dikkat çekmesiyle paket işlemlerinde doğru ayıklama daha önemli hale geldi. Gelişmiş konveyör sistemleri, uygun işlemi belirlemek için bir paketin üzerindeki barkodları alabilen tarayıcılar kullanır. Ve bu sayede ayıklama işlemleriniz daha az hatayla daha kısa zamanda gerçekleşmiş olur.

Depolarda insanları taklit edebilen makinelerin kullanılması insanların üretkenliğini artıracaktır.

Otomatik raf sistemleri, RFID okuyucular ve sensörler depo otomasyon sistemlerinin vazgeçilmezleridir.

Depo otomasyon sistemleri hem operasyonlarda zamandan tasarruf etmenize hem de iş gücünü doğru kullanmanıza yardımcı olarak hizmet kalitenizi artıracaktır.

Otonom Araçlar

Yapılan uluslararası bir araştırma sonuçları;

Şirketlerin dörtte üçünden fazlasının sürücüsüz tırların gelecek on yıl içerisinde gerçekçi bulunduğunu gösterdi. Üç şirketten neredeyse biri, otonom teknolojinin önümüzdeki beş yıl içinde yerleşmesini bekliyor.

Bunun yanı sıra uluslararası karayolu taşımacılığında önemli birliklerden biri otonom araçlar konusunda yeterli dijital altyapının olmadığını ve otonom araçların kullanılabilirliği açısından kurulması gerektiğini öneriyor.

Farklı bir araştırma hafif kamyonların sadece %10’unun 2030’dan itibaren otonom hale gelebileceğini belirtiyor.

Süre uzun olsa da otonom araçların taşımacılık ve lojistik sektörüne sağlayacağı birçok avantaj söz konusu;

 • Teslimat trafiğinin indirgenmesi
 • Teslimat süresinin en aza indirgenmesi
 • Operasyonların güvenliğinin artması
 • Operasyonların verimliliğinin artması
 • Yakıt tasarrufu
 • Şeffaf izlenebilirlik sağlanması

Gibi birçok konuda avantajlar sunacaktır.

Akıllı Yollar

Otonom araçların dikkat çekmeye başlamasıyla özel yol altyapısının öneminin arttığı gözlemleniyor.

Dünya çapında güneş enerjisiyle akıllı araçlara özel akıllı otoyollar oluşturmak üzere birçok proje sunulmakta ve geliştirilmektedir.  Akıllı yol projeleri çeşitli yazılımlarla programlanan akıllı sensörler ile kazaları azaltmak veya önlemek adına birçok çalışmadan oluşuyor.

Dünyada birkaç ülke güneş enerjisiyle oluşturulan güneş yollarına sahip, bu yollar sadece elektrikli araçların güç ihtiyacını karşılamak için değil aynı zamanda araçlara bağlı pilleri şarj etmek için de kullanılabiliyor.

Ayrıca trafik hacmini izleyebilir ve bir aracın yoldan ne zaman ayrıldığını veya bir kazaya karıştığını belirleyebilir ve ardından acil durum hizmetlerini uyarabilirler. Bu, daha güvenli yolculukların ve daha hızlı teslimatların kolaylaştırılmasına yardımcı olur.

Bu sayede lojistik hizmetlerin daha güvenli, daha hızlı ve daha verimli şekilde müşterilere sunulması sağlanabilir.

Lojistikte Yapay Zeka Kullanımı ile Müşteri Deneyimini İyileştirmek

E-ticaret alanında müşterilerinize sunduğunuz deneyimi web siteniz üzerinden iyileştirebilirsiniz.

Peki geleneksel lojistik hizmetlerde müşteri deneyimi nasıl iyileştirilir?

Bu soruya cevap vermek için öncesinde bir müşteri sizden ne bekliyor sorusuna cevap vermelisiniz.

 1. Her insan için zaman faktörü değerlidir, siparişlerinin hızlıca ulaşmasını ister,
 2. Doğru fiyatlandırma ister,
 3. Sürece dahil edilmek her an ürün hakkında bilgiye ulaşmak ister bu sebeple süreç şeffaf ve izlenebilir olmalıdır,
 4. Ürünün güvenliği hakkında şüpheye düşmemek ister,
 5. Karşılaştığı herhangi bir problemin kolaylıkla çözülmesini ister,
 6. Süreç öncesi, sırası ve sonrası aktif iletişim ister.

Bu sebeple müşterilerinize;

 1. Müşterinize sürekli iyileştirilmiş bir deneyim sunmalı,
 2. Müşterinize şeffaf ve izlenebilir bir süreç sunmalı,
 3. Hız faktörünün önemine dikkat etmeli,
 4. Doğru fiyatlandırma yapmalı,
 5. Süreç boyunca aktif iletişimde kalmalı,
 6. Ve tersine lojistik hizmetlerde müşteri tatminine yönelik hizmetler vermelisiniz.

Lojistik hizmetlerinizde yapay zekayı kullanarak birçok yönden hizmet kalitenizi artırabilir ve müşterilerinize paha biçilmez bir deneyim sunabilirsiniz.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

Pazarlık Yönetimi Yazı Dizisi

Pazarlık Yönetimi – Yazı Dizisi Prof. Dr. Murat ERDAL – merdal@istanbul.edu.tr İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tedarik Zinciri Yönetimi Yüksek Lisans Program Başkanı www.muraterdal.com Satınalma...

Kadın İstihdamı ve Kadın Girişimciler

Dr. Öğr. Üyesi Gözde MERT Nişantaşı Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı & Gözde Araştırma Şirketi Kurucusu “Yeryüzünde...

Satınalma Dergisi Mayıs 2021 – Sayı:101

Değerli yöneticiler, Mayıs ayı ile havalar hızla ısınmaya başladı. Uzun zamandır hasretle beklediğimiz bahar nihayet geldi. Açıkçası moralimiz yükseldi. Yoğun...

Birden Fazla İşte Eş Zamanlı Şantiye Şefliği Yapan Kişi İçin İş Denetleme Belgesi?

Mehmet ATASEVER      Kamu İhale Kurulu Eski Üyesi/ Akademisyen Sinan ÖZESEN Kamu İhale Uzmanı/İnşaat Mühendisi Anahtar Kelimeler; Yapım işi, şantiye şefi, ihale,...

Taşınmaz Satışlarında Yeni Bir Dönem Başlıyor! Hazır mısınız?

Ülkemizde Resmî Gazete şu anda en çok okunan gazete oldu. Muhtemelen uzunca bir süre daha yayımlanmaya, sermaye ve vatandaş...

Uzaktan çalışma, çalışanı hangi yönlerden olumsuz biçimde etkileyebilir?

Uzaktan (tele-evde) çalışma uygulama­ları çalışanlar ve işverenlere, özellikle teknolojik imkanların gelişmesiyle birlikte farklı imkânlar sunmaktadır. Ailede ebeveynlerin her ikisinin...

Döviz Kurlarının Sabit Kalması İhracatçıyı Üzüyor Mu?

ÜLKEMİZDE DÖVİZ KURLARI ŞEKLİ Ülkemizde sabit kur sistemi değil, dalgalı kur sistemi geçerlidir. Döviz kurlarındaki dalgalanma; Piyasa koşullarına, TCMB'nin PPK...

Müzakere Yönetimi ve Pazarlık Becerileri Testi – 3 Mayıs

MÜZAKERE YÖNETİMİ VE PAZARLIK BECERİLERİ EĞİTİMİ – YÖNETİCİ GELİŞTİRME EĞİTİM PROGRAMI Yeni dönem iş hayatında örnek olay çalışmaları yönetici geliştirme eğitimlerinin...

İşletmelerde İnformel Bir Pratik: Dedikodu

Ateş bulunmadan önce hava kararınca insanlar hemen uyumaktaydılar. Ancak ateşin bulunmasıyla insanlar bir araya geldiler, bir ateş etrafında toplandılar...

Örgütsel Adalet ve Çalışan Hakları

Dr. Öğr. Üyesi Gözde MERT Nişantaşı Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı & Gözde Araştırma Şirketi Kurucusu “Tüm...

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 8 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın