Tedarik Zincirinizi Modernize Etmenin Yolu Teknolojiden Geçiyor

Adil Ünalhttps://buyernetwork.net/adil-unal/
Üniversite yıllarından itibaren teknoloji projeleri geliştirmekte olan Adil Ünal, İstanbul Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Satınalma Dergisi ve Buyer Network'ü bünyesinde barındıran Tinova Bilişim Teknolojileri A.Ş.'nin kurucu ortağıdır. Tedarik zincirinde süreç yönetimi alanında doktora tez çalışmasını sürdüren Ünal, teknolojiye duyduğu tutkuyu akademik birikimi ile birleştiren inovatif projeler yönetmektedir.

Tüm dünyada olduğu gibi teknoloji ve internet satınalma departmanlarındaki iş yapma şekillerini değiştirmeye devam ediyor. Sektörel araştırmalar satınalma ve tedarik zinciri biriminin radikal bir modernizasyon sürecine girdiğini ve teknolojiden daha fazla yararlanıldığını ortaya koyuyor.

Satınalma departmanını incelediğimizde içe dönük kapalı kutu gibi çalışan bir yapı ile karşı karşıya kaldığımız zamanlar artık geride kalmak üzere. Yeni dönemde satınalma ve tedarik zincirinin misyonu hem farklılaşıyor hem de daha stratejik bir hale dönüşüyor. Çok lokasyonlu üretim ve dağıtım operasyonları gerçekleştiren bir çok işletme tedarikçileri ile ya da bu işbirliğinin daha da ilerlemiş olması durumunda iş ortakları ile daha yakın ilişkiler kuruyorlar. Bu durumda satınalma ve tedarik zinciri yöneticileri artık daha görünür ve işbirliği önerilerine daha açık olma durumundalar.

tedarikzinciri_satinalma_dergisiSatınalma yöneticisine ulaşılmaz, telefonu hep kapalıdır, e-posta adresi yoktur gibi eskide kalan gerçekler yerini teknolojinin değiştirdiği yeni yapılara bırakıyor. Güncel teknolojik uygulamalar ile iş ortakları ile sürekli bağlantı halinde olan, sadece alıcı-satıcı arasındaki işlemi değil ticaretin kendisini yönlendiren yeni yetkinliklerle dolu bir yönetici profili doğuyor.

Teknoloji ve satınalma / tedarik zinciri yöneticiliği mesleğine etkileri ile ilgili yukarıdaki bilgilere ek olarak firma genelinde tedarik zincirinizi modernize etme konusunda çeşitli açılımlara yer vermek gerekmektedir.

1 – Süreci Yeniden Tasarlayın

Tedarik zinciri yönetimi tek bir departmanın kontrolünde gibi görünse de birbirine bağımlı çok sayıda faaliyetten oluşmaktadır. Bu nedenle süreç tabanlı düşünülmelidir. Birbirinden farklı departmanlar ve coğrafyalar ile iş yapma durumunda olan yöneticiler teknolojik uygulamalar ve iş networkleri ile bu sorunu aşabilirler. Tedarik zinciri yönetimi sürecinde işbirlikleri ve inovatif yaklaşımlar bu şekilde gerçekleştirilebilir. Bulut tabanlı iş uygulamaları ile tedarik zinciri yönetimi sürecini daha hızlı ve görünür kılabilirsiniz.

P2P (Procure to Pay) Sistemler

Postmodern ERP sistemleri olarak da belirtilen P2P sistemler (e-teklif, katalog yönetimi, cari hesap yönetimi, e-fatura hizmetlerini içeren) alıcı ve tedarikçiler arasındaki sipariş – fatura döngüsünü çok daha hızlı bir biçimde gerçekleştirebilmelerine olanak tanımaktadır. 2015 yılı itibari ile satınalma ve tedarik zinciri yazılımları arasında %11,6 ile en yüksek oranda büyüme gerçekleştiren segmenttir. Dünya genelinde yıllık cirosu 500 milyon doların altındaki şirketlerde P2P çözümlerinin penetrasyon oranı %10’un altındadır. P2P çözümleri sunan firmaların fiyatlama modellerini ve fonksiyonel özelliklerini daha küçük ölçekte işletmeler arasında yaygınlık kazanmaları açısından güncellemeleri gerektiği belirtilmektedir.

2- Bağlanın

Bağlantılı olma durumu bilgiye ulaşma, ulaşılabilir olma, iş yapış şekillerinin kolaylaşması gibi bir çok noktada bireylere ve dolayısıyla bu platformlarda iş ilişkilerini yürüten işletmelere büyük avantajlar sağlamaktadır.

Sosyal ağ siteleri üzerinden kişisel bağlantı kurma ile en yüksek seviyede gerçekleşen bu durum yeni dönemde B2B ilişkilerde de sıklıkla gerçekleşecek. Ülkemizde BuyerNetwork.net ile hem satınalma yöneticileri hem de tedarikçilerle bağlantı kurabilirsiniz.

Uluslararası bir araştırma şirketi tarafından yılın her çeyreğinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre dünya nüfusu 7.4 milyar iken, 3.42 milyar internet kullanıcısı ve 2.31 milyar sosyal ağ sitesi kullanıcısı bulunmaktadır. Bir önceki yıla göre internet kullanıcısı sayısı yaklaşık %10 (332 milyon kişi), sosyal ağ sitesi kullanıcısı ise yine yaklaşık %10 (219 milyon kişi) artış göstermiştir. Tüm internet kullanıcıları içerisinde mobil cihazlar üzerinden sosyal ağ sitesi kullanımı ise %27 (1.97 milyar kişi) ’dir. Bu sonuçlar ele alındığında tüm internet kullanıcılarının %46’sının bir sosyal ağ sitesini kullanarak diğer kullanıcılar ile bağlantılı olduğu ortaya çıkmaktadır. Mobil cihazların giderek daha konforlu ve kolay bir kullanım sunması da sosyal ağ siteleri ile olan etkileşimin günün her saati sürmesi anlamını taşımaktadır.

BuyerNetwork.net İş Dünyası Platformu ile Bağlanın
– Satınalma ve tedarik zinciri yöneticileri ile tedarikçilerin ortak bir ağ üzerinde iletişim sağlaması,
– Uzmanlar arasında bağlantı kurulabilmesini sağlamak,
– Tedarikçi ürün ve hizmetleri (operasyonları) hakkında bilgi toplama,
– Sektörel gelişmelerin rahatlıkla takip edilmesi,
-Tedarikçilerle işbirliği fırsatlarını değerlendirme gibi amaçlarla kurulan Türkiye’nin B2B İş Platformu BuyerNetwork.net ile hem satınalma yöneticileri ile hem de tedarikçiler ile işbirlikleri gerçekleştirebilir, satınalma süreçlerinizi daha kolay bir biçimde yürütebilirsiniz.

3- Sadece Otomasyona Değil, İnovasyona da Önem Verin

Dijitalleşme temel satınalma ve tzy süreçlerini otomatize ederek değer eklemeyen birçok faaliyeti ortadan kaldırmaktadır. Dijitalleşmenin asıl sunduğu değer ise daha farklı yeni iş yapış biçimlerini gerçekleştirilebilir kılması. Örneğin; uçtan uca tedarik zinciri görünürlüğü geçmişte hayal iken artık ortak platformlarda bir arada çalışan satınalma yöneticileri ve tedarikçiler sistem üzerinde malzeme, ürün ve üretim parçalarını izleyebiliyor, anlık rapor alabiliyorlar. Oyunun kuralları bu şekilde değişiyor diyebiliriz.

4- Veri Yönetimi Katma Değer Ekleyecek Faaliyetlerin Başında Geliyor

Her kanaldan veri yağmuruna tutulduğumuz bu dönemde satınalma ve tedarik zinciri süreçlerinde kullanabileceğimiz verilerin sağlanması ve karar almada kullanılması hayati önem taşıyor. Tedarikçi performans bilgilerinin düzenli tutulması, tedarikçi havuzunda yer alan henüz çalışılmamış tedarikçilerin sektörel performans bilgileri (BuyerNetwork.net üzerinde bu uygulamayı inceleyebilirsiniz)

Bununla birlikte harcama gruplarınızdaki tutarları coğrafi, tedarikçi bazında ya da kategori bazında denetleyebilmek, tedarikçinin tedarikçisinden başlayarak ürün hareketlerine ilişkin veriye ulaşabilmek de yeni dönemde veri yönetimi konusunda inceleme altına alınması gereken konulardan bazıları olarak öne çıkıyor.

5- Süreçleri Basitleştirin

Karmaşıklık işletmelerin düşmanıdır. Buradan hareketle süreçlerinizi basitleştirme ve yalınlaştırma konusunda tüm alternatifleri değerlendirmenizde fayda var. Teknolojiyi kullanmalı, dijitalleşmenin tedarik zinciriniz için sunduğu etkili yöntemleri değerlendirmelisiniz.

6- Harekete Geçin

Tedarik zincirinizi rekabet edebilir seviyede tutmak ve işletmenizi her zaman bir adım ilerde tutabilmenin çeşitli yolları var. Fakat en önemlisi bir an önce harekete geçmek ve tedarik zincirini modernize edecek kararları vermek. Bu konuda ülkemizde öncü işletmeler mevcut iken birçok işletme geleneksel yöntemlerle yoluna devam ediyor. Buyer Network ve Satınalma Dergisi olarak tüm işletmelerimize satınalma ve tedarik zinciri alanında mesleki ve sektörel bilgi kaynağı olma misyonumuzu yerine getirirken sizleri de harekete geçmeye davet ediyoruz.

 

Arş. Gör. Adil ÜNAL

İstanbul Üniversitesi

aunal@istanbul.edu.tr

adil.unal@buyernetwork.net

 

 

Müzakere Planlaması. Pazarlık Sürecinde Anahtar Evre.

MÜZAKERE PLANLAMASI Pazarlık Sürecinde Anahtar Evre Prof. Dr. Murat ERDAL Şirket iş çevresi stratejik ve taktik düzeyde çok sayıda müzakerenin gerçekleştiği...

Kocasından önce boşanan ve sonra eski kocası ile tekrar evlenen kadın işçi, iş sözleşmesini feshederek kıdem tazminatı isteyebilir mi?

Mülga 1475 sayılı İş Kanunu’nun yürürlükte bulunan 14’üncü maddesine göre, kadın işçinin hizmet akdini evlendiği tarihten itibaren bir yıl...

Hazır Giyim Sektöründe “Müşteriye Özel Hizmet Dönemi”

Karantina uygulamaları sebebiyle pandemi döneminde en çok zarar gören sektörlerden olan hazır giyim, yeni normal standartlara uyum sağlayan firmalarla...

Bitcoin’deki artış trendi ekran kartı satışlarına yansıdı

Kripto para birimlerinin en yüksek hacimlisi olan Bitcoin'de yaşanan yükseliş trendi, bitcoin ve dijital para madenciliğine olan ilgiyi de artırmayı...

Dijital Fonlama 2020’de Vites Büyüttü

Son yıllarda girişimciler için alternatif bir finansal pazar haline gelen kitlesel fonlama, pandeminin de etkisiyle 2020’de yükselişini sürdürdü. Halihazırda 24...

Benzin ve Dizelin Yerini LPG Alacak

Küresel Isınma’nın etkilerini göstermeye başlaması devletleri harekete geçirdi. Avrupa Parlamentosu’nun Avrupa Birliği için belirlediği 2030 emisyon hedeflerinin ardından İngiltere...

Türkiye’nin Data Kullanımı 2020’de 186 GB’ı Geçti

2020 yılında, tüm Türkiye’de data kullanımı önceki yıla göre büyük bir artış gösterdi. Güçlü altyapısıyla kesintisiz iletişimi sağlayan Türk...

Müzakere Teknikleri ve Pazarlık Yönetimi Eğitim Vakası. Yönetici Geliştirme Programı Çalışması.

MÜZAKERE TEKNİKLERİ ve PAZARLIK YÖNETİMİ EĞİTİM VAKASI . YÖNETİCİ YETİŞTİRME PROGRAMI

Dış Ticarette Vesaik Mukabili İşlem Kimi Koruyor?

DIŞ TİCARETTE VESAİK MUKABİLİ İŞLEM KİMİ KORUYOR? Uluslararası ticaretteki ödeme şekillerinden bir tanesi olan vesaik mukabili  (CAD – Cash Against...

Havayolu İhracat Operasyonları ve Dış Ticaret Lojistiği Eğitimi Perşembe saat 14:00’te. Ücretsiz.

28 Ocak 2021 Perşembe Saat 14:00'te Yönetici Okulu'nda 4. haftamızda Planet Lojistik Genel Müdürü Sn. Suna Boylu EMEKLİ bizlerle...

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 8 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın