Başarı

Recep Kocahttp://www.recepkoca.com
Ceyhan'da doğdu... 1994 yılında girmiş olduğu Depo & Lojistik sektöründe 1996 yılında uzmanlaştı, Yaşam boyu öğrenmeye açık olduğu için AÖF Emlak ve Emlak yönetimi bölümünde okumaya devam ediyor. İzmir'i Seviyor ve İzmir'de yaşamaya devam ediyor. Kuralcı yapısı ile meslek hayatında ilkelerinden vazgeçmiyor. Onun için olmazsa olmazları Ailesi ve insanlar. Birçok sosyal mecrada Lojistiği seven insanları bir araya getirmek için çaba sarf ediyor, Lojistik Hasbihal ve Lojistik Gönüllüleri gurupları içerisinde Moderatör ve kurucu olarak görev alıyor. Lojistiğe sevdalı insanların bir araya gelerek Türkiye için güzel şeyler yapacağına inancı sonsuz ve çalışmalarını bu yönde yapmaya devam ediyor. Lojistik bir yaşam biçimidir sloganı ile genç Lojistik öğrencilerini okullarında ziyaret edip seminer ve yaşam aktarımları yaparak gelişmeleri için katkı sağlamaya devam ediyor. ‘’İnsanın; Bir Hayali, Bir Amacı, Bir Hedefi Olmalı’’ Türkiye’nin düzlüğe çıkabilmesi için üretmesi ve ürettiğini sevk edecek konuma gelmesi hayaliyle çıktığı bu yolda hedefine ulaşmak için emin adımlarla Lojistik Gönüllüleri ile yürümeye devam ediyor. Uzmanlık Alanları *Depo Yönetimi *Personel Yönetimi *E-Ticaret *Tedarik Zinciri *Hizmet Satın Alma *Fason İşleyişi Talaşlı imalat üretimi ile iç içe geçen 25 yıllık deneyimi ile Satın Alma, Üretim ve Satış ile koordineli çalışmalar yaparak işletmelere değer katıyor. A YANGIN Güvenlik Sistemlerinde Depo & Lojistik Md. olarak çalışmaya devam ediyor.

Birçok insan gücü olmadığı için değil hedefi olmadığı için yol alamaz…

“Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır” deseler de, dünyaya gelirken emrine asansör verilen insanların varlığını da hepimiz biliyoruz. Emrinize tahsis edilmiş bir soyisminizle açılan bir asansör kapınız yoksa, hedefinizi belirleyip yola koyulun derim.

Kime Göre, Neye Göre Başarı?

Başarısızlık diye bir şey yoktur aslında. Eğer başarısızlık diye bir kavram olsaydı, öğretmenine göre diğer çocuklardan yavaş ve zihinsel engelli olarak nitelendirilen Albert Einstein, 1921 yılında Nobel Fizik ödülüne layık görülmezdi.

Ya da Stephen King Carrie romanı için bu kitap satmaz diyen adamlara inat hedeflerinin uğruna savaşmasaydı şimdi bu roman 350 milyon kopyadan fazla satar mıydı?

Örnekleri çoğaltmak mümkün. İnanç biterse başarı başarısızlıkla sonuçlanır.

Türk tarihinde askerlerimiz, ilk defa ülküleri uğrunda yüce bir amaçla savaşmış bulunuyorlar. Askerlerimiz ayakları altında bir metre yüksekliğinde çukur, çamur bulunmasına rağmen düşmanlarına karşı koşa koşa, sevine sevine gidip savaşmışlardır. 1925 (Atatürk’ün S.D.V, s. 35)

“Başarılı olmak için mutlaka başarısızlıklarla tanışmalıyız.”

Ali topu tut.

Ali topu tutarsa başarılı, tutamazsa başarısız oldu öyle mi?

Ya da 5 yaşındaki bir çocuğa 2 kere 2 kaç eder diye sordunuz çocuk boş boş suratınıza baktı, gülüp geçtiniz. Aynı soruyu 10 yaşındaki çocuğu sordunuz çocuk birkaç saniye düşündü diye, daha 2 kere 2 kaç eder onu bilmiyor diyip yargıladınız. Başarı kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyorsa başarısızlık diye bir şey de olmamalı diye düşünüyorum.

Kime göre, neye göre başarı? Ya da başarısızlık ölçütü nedir?

O zaman şunu demek doğru bir tespit midir?

Beklenti = Başarısızlık

Peki beklenti bir hedefin karşılığı mıdır?

Bu kimin hedefi olmalı?

Neye göre belirlenmeli?

Her gün yaptığınız her işte başarılı olmak parmaklarınızın ucunda bunu biliyor muydunuz?

Günlük bin adım atan bir kişi beklentisini 100 adım diye belirlerse sonuç olarak kişi kendini başarılı sayması kadar doğal bir şey yokken, yöneticileri tarafından bin adım atan, atabilen bir kişiye on bin adım hedefi koyarsanız kişi başarısız mı oldu diyeceğiz?

Başarı sizin parmaklarınızın ucundaysa, başarısızlığınız da sizin hakkınızda karar veren kişilerin elinde diyebilir miyiz?

“Ölçmezseniz yönetemezsiniz” derim her zaman.

Bakın Mustafa Kemal ATATÜRK ne demiş;

“Bütün bu başarı, yalnız benim eserim değildir ve olamaz. Bütün başarı, bütün milletin karar ve imanıyla çalışmasını birleştirmesi sonucudur; kahraman milletimizin ve seçkin ordumuzun kazandığı başarı ve zaferlerdir.”
1928 (Atatürk’ün S.D. II, s. 76-77)

Başarı için onlarca resim, çizelge, formül, özlü sözler varken başarısızlıktan neden utanır insan?

Ben hayatım boyunca mükemmelliyetçi kişiliğe sahip oldum, lakin başarısızlıklarımdan hiç utanmadım. Hatta başarı varsa paylaştım, başarısızlıklarımızı tek başıma sahiplendim. Başarı belgesi nasıl insanları mutlu ediyorsa aslında başarısızlık belgesine de sahip çıkmalı insan.

Başarısızlıkla nasıl başa çıkılır?

Öncelikle başarısızlığı kabul etmekle işe başlayalım, neden başarısız olduk?

Nerede hata yaptık?

Beklentilerimiz gerçekçi mi?

Bir sonraki adımda ne yapmalıyım?

Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlara ulaşmak nasıl mümkün değilse, daha iyiye ulaşmak için de aynı şeyleri yapmamaktan vazgeçmemiz gerektiğini bilmemiz gerekmekte.

“Asla unutmayın, başarı sizsiniz.”

2019 yılının 365 gününü daha acısı ile tatlısı ile geride bıraktığımız zaman diliminde giden yılın ardından mı yoksa gelen yıl için mi kutlama yapılır bunu kimse bilemezken, geçmiş yıllarımızın muhasebesini yaparsak geleceğe daha sağlam adımlarla yürüyebiliriz kanaatindeyim. 10 dakikanızı ayırıp ömrünüzün geçen kısmının muhasebesini yapın. Bir tarafa sizi mutsuz eden, diğer tarafa sizi mutlu eden şeyleri yazın. Sizi tebessüm ettiren ne varsa onları 2020 yılında yaşamaya, mutsuz edenlerden de kurtulmaya bakın. Unutmayın siz bir ağaç değilsiniz, dilediğiniz zaman yerinizi değiştirebilirsiniz.

Son zamanlarda Türkiye’nin en büyük sorunu iletişimsizlik, diliyorum ülkemiz ve dünya için 2020 iletişim ve lojistik yılı olur.

Asla unutmayın lojistik bisiklet sürmeye benzer. Durursanız düşersiniz. Bu yüzden pedal çevirdiğiniz sürece bisikletin üzerinde kalmaya devam edersiniz.

Google’da umut ile ümit arasında ne fark vardır diye arama yaparsanız milyonlarca yoruma denk gelirsiniz. Bana göre o iki nokta karar vermeyi sizin elinize bırakıyor.

Umut medet ummaktır.

Ümit kişinin iradesine bağlıdır.

2020 yılının beklentilerinizi karşıladığı, hayallerinizi ulaşılabilir yerlere serdiğiniz ve istediğiniz zaman toplamaya çıktığınız bir yıl olması ümidiyle…

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

PERYÖN Başkanı Berna Öztınaz: “Normalleşme Sürecinde Uyum Sağlamayı Başaranlar Kazanacak”

Türkiye’de şimdi ve gelecek için daha iyi bir çalışma yaşamına liderlik etme vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren PERYÖN - Türkiye İnsan...

Özgün ve Doğru Kararlar Alma Üzerine

Karar mekanizması konumundaki yöneticilerin önemli kısmı iş yoğunluğu, stres ve hedef baskısı içerisinde kendileri ve şirketleri adına farklı bakış...

Reklamın Pazarlaması Olmaz. Reklam, Satışları Canlandırmak İçin Yapılır

İşletmeler reklamlarını topluma entegre ederken, Reklamın Pazarlaması Olmaz, Reklam Satışları Canlandırmak İçin Yapılır sözünden hareketle, toplum bireylerinin algılarında iz...

Tokat Üniversitesi Teknopark ve Firmaları ile İşbirliği Toplantısı

Tokat Üniversitesi Teknopark ve bünyesindeki firmaları ile yaptığımız toplantıda işbirliği konuları görüşüldü. Tokat Teknoloji Geliştirme Bölgesi değerli yöneticileri Prof. Dr....

MİB: “Ek Gümrük Vergileri Üreticileri Daha Fazla Yatırıma Teşvik Ediyor”

- MİB, devletin yerli ve milli üretimi korumacı tavrından memnun - MİB: “Ek gümrük vergileri yerli üreticileri daha fazla...

TAV EASA’nın COVID-19 Protokolünü İmzaladı

TAV Havalimanları’nın dört ülkede işlettiği dokuz havalimanı Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından oluşturulan “Havacılık Sektörü için COVID-19 Protokolü”nü...

1 Temmuz’da Yeni Dönem Başladı!

Ülkemizde elektronik belge uygulamaları ile ilgili düzenlemeler giderek yaygınlaşıyor. Vergiden muaf olmayan serbest meslek erbapları (doktor, mühendis, sanatçı, menajer,...

Akbank, İhracatçıları Yenilenen “İhracatçının Gücü Paketi” ile Destekliyor!

Akbank, “İhracatçının Gücü Paketi”ni yeni ürün ve hizmetlerle zenginleştirerek müşterilerinin kullanımına sundu. Dijital dış ticaret tarifelerinden mil puan/chip para...

İhracat Yeni Normale Rekorla Başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye’nin ihracatı 2020 yılı haziran ayında yüzde 15,8 artışla 13...

Tedarik Zincirinde Makine Öğrenimi

Uluslararası tedarik zincirleri fazla miktarda veri üretir. Tedarik zincirinde makine öğrenimi verileri analiz etmek ve analiz sonuçları ile tedarik...

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

Kupon kodu 30 Nisan'a kadar yapılacak Dijital Üyelik satın alımlarında geçerlidir. Dijital İşlem Merkezi'nde ilgili üyelik türünü sepetinize ekleyip kupon kodunu girmeniz yeterlidir.

SATINALMA DERGİSİ 8 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın