Carry Trade İşlemini Oluşturan Zemin

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

Carry Trade İşleminin Zemini Nasıl Oluşur?

Satınalma Dergisi 7 Gün 7 Gündem Carry Trade İşlemini Oluşturan ZeminCarry Trade bir ülkeye girmek için öncelikle yüksek faiz oranını kollar, sinsice sadece yüksek faiz yeterli olmayıp, stabil (ölü gibi hareketsiz döviz kurları) döviz kuru olmalı. Öyle bir döviz kuru olmalı ki sanki döviz kurların üzerinde ölü toprağı atılmışçasına, günlerce, haftalarca, hatta aylarca döviz kurları ya aynı kalacak, ya da belli belirsiz kıpırdayacak. Hatta hiç kıpırdamaması tercih nedeni. İşte tam da aylardır ülkemizdeki döviz kurlarının hareketsizleşmesi gibi.

Döviz Tl Hareketi
Bir günlük USD / TRL hareketi. Güne başladığı fiyattan, günü tamamlıyor USD / TRL

 

Aylık Dolar Tl Hareketi
Bir aylık USD / TRL grafiği. Hareketsiz.

 

üç Aylık Dolar Tl Hareketi
Üç aylık USD / TRL grafiği. Kurlar aynı. Sanırım baygınlık geçirmiş. Hareketsiz.

Ülkemizdeki Türk Lirası Politika Faiz Oranı Nedir?

Türk Lirası Politika Faiz Oranı
Türk Lirası Politika Faiz Oranı

Bu grafik sadece politika faizinin ne olduğunu göstermekle birlikte çeşitli bankalarla yapılacak pazarlıklar sonunda politika faizinin oldukça üzerinde faiz elde etmek mümkündür.

İşte Tam da Carry Trade İşleminin Arzu Ettiği Zemin

Yüksek faiz, hareketsiz döviz kurları ve ülkenin de çeşitli risklere maruz kalıp tepe takla olmayacağı bir zemin olmalı.

Carry Trade Riski Sevmez, Rahatlığı SeverCarry Trade Riski Sevmez, Rahatlığı Sever

Yüksek faiz, düşük kur, hatta hareketsiz kur, huzurlu yumuşacık yatak Carry Trade için asla vazgeçilmeyecek bir ortamdır.

Carry Trade Ne Getirir?

Kısa vadede Carry Trade işlemine bakıldığında inanılmaz derecede para bolluğu girişi yaşanır.

Sıcak Para Görselİşte tam da sıcak para girişi diyebileceğim bir ortamdan bahsediyorum. Bol bol para gelir ülkemize. Bir anda döviz rezervlerimizin miktarı yukarı doğru ivmelenir. Tıpkı ülkemizde olduğu gibi. Daha dün denilebilecek zamana kadar döviz rezervlerimiz negatif seviyede iken, yıllar sonra döviz rezervlerimiz pozitif seviyeye ulaştı.

Kamyonla Döviz GörselYani bol bol döviz girişi oldu. İhracatımız artmadı, ihracat dışında döviz girdilerimiz de önemli ölçüde artmadı ise bu döviz girişleri Carry Trade işleminden kaynaklanan bir nevi emanet para ile döviz rezervlerimiz arttı.

Carry Trade Ülkemizi Terk Ederken

Carry Trade ülkemize giriş yaparken suni bir rahatlık verirken, Carry Trade paraları ülkemize terk ederken (veda ederken) elbette ki ülkemize gelen dövizlerle birlikte spekülatörlerin elde edecekleri Türk Lirası cinsinden faizlerin de dövize çevrilerek ana para & faizlerle birlikte döviz olarak ülkemizi terk edecektir. İşte Carry Trade ülkemizi terk ederken ciddi anlamda sıkıntı verecek piyasalarımıza. Bırakın döviz bolluğunu, tek bir doların dahi çok önemli olduğu bir piyasa yaşayacağız.

Carry Trade İhracata Bir Engeldir.

Carry Trade dolayısıyla döviz kurlarının düşük tutulması veya piyasanın döviz kurlarını sabit bırakması dolayısıyla, artan enflasyon ile girdi ve üretim maliyetleri sürekli artan ihracatçıların, rasyonel zeminden oldukça düşük kurlarla ihracatçılar yurt dışına fiyat tutturamadıklarından dolayı mal satışları ya zayıflayacak ya da kontratlarını iptal etme yoluna gideceklerdir.

Carry Trade İle İhracat Azalır, İthalat Ve Durgunluk Artar

İthalatçıların arayıp da bulamadığı kur garantisini Carry Trade ithalatçılara sundu desem yanlış olmaz. Carry Trade için hareketsiz döviz kuru gerekli. Aynı hareketsiz kur ithalatçının da işine gelmektedir.

Carry Trade işleminin başından sonuna kadar bakıldığında, ülkemizin varlıklarını alıp götürmektedir. İstihdam yaratmıyorlar. İthalat işleminde de dövizlerimiz yurt dışına aktarılmaktadır.

Laf aramızda kalmasın;

Ama her yapılan ithalatın ülkemiz için çok da yararlı olduğu görüşünde değilim.

Ne ithalatın, ne de Carry Trade’in ülkemize dört dörtlük bir yararı yoktur.

Demiştim ya, yıllar önce ben bu Carry Trade filmini görmüştüm.

Ülkemiz kazanmadı.

Satınalma Dergisi 7 Gün 7 Gündem Carry Trade İşlemini Oluşturan ZeminReşat BAĞCIOĞLU

ICC Uluslararası Ticaret Odaları

Türkiye Milli Komitesi

Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı Üyesi

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds