Çocuk ve Gençlere Akıllı Harcama Alışkanlıkları Kazandırma

Alım - Satım

Doç. Dr. Duygu HIDIROĞLU
Doç. Dr. Duygu HIDIROĞLUhttps://www.duyguhidiroglu.com
Mersin Üniversitesi'nde Turizm Fakültesinde Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Duygu Hıdıroğlu; ODTÜ İşletme Yönetimi mezunudur. TC. Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Daire Başkanlığı'nda görev yapmıştır. ODTÜ ve NYU'den İşletme Yönetimi alanında iki lisansı bulunmaktadır. TC. Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Daire Başkanlığı'nda uzman olarak görev yapmıştır. Akabinde TEMSA GLOBAL A.Ş.'de ise Yurtdışı Distiribütörlerinin Yöneticisi olarak çalışmıştır. Yönetim ve Strateji alanında Doktora Programın'da Yenilikçi Girişimcilik, Cinsiyet ve Finansal Faktörlerin ilişkisi üzerine Türkiye'de ilk araştırmayı gerçekleştirmiştir. 21. Yy'da Yenilikçi Girişimcilik: Küresel Konjonktürde Kadın Yenilikçi Girişimciliğine Finansın Düzenleyici Etkisi ve COVID-19 Döneminde Yönetim ve Girişimcilik başlığında iki kitabı bulunmaktadır. "COVID-19 and New Business System", "COVID-19 Pandemisinde Yönetim ve Ekonomi", "Yalın Yönetim, Yalın Liderlik, Yalın Üretim ve Yalın Girişimcilik", "İş Dünyasında Yenilik Yönetimi ve Yenilikçi Yaklaşımlar" ve "Dijital Çağda Kurumsal Yönetişim Sosyal Sorumluluk ve Sosyal Girişimcilik" adlı bilimsel kitaplarının editörüdür. 40'dan fazla uluslararası kitap bölümü ve 25 uluslararası bilimsel araştırma makalesi bulunmaktadır. 40'dan fazla uluslararası bilimsel kongre ve çalıştayda hem konuşmacı olarak hem de düzenleyen olarak yer almıştır. Bilimsel yayınları 100'ün üzerinde atıf almıştır. Çeşitli kongre ve dergilerde hakem kurulu ve danışma kurulu üyelikleri vardır. 4. Uluslararası CEO (İletişim, Ekonomi, Organizasyon) Sosyal Bilimler Kongresi'nde, 6. EMI Girişimcilik ve Sosyal Bilimler Kongresi'nde ve 8. EMI Girişimcilik ve Sosyal Bilimler Kongresi'nde "Kongre En İyi Bildiri Ödülü" almıştır. Sosyal Girişimciliğin meslek olarak kabulünün sağlanması için Dünyada sadece Harvard MIT gibi önemli 28 üniversitede benzeri olan ve Türkiye'de ilk "Sosyal Girişimcilik ve İnovasyon Yüksek Lisansını" açmıştır. Türkiye'de ilk Uluslararası Akademik Sosyal Girişimcilik Çalıştayı'nı, Türkiye'de ilk Kadın Girişimcilik Akademisi'ni ve Türkiye'de ilk Ulusal Akademi'de Girişimcilik Zirvesi'ni düzenlemiştir. Bir sosyal girişim https://www.girisimedestek.com'un kurucusudur. TC. Meclisi'nin tek dergisi TC. Meclis Özel Dergisi'nde, Harvard Business Review'de Blog Yazarlığı yapmaktadır. Girişimcilik alanında Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) projelerinin mentorudur. SMART UNITED, EMCC Global ve Uni4Society akredite girişimci mentorudur. Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus+ 2021 -2027 döneminde Mesleki Eğitim Alanında Akredite Mentordur. Adana Yüreğir Belediyesi Sosyal Girişimcilik Merkezi Danışmanıdır. Ayrıca TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısıdır. TOBB Akademik Danışmanı, TOBB Tarsus Ticaret Borsası Pamuk ve Hububat Eksperidir.

Satınalma Dergisi 7 Gün 7 Gündem çocuk Ve Gençlere Akıllı Harcama Alışkanlıkları KazandırmaGünümüzde küçük yaşlarda akıllı harcama alışkanlıkları kazanmak eskiye oranla daha fazla önem kazandı. Çocuklara ve gençlere akıllı harcama alışkanlıkları kazandırmanın insanlığın geleceğine tahmin edilenden daha fazla olumlu etkileri var.

Farkında mısınız ? Günümüzde pek çok genç ve çocuk nasıl para sahibi olacağı hakkında en ufak bir endişe duymuyor. Tüketim toplumu olduk derken artık sadece yetişkinliklerin harcama alışkanlıklarını konuşmuyoruz. Gençlerin ve çocukların harcama alışkanlıklarındaki yanlışlar, yetişkinlerin yanlışlarının önüne geçmiş durumda. Bilinçli ebeveynler kadar bilinçli genç ve çocukların yetişmesi de oldukça mühim.

Mesela bir anne baba düşünün, bin bir emek bin bir zorlukla kazandığı parayı kendi ihtiyacından feragat ederek çocuğunun keyfiyet derecesindeki bir harcaması için kullanabiliyor. Gençler ve çocuklar nasıl kazanıldığından habersiz oldukları parayı bilinçsizce ve kolayca harcayabiliyor. Yani aslında çocuklar parayı nasıl harcamaları gerektiğini tam olarak bilmiyor. Çocuklara ve gençlere ödemeleri gereken faturaların sorumluluğu henüz verilmeden, yani yetişkin olmadan erken yaşlarda en iyi harcama alışkanlıklarını kazandırabilmek gerekiyor. Bilinci geliştirmenin aile ekonomisi ve hatta makroekonomi için önemi oldukça büyük…

Çocuklar dijital kanallarda karşılarına çıkan reklamlardan ve sosyal medya pazarlamasından kolayca etkilenebiliyor. Bir çocuk, her yıl TV’de yayınlanan 15 bin ile 40 bin civarında reklama maruz kalıyor. İnternet ve sosyal medya üzerinden maruz kalınan reklam sayısı bunun kat be kat üzerinde. Çocuklar internette, filmde, video oyunlarında ve hatta okulda gördükleri reklamlardan etkileniyor ve harcamalarını bu reklamların kendilerinde bıraktığı algıya göre yönetiyor. Çocuklar harcama konusunda öğrendiklerinin çoğunu algı yönetmeye odaklı gerçekdışı abartılmış bilgilerle donatılan reklamlar yerine ebeveynlerinden ve yakınlık hissettiği diğer bilinçli yetişkinlerden öğrense harcamalarında daha akıllıca mali kararlar almaya çocuk yaşta başlayabiliyor.

Çocuklara erken yaşta doğru harcama alışkanlıkları kazandırmanın en iyi yöntemi onlar için çeşitli sorulardan oluşan, kendi alma alışkanlıklarını sorgulayabilecekleri bir satın almada öz denetim listesi planlamaktan geçiyor. Fikir vermesi açısından listede yer alabilecek soruları şöyle sıralayabiliriz:

 • Zaten benzer bir şey bende var mı ? (Zaten 2 siyah ceketim var. Bir diğerine neden ihtiyacım olsun ?)
 • Birinden ödünç alabilir miyim ? (Bu ceketi sadece pazar günü bir etkinlikte giyeceğim. Bedenime uygun bir ceketi bir arkadaşımdan pazar için ödünç almam mümkün olur mu ?)
 • Bu şeyi başka bir şeyle takas edebilir miyim ? ( Kullanmadığım beyaz gömleğimi siyah ceketi olan başka bir arkadaşımın ceketiyle değiştirebilir miyim ?)
 • Bu şeyi kendim yapabilir miyim ? (Ceketi yün ip alıp kendim örebilir miyim ?)
 • Bu şeyi satın almak için bekleyebilir miyim ? (Ceketi almam hemen gerekli mi ?)
 • İhtiyacım olan kaliteli şey için alabileceğim en düşük fiyat bu mu ? (Ceketi alabileceği alternatifler hakkında yeterince bilgi sahibi mi ve piyasayı iyi araştırdım mı ?)
 • Bu şeyi ikinci el mağazada bulabilir miyim ? (Kullanılmış iyi görünümlü bir siyah ceket alabilir miyim ?)
 • Bu şeyi satan markanın herhangi bir indirimini bulabilir miyim? (İndirimli ceket ya da kampanyaya ulaşabilir miyim ?)

Hepimiz yaşam boyu birçok şey satın alıyoruz. Bunlar arasında gerçekten ihtiyaç duyduğumuz şeylerde var; sadece keyfiyetten, hobilerden ve ilgi alanlarından kaynaklı satın almayı istediğimiz şeyler de… Keyfiyetten ve sadece istediğimiz için bir şeyi almak yanlış değil. Ancak harcama konusunda akıllı davranmak zorundayız. Akıllıca davranırsak alacağımız şey için en iyi teklifi veya en iyi alternatifi bulmakta zorlanmayız. Akıllıca davranma bize istemeden tasarruf etmemize ve mali açıdan bütçemizde daha istikrarlı davranmaya imkan tanır.

Satınalma Dergisi 7 Gün 7 Gündem çocuk Ve Gençlere Akıllı Harcama Alışkanlıkları KazandırmaÇocuklara alışveriş yaparken kendilerini sorgulayabilecekleri bu soruları öğretmek ve içselleştirmelerini sağlamak gelecek nesillere bırakılabilecek en büyük miraslardandır. Miras dememin bir nedeni var: Dünya yaşlanıyor ve sonsuza kadar var olacağını düşündüğümüz kaynaklar ne yazık ki tükenerek bir gün bitme noktasına gelecek. Bu kaynakları en verimli şekilde kullanmak ve gelecek nesillerine aktarımını sağlamak her bireyin üzerine düşen önemli bir sorumluluk. Dolayısıyla, çocukların her yaşta akıllıca harcama alışkanlıkları kazanmalarına ve hatta tasarruf etmeyi öğrenmelerine yardımcı olacak her türlü çaba son derece kıymetli. Hem ekonomiler hem nesillerin geleceği için bu çabalar desteklenmeli ve yaygınlaştırılmalı.

Doç. Dr. Duygu HIDIROĞLU

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

 • Çin'den Ürün Tedariki
 • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
 • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
 • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds