Değerli Hissetmek

Alım - Satım

Betül Erdem
Betül Erdem
5 Haziran 1985 Erzincan doğumluyum. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Şu anda da özel sektörde satınalma uzmanı olarak çalışmaya devam etmekteyim. İstanbul Üniversitesi’nde Tedarik Zincir Yönetimi alanında yüksek lisans yapmaktayım. Çocukluğumdan beri astrolojiye olan ilgimi artık profesyonel hayata geçirmek amacı ile 2015 yılında temel seviye astroloji eğitimine başladım. 2017 yılından Astroloji Türkiye Akademi’sinde Klasik Astroloji eğitimi ileri seviyeden mezun oldum. Kendimi daha iyi tanıma ve hayatımı anlamlandırma isteğiyle başlayan yolculuğum ve profesyonel anlamda eğitim alarak devam etti. Öğrenmeye başladıkça, hayatım daha da anlam kazandı ve hiç bırakmadan büyük bir tutukluyla başladığım hobim zamanla mesleğe dönüştü.

Hepimiz zaman zaman kendimizi değersiz hissedebiliriz. Aslında basit gibi görünen bu değer duygusu görünenden daha derin bir anlamı içinde barındırıyor.

Nasıl değerli olabiliriz konusuna değinmeden önce kendimizi neden değersiz hissederiz kısmını açıklamak gerek sanırım.

Değersiz hissetmemizin belli başlı nedenleri var.

İstenmeyen çocuk olarak dünyaya gelmek,

Bir kayıp veya ölümden sonra dünyaya gelmek,

Aile için de erkek çocuk veya kız çocuk sevgisinin baskın olması,

Sürekli sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalmak,

Eleştirilmek,

Sürekli başkaları ile kıyaslamak,

Eğer siz de bunlardan herhangi birine veya birkaçına maruz kaldıysanız kendinizi değersiz hissedebilirsiniz. Biz daha doğmadan yaşanan olaylara müdahale edemeyiz ama bazı şeyleri elbette değiştirebiliriz.

Peki değerli hissetmek için ne yapmalıyız.

Öncelikle varlığımızı kabul etmeli ve kendimizi onurlandırmalıyız. Yani ben Betül olarak iyi ki varım diyebilmeli ve kendimi kadın olarak kabul etmeliyim. Özellikle kız çocuk olarak doğmanın ayıp görüldüğü bir toplumda kendi cinsiyetini kabul ettirmek ve bir varlık göstermek oldukça zor.

İkincisi sınır çizmek. Yani insanların alanınıza girmesine izin vermemek. Bugün, ülkelerin sınırları var ve herkes kafasına göre istediği ülkeye giremiyor değil mi? Peki bizim neden sınırlarımız yok? Neden elini kollunu sallayan sınırlarımıza kolayca girebiliyor? Biliyorum bunu yapmak biraz zor yani dik durabilmek, karşındakine hayır diyebilmek ve sınır çizebilmek.. Kendini değerli hissetmek için sınır çizmek ve kendi isteklerini önceliklendirmek senin için büyük bir adım olacak.

Üçüncüsü, başkaları ile kendini kıyaslama ve başkalarının da seni kıyaslamasına izin verme.  Diğer insanların bakış açısına veya sana olan davranışlarına göre kendine bir değer biçme. Seni sevseler de sen değerisin sevmeseler de.  İnsanlara çok anlam yükleme ve her söyleneni ciddiye alma.

Dördüncüsü, tek başına hareket etmeyi öğren. Bir kafe de oturup kahve içmeyi, tek başına sinemaya gitmeyi veya tek başına bir yolculuğa çıkmayı deneyimlemelisin. Başkalarına bağlı olmadan kendi kendine yetebilmeyi ve mutlu olmayı öğren.

Beşincisi kendini sevilmeye layık gör. Sevilmek için fedakârlık yapmak veya taviz vermek zorunda değilsin. Bunu sakın unutma.

Altıncısı kendine karşı şefkatli ol, acımasızca eleştirmeyi ve hep kendini suçlamayı bırak. Her zaman başarılı olamazsın, her zaman güzel görünemezsin veya her zaman çok para kazanamazsın.  Kendini başarılarınla da başarısızlıklarınla da kabul et ve başkalarına gösterdiğin anlayışı ve özeni önce kendine göster.

Ve son olarak bugünü meditasyon yaparak tamamla.

Unutma sen çok değerlisin.

Sevgiler,

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds