Döviz Kurunun Yükselişinin Getirdikleri

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

18 KASIM 2021 VE TCMB’NİN PPK FAİZ KARARI – SAAT 14:05

TCMB faiz kararları ile ilgili olarak 18 Kasım 2021 tarihinde toplanarak 1 hafta vadeli repo faiz oranını % 16’dan % 15’e düşürdü. Saat 14:00’de açıklanacak faiz kararı bu defa saat 14:05’de açıklandı. Halbuki her zaman tam saat 14:00’de açıklanırdı. Acep neden? Belli ki yolunda gitmeyen bir şeyler olmuş. Beş dakikada neler olmadı ki?

Faizlerin % 15’e düşürülmesi ile İK’in açıkladığı TÜFE – Tüketici Fiyat Endeksi olan % 19.89’un  -4.89 puan aşağısına geldi. Siyasi otoritelerin “vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz” şeklindeki söylemlerin tam tersi, zaten doğruluğu teyide muhtaç olan bugünkü % 19.89’lık TÜFE rakamına bakıldığında tasarruf sahipleri paralarını TRL – Türk Lirası mevduatta değerlendirdikleri taktirde gerçek anlamda negatif bir faiz getirisi elde etmektedirler.

Her ne kadar TÜİK’in açıkladığı TÜFE % 19.89 olarak tablolarda yer alsa da, sitemizdeki Hatçe Teyze ile Fatma Nine benim kulağıma şöyle dedi;

“Reşat Bey oğlum ben anlamam TÜİK veya MÜİK’den. Geçen sene 5 litre Ayçiçek yağını 40 Liraya alırken, bu sene 105 Liraya almaya başladım. Geçen sene karnabahar ve brokolinin kilosunu 4-5 Liraya alırken bu sene 17-19 Liraya kadar fiyatının çıktığını gördüm ama vallah billah almadım. Ben cebimin ve pazardaki yangın yerine dönen enflasyona bakarım. Sen o kadar saf değilsin be oğlum, yoksa sen de enflasyonun % 19.89 olduğuna inanıyor musun?”

Ne deseydim Hatçe Teyze ile Fatma nineye? Onlar da TÜİK’in marketlerine gidip oradan alış veriş edeydiler. Sahi ya; TÜİK bu rakamları hangi marketten aldı acaba?

FAİZ İNDİRİMİNİN ARDINDAN

TCMB’nin PPK’nun faiz kararının ardından faiz oranlarının düşürülmesi ile neler mi oldu?

İşte şu tabloya bakın neler olduğunu göreceksiniz. Türk Parası dışında gerek değerli metaller, gerekse yabancı paralarda adeta kıyamet koptu. Hepsi birden yükseldi, Türk Lirası değer kaybetti.

Eylül, Ekim ve Kasım 2021 aylarında TCMB PPK’nun yapmış olduğu tüm toplantılarda faizlerin düşürülmesine ilişkin kararların ekonomik ve iktisadi açıklaması olmamasına rağmen, piyasa dinamikleri dikkate alınmadan faiz / döviz dengesi ile oynanmış ve dövizin yönü sürekli yukarıya çıkarak Türk Lirası’nın değer kaybı hızlanmıştır.

Eylül – Kasım 2021 dönemi arasında dövizin yükselişi

PİYASA NEREYE GİDİYOR?

Bir kişi her yaptığı işten veya her aldığı karardan ciddi anlamda zarar ediyor, para kaybediyorsa belli ki o kişinin yaptığı iş veya aldığı kararlar yerinde değil. Çok net biçimde görülüyor ki yanlış işler ve yanlış kararlar alınıyor. Bu bağlamda TCMB PPK’nun toplantılarında, sürekli PPK üyelerinin değiştirilerek faiz konusunda Eylül 2021 – Kasım 2021 tarihleri arasında aldıkları kararlar sonrasında ülkemizde;

Döviz fiyatları % 35 yükseldi ise
Akaryakıt ve doğal gaz fiyatları anormal artı ise
Piyasada zam sağnağı başladı ise,
Sabit gelirlilerin gelirleri azaldı ve giderleri arttı ise
Fatma nine 1 kilo peynir alamıyorsa
Duyduğumuz veya duymadığımız her şeye zam gelmeye başladıysa

Bu faiz kararlarının elle tutulur tarafı yoktur ve yanlıştır.

Üzüldüğüm ne biliyor musunuz? Hatçe teyze tekavüt maaşından biriktirdiği birikimleri ile dolar 5 Liraya düştüğünde döviz almayı planlıyordu ya. Hatçe teyze hiç döviz alamayacaktır. 

Yüksek kur, düşük faiz bize ne getirdi acaba?

Yabancı yatırımcılar kendi gemilerini kurtarma peşindeler. Ülkemizi terk ediyorlar. Yüksek kur dolayısıyla ihracatçılarımız daha fazla mı kazanıyor kur farkından dolayı? Hiç sanmıyorum. Faizler düşülüyor, enflasyon, üretim maliyetleri ve döviz yükseliyor. İnanın külahımı şu masanın üzerine koyarsam, anlatacak çok konumuz olur. Külahım da dinlesin. Belki külahım inanır.

Haftaya bu konulara değineceğim. Hem ithalatçı, hem ihracatçı sıkıntıda desem yerinde olur.

REŞAT BAĞCIOĞLU

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds