Dünyanın en büyük nakliye hatları gökyüzüne çıkıyor

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 11. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

Dünyanın en büyük üç nakliye hattı, kendi kargo havayollarını geliştirmek için büyük hedeflere sahip. Maersk, Mediterranean Shipping Company (MSC) ve CMA CGM, uçak satın alıyor, hava kargo satıcılarıyla birleşiyor ve hava kargo tekliflerini genişletmek için mevcut havayollarıyla ortaklıklar kuruyor.

İki yıl boyunca yükselen nakliye karlarından sonra, firmalar pandeminin tetiklediği yüksek deniz taşımacılığı oranlarının sonsuza dek sürmeyeceğini biliyorlar. Artık nakliye fiyatları çökmeden önce karayolu taşımacılığından depolamaya, tedarik zinciri yazılım geliştirmeye kadar lojistik işinin diğer köşelerine doğru çeşitleniyorlar. Nakliye şirketleri dikey olarak entegre kargo şirketlerinin geleceğine odaklanırken, her üç nakliye hattı da karadan, denizden ve havadan tedarik zincirlerine hükmetmek için yarışıyor.

Air France-KLM ve CMA CGM hava kargoda ortak oldu

CMA CGM, hava kargo kapasitesini hızla genişletmek için Air France-KLM ile ortaklık kurdu. 18 Mayıs’ta açıklanan anlaşmanın şartlarına göre, şirketler kargo uçağı jetlerinde yer paylaşacak; CMA CGM, müşterilerinin kargoları için Air France-KLM uçaklarında yer ayırtabilir veya bunun tersi de geçerlidir. CMA CGM ayrıca Air France-KLM’nin yönetim kurulunda yer aldı ve şirkette % 9’luk bir hisse satın aldı ve CMA CGM’yi Air France-KLM’nin en büyük hissedarlarından biri haline getirdi.

CMA CGM, kargo havayolu şirketini Şubat 2021’de başlattı ve pandemi karlarının bir kısmını dört Airbus kargo jeti satın almak için kullandı. Şirket, dört Boeing 777 kargo uçağı ve dört Airbus A350 kargo uçağı sipariş ederek filosunu genişletmeye çalıştı – ancak bu uçaklar hala teslim edilmedi. Air France-KLM ile olan bağ, şirketlerin birleşik filosunu anında 10 kargo jeti içerecek şekilde genişletiyor ve sipariş üzerine bir düzine daha var.

Maersk hava kargo işini konsolide etti

Maersk, pandemi sırasında hava kargo alışveriş çılgınlığına başladı. Nakliye hattı, Boeing’den iki yeni 777 kargo uçağı satın aldı ve 15 kargo jetinden oluşan şirket içi filosunu genişletmek için kargo havayolu Hava Taşımacılığı Hizmetleri Grubu’ndan üç 767 kargo uçağı kiraladı. Ve Kasım ayında Maersk, müşterilerinin kargo uçaklarında yer ayırmasına yardımcı olan bir nakliye şirketi olan Senator International’ı satın aldı.

Maersk, Nisan ayında bu alımları Maersk Air Cargo adlı bir yan kuruluşta birleştireceğini açıkladı. Şirket yöneticileri, amaçlarının müşterilerine sattığı hava kargo alanının üçte birini taşımak için şirket içi havayolunu kullanmak ve geri kalanını diğer taşıyıcılara ve charter şirketlerine vermek olduğunu söylüyor.

MSC, ITA Airways’i hava kargosuna ilk adımı olarak mahkemeye verdi

MSC henüz bir kargo havayolu şirketi kurmadı, ancak işe girmek istiyor. Nakliye hattı, Ocak ayında sorunlu İtalyan devlet havayolu ITA Airways’in çoğunluk hissesini satın almayı teklif etti. İtalyan hükümeti, para kaybeden taşıyıcıyı Haziran ayı ortasına kadar satmak istediğini söyledi ve MSC, devralmak için 1,2 milyar dolardan fazla agresif bir teklifte bulundu. Ancak anlaşmayı kıstırmak için, Air France-KLM de dahil olmak üzere rakip teklif sahiplerini savuşturmak zorunda kalacak..

Hapag-Lloyd, hava kargosuna geçişi reddetti

Beşinci en büyük nakliye hattı olan Hapag-Lloyd’un mücadeleye katılmasını beklemeyin. CEO Rolf Habben Jansen, Şubat ayında gazetecilerle yaptığı konferans görüşmesinde, şirketinin bir havayolu şirketi işletmek için uzmanlığa sahip olmadığını gerekçe göstererek olasılığı reddetti. Ayrıca, nakliye hatlarının kargo havayollarının, yüzlerce uçağa sahip FedEx ve UPS gibi şirketlerle rekabet etmek için çok küçük olduğunu söyledi.

“Bazı taşıyıcıların dört, altı veya 10 kargo uçağı ile yaptıkları hava taşımacılığı operasyonlarının büyüklüğüne bakarsanız, bu sizi otomatik olarak büyük bir küresel kargo taşıyıcısı yapmaz. Ve bu nedenle, şüpheci olmaya devam ediyoruz, “dedi Habben Jansen.

 

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın