Emeklinin Enflasyon ve Ekonomi ile Sınavı – Bölüm 2

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

Mutlu Emekli

Emeklinin mutlu olanı da vardır elbet. Farklı birikimleri, gayrimenkulleri olan ve hayat standartı yüksek olan emekli kişilerden bahsediyorum mutlu emekliler derken.

Mutlu ve şanslı emekliler. Bu kategoriye giren emekliler hayat standartını günün koşullarının üzerinde tutmayı becerebilmiş emeklilerdir.

Bu emeklilere söyleyecek sözüm yoktur. Ne hayat pahalılığı, ne de emekli maaşının az ve çok oluşu bu emeklileri olumsuz etkilemez.

Asıl bahsetmek istediğim şimdi konu edeceğim emeklilerdir. İnanın onların hali perişan.

Emeklinin Çilesi

Emekli çile çeker ve cüzdanları genel anlamda boştur.

Asgari Ücetin Üzerinde Olan Emeklinin Geliri Yıllar İtibariyle Asgari Ücretin Çok Altına Gerilemiştir.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2023/01/05/emekli-maasi-asgari-ucret-karsisinda-eridi-20-sene-once-yuzde-47-fazlaydi-simdi-yuzde-35-e

Emekli maaşı asgari ücret karşısında eridi: 20 sene önce yüzde 47 fazlaydı, şimdi yüzde 35 eksik.

Asgari ücret 2022 yılının ikinci yarısına göre yüzde 55 artarak 8 bin 507 liraya yükseldi. Benzer oranda zam bekleyen emeklilere ise yüzde 30 artış yapıldı. Resmi veriler emekli maaşının son 20 senede asgari ücret karşısında eridiğini gösteriyor.

Ocak 2003’de en düşük emekli maaşı net asgari ücretten yüzde 47 fazlaydı. Ancak Ocak 2023’te ise en düşük emekli maaşı asgari ücretten yüzde 35 daha az.

Emeklinin maaşı asgari ücret karşısında her sene değer kaybetti. Adeta emekli olmanın bedelini ağır ödemeye başladı.

Kaynak: Euronews

4a En Düşük Emekli Maaşının Asgari Ücrete Oranı

Asgari Ücret 2016’da En Düşük Emekli Maaşını İlk Kez Geçti

2001-2023 yılları arasında asgari ücret ile 4a en düşük emekli maaşını karşılaştırdığımız zaman şu sonuç ortaya çıkıyor: Ekonomik krizle anılan 2001’de 4a en düşük emekli maaşı asgari ücretin 1,5 katından fazla. Bu oran AK Parti’nin iktidara geldiği 2002’de 1,31. AK Parti iktidarıyla birlikte bu oran 2003’te 1,47 oluyor.

Kademeli düşüşle birlikte emekli maaşının asgari ücrete oranı 2015’te 1,09’a kadar geriliyor. Yani iki maaş arasındaki fark neredeyse kapanıyor. 2016’da ise bir ilk gerçekleşiyor: Asgari ücret en düşük emekli maaşını geride bırakıyor. Bu oran 0,97’ye düşüyor.

Emeklinin Pazar Yerinde Alışverişi

Emeklinin Pazar çantası maalesef dolmuyor. Emekli Pazar alışverişine çıktığında, bir aşağı, bir yukarı volta atarak bir ihtiyacını acaba nasıl daha ucuza alabilirim hesabını yapıyor ve çoğu kez alacak olduğu ürünlerin tamamını alamadan evine dönmektedir.

Reşat BAĞCIOĞLU

ICC Uluslararası Ticaret Odaları

Türkiye Milli Komitesi

Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı Üyesi

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın