Emeklinin Ev Ekonomisi – Bölüm 6

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

Emekliye Umut Haberleri

Geçmiş tarihli bir gazeteden gözüme çarpan bir haberi paylaşmak istiyorum: Gerçi tarihi biraz eskiye dayansa da haberin mantığı bugünkü emekliye dair verilen haberlerin mantığı ile bire bir örtüşmektedir.

Aşağıda emekli için yazılan “güzel” bir haber aktaracağım. Bu haber 27 Kasım 2015 tarihine ait. Anlayacağınız sürekli güzel haberler emekli için. Bu durum dün öyle idi, bugün de öyle. Değişen bir şey yok.

Emekli için söylenen ve aklımda kalan en beylik söz şöyle;

“Emekliyi enflasyonun altında ezdirmeyeceğiz ve emeklinin refah düzeyini daha da arttıracağız. Emeklinin gelirini arttırdık”

Bu sözü ben söylemedim. Duyduklarımı yazdım. Emekli için her söylenen doğru olsaydı bugün emeklilerimiz park ve bahçelerde boş boş umutsuz bir şekilde oturmayıp, dünya turuna çıkar hayatlarının ikinci baharını yaşarlardı. Ama söylenenlerin tamamı gerçek dışı.

Şimdi emekliye sevindirici haber başlığı altındaki gazete haberini sizinle paylaşayım sonrasında yine fikirlerimi paylaşırım.

Güzel Bir Müjde ! Emeklinin Yüzü Gülecek

Haber tarihi: 27 Kasım 2015

Kaynak: https://www.akdenizbulten.com/guzel-bir-mujde-emeklinin-yuzu-gulecek/15597/

Hükümet programı emeklilerin yüzünü güldürdü. Emeklilere intibak ve ev müjdesi programa girdi. Düşük maaşlı ve ev sahibi olmayan emekli kalmayacak.

64’üncü Hükümet, toplumun tüm kesimleri gibi emeklileri de rahatlatacak düzenlemelere imza atacak. Hükümet’in önceki gün açıkladığı program, büyük heyecan yarattı. İntibak ve ev müjdeleri programda yer aldı.

Programın sosyal ayağına göre; düşük maaşlı ve ev sahibi olmayan emekli kalmayacak. Düşük düzeyde maaş alan emeklilerin gelir seviyesi, alınacak tedbirlerle yükseltilecek. Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık ilave bin 200 lira verilecek. Bir başka deyişle, maaşlara 100 lira zam yapılacak.

Çalışan emekliden kesilen yüzde 10’luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi tamamen kaldırılacak. Emekliler, TOKİ eliyle ev sahibi olacak. 250 liradan başlayan taksit ve 240 aya varan vade imkanıyla, kirada oturan emekliler ev hayaline kavuşacak.

Makas Daralacak

İntibak ve ev müjdelerinin programda yer alması, emeklileri sevindirdi. Düşük maaşların artırılmasıyla, intibak isteyen emekliler muradına erecek. Gelirler artarken, emekliler arasındaki maaş makası daralacak. Düşük ve yüksek emekli maaşları arasındaki fark azalacak.

355 Lira Zam Geldi

Hükümet, düşük maaşlı emekliler için daha önce de pek çok düzenlemeye imza atmıştı. 2000 yılından önce emekli olanlara 355 lirayı bulan intibak artışı yapılırken; geçtiğimiz Temmuz ayında da maaşı bin 100 liranın altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 100 lira ekstra zam verilmişti.

Maaşı bin lira ve altında olanlar 100 lira seyyanen zamdan faydalanırken, bin ile bin 100 lira arasındaki aylıklar da bin 100 liraya tamamlanmıştı. 4 ay önceki ekstra zamdan yararlanan emekliler, önümüzdeki günlerde çıkarılacak yasayla verilecek 100 liralık zammı da alabilecek.

Kaynak: https://www.akdenizbulten.com/guzel-bir-mujde-emeklinin-yuzu-gulecek/15597/

Haber tarihi: 27 Kasım 2015

Yukarıdaki haber için ne söylesem acaba? Hiçbir şey söylememek ve yorumu size bırakmak istiyorum. Haber gerçekten düşündürücü.

“Emekliye ev müjdesi”

Duyan duymayan da emekliler elde ettikleri tekavüt maaşı ile ev alabileceğini sanır.

Geçmişten Bugüne Haberler Emeklinin Yüzünün Güleceğini Gösteriyor

Uzun yıllardır otoriteler tarafından verilen demeçlerde emekliler için okuduğum haberler hep emeklinin yüzünün güleceği yönünde idi.

Bırakın emeklinin yüzünün gülmesini emeklinin gelirleri yaklaşık son 10 yılda, yıldan yıla azaldı. Adeta sistematik bir şekilde emeklinin aldığı tekavüt maaşı çarşı Pazar enflasyonunun altında kalmıştır maalesef.

Otoritelerin söylemleri     : Emeklinin yüzü gülecek ve enflasyona ezdirmeyeceğiz…

Hayatın gerçeği               : Emeklinin yüzü gülmediği gibi her tür enflasyonun altında

fazlasıyla kalmıştır ve tüm emekliler gülmeyi unuttular.

Emeklinin Yüzü Gülmüyor

Piyasada başka akaryakıta yapılan zamlardan sonra, hayal dahi edemeyeceğimiz bir rakama gelen mazot ve benzin fiyatları ile birlikte iğneden ipliğe her şeye zam sağnağı başladı. Önceleri zamlar dönemsel olarak yapılırdı. Ancak bugün zamsız geçen bir gün dahi olmuyor.

Maaşına hayat standartının oldukça altında kalan emeklinin yüzü gülmez ve kara kara düşünmeye başlar emekliler.

Emekli cesaret edip kahvehaneye gidip her gün 4 çay içse, bütçesini zorlayacaktır. Sadece emekliler değil, dar gelirli her kim olursa olsun, dün aldığı bir ürünü bir hafta sonra aynı fiyata alamıyor.

Anlayacağınız emeklinin ev ekonomisi dengi terazi tutabilen biri varsa bir adım öne çıksın, emeklinin aldığı tekavüt maaşı ile bir ay geçim nasıl olurmuş anlatsın. Bakarsın bu dâhinin tavsiyesi ile, emekli refaha erişir ve şimdiye kadar düşünemediği ev ekonomisini böylelikle dengeye oturtmuş olur.

Emekli Fedakar Mahalle Bakkalından Veresiye Alışveriş Yapıyor

Zincir marketlerde mal bir yana para bir yana sistemi işler. Bu da emeklinin bütçesini aşar. Emekli çay parasını bulamazken zincir marketlerden peşin para alış veriş etmesi tamamen hayal.

Mahalle bakkalının haklı serzenişi

Emekli mahalle bakkalının şefkatine ve merhametine muhtaç durumda, yaptığı alış verişleri veresiye defterine yazdırarak ihtiyaçlarının asgari bir kısmını alabilmektedir.

Son Söz

Altı hafta boyunca emeklinin durumunu anlattım. Daha ne desem ki ?

Reşat BAĞCIOĞLU

ICC Uluslararası Ticaret Odaları

Türkiye Milli Komitesi

Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı Üyesi

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds