En Büyük 3 Konteyner Hattı, Rusya’ya ve Rusya’dan kargo gönderilerini geçici olarak askıya aldı

B2B Alım - Satım

Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 10. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

DIŞ HABERLER – Dünyanın en büyük üç konteyner hattı Salı günü, Batı’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Moskova’ya uyguladığı yaptırımlara tepki olarak Rusya’ya ve Rusya’dan kargo gönderilerini geçici olarak askıya aldı.

Rusya’nın,  “özel bir operasyon” olduğunu söylediği komşusuna yönelik saldırısı, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana gerçekleşen en büyük devlete karşı-devlet işgali.

Kapasiteye göre dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi olan İsviçre merkezli MSC, 1 Mart itibarıyla “Baltıklar, Karadeniz ve Uzak Doğu Rusya dahil olmak üzere tüm erişim alanlarını kapsayan Rusya’ya/Rusya’dan yapılan tüm kargo rezervasyonlarında geçici bir durdurma” getirdiğini belirtti.

Şirket, “MSC gıda, tıbbi ekipman ve insani yardım malları gibi temel malların teslimatı için rezervasyonları kabul etmeye devam edecektir.” dedi.

MSC’den sonra ikinci büyük taşıyıcı olan Danimarkalı Maersk‘de yaptığı açıklamada, Rusya’ya ve Rusya’dan gelen tüm konteyner gönderimlerini geçici olarak durduracağını belirterek, tüm Rus limanlarını kapsayan askıya almanın gıda maddeleri, tıbbi ve insani yardım malzemelerini içermeyeceğini de sözlerine ekledi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Operasyonlarımızın istikrarı ve güvenliği yaptırımlardan doğrudan ve dolaylı olarak etkilendiği için, okyanus ve iç kesimlerde Rusya’ya ve Rusya’dan gelen yeni Maersk rezervasyonları geçici olarak askıya alınacaktır.” denildi.

Dünyanın en büyük üçüncü konteyner hattı olan Fransız CMA CGM, Salı günü ilerleyen saatlerinde güvenlik endişelerini gerekçe göstererek Rusya’ya yapılan ve Rusya’dan gelen tüm rezervasyonları bir sonraki duyuruya kadar askıya aldığını duyurdu.

Hamleler, Singapur merkezli Ocean Network Express ve Alman Hapag Lloyd tarafından alınan benzer kararların ardından geldi – Bu durum Rusya’yı dünyanın önde gelen konteyner hatlarından etkili bir şekilde kopararak önümüzdeki dönem nakliye sorunlarının oluşmasına katkı sağlıyor.

Son bir yıldır dünya, konteyner gemilerinde taşınan perakende mallara olan talebin artması ve koronavirüs salgınıyla ilgili kilitlenmelerin neden olduğu tedarik zinciri darboğazlarıyla mücadele ediyor.

MSC, halihazırda transitte olan Rusya ile ilgili herhangi bir kargo ile ilgili olarak müşterilerle doğrudan iletişime geçileceğini söyledi.

Özel sektöre ait grup, “MSC, hükümetlerden gelen yeni yaptırımlarla ilgili tavsiyeleri yakından izliyor.” diye de ekledi.

Abd, Avrupa ülkeleri ve diğerleri koordineli bir yanıt olarak, Rusya’nın merkez bankasını mali yaptırımlarla hedef alma ve ülkenin en büyük kredi verenlerinin sınır ötesi işlemlerine sınırlama koyma konusunda alışılmadık bir hamlede bulundular.

Maersk, Rusya’da altı, Finlandiya’da iki terminal işleten Rus liman işletmecisi Global Ports‘un %31’ine sahip. Global Ports’un hissedarları arasında Rus devlet nükleer şirketi Rosatom ve Rus işadamı Sergey Shiskarev de yer alıyor.

Maersk, “Küresel Limanlar ile sürekli gelişen yaptırımlara ve kısıtlamalara nasıl uyacağımıza bakıyoruz ve olası sonraki adımları hazırlıyoruz.” dedi.

Maersk, Baltık Denizi’ndeki St Petersburg ve Kaliningrad’a, Karadeniz’deki Novorossiysk’e ve Rusya’nın doğu kıyısındaki Vladivostok ve Vostochny’ye konteyner nakliye rotaları işletmektedir.

Kopenhag merkezli şirketin Rusya’da yaklaşık 500 çalışanı bulunuyor. Geçen hafta, Odessa’da yaklaşık 60 çalışanı bulunan Ukrayna’daki tüm liman çağrılarını geçici olarak durdurdu.

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

A101’e B2B Excellence Awards’da En İtibarlı İş Ortağı Ödülü

Türkiye’nin en fazla mağazaya sahip zincir marketi A101, Türkiye’nin En İtibarlı İş Ortaklarının ödüllendirildiği B2B Excellence Awards’da temizlik kategorisinde...

Siber Güvenlik ve Kişisel Veri Gizliliği: Dijital Dünyada Karşılaşılan Zorluklar ve Çözümler

“Kişisel veriler, dijital dünyanın değerli altınıdır ve onları korumak, siber güvenliğin en önemli görevlerinden biridir.” Edward Snowden Günümüzde, dijital dünyada...

İş Deneyim Belgesinin Yeterlilik Bilgiler Tablosunda Hatalı Yerde Beyan Edilmesi ?

İtirazen Şikayet Konusu; İtirazen şikâyet dilekçesinde özetle,  Fmk Ray Mim. Müh. Dan. İnş. Bilg. Gıda Tic. A.Ş.- Emre Ray...

Şirket İçi Güçlü İletişim Kanalları Geliştirmenin Şirket Performansına Etkisi

Şirketinizin performansını arttırmayı diliyorsanız; çalışanlarınızın performansını arttırmalısınız. Çalışanlarınızın performansını arttırmak için öncelikli olarak orta kademe yöneticilerinizle ilgilenmeniz ve onlara...

Geleceğin Fabrikası: Endüstri 5.0 ve 5G

Geçtiğimiz yıl imalat sanayini ilk kez 5G teknolojisi ile buluşturan WIN EURASIA Fuarı, çıtayı daha da yükseltti. 7-10 Haziran’da...

Çalışanların Odalarına Kamera Yerleştirilmesi Hukuka Uygun mudur ?

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte özel hayatın gizliliği ve temel hak ve özgürlüklerin ihlali konusunda büyük artışlar yaşanmaya...

Seçim Sonrası Ülkemiz Ekonomisi

BUGÜNKÜ EKONOMİMİZ Ekonomimiz şahlandı ve uçuyor desem çok da inandırıcı olmayacağını biliyorum. Hatta ekonomimiz nasıl uçuyor diye açıklama yapmam...

Geleceğin Tedarik Zinciri: Ford Otosan “Gelecek Şimdi”

“Gelecek Şimdi” vizyonuyla ortaya koyduğu uzun dönemli sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda 300’den fazla tedarikçisini 2035 yılına kadar karbon nötr olmaya...

Neden Dış Ticaret Mesleğini Seçmeliyim ?

Sevgili Gençlerimizin mesleki anlamda hayatlarının rotasını çizmesine çok az zaman kaldı. Herkesin aklında atılmak istediği bir meslek dalı belirginleşmeye başlamıştır. Yaklaşık...

EKOTEK Buhar Kazanı Satışı

Ekotek ısı Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti. 1999 yılında kurulmuş (hvac) alanında faaliyet göstermektedir. 2004 yılından beridir, endüstriyel buhar kazanları,...
  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın