En Büyük 3 Konteyner Hattı, Rusya’ya ve Rusya’dan kargo gönderilerini geçici olarak askıya aldı

ÜRÜN ve FİRMA ARAŞTIRMA

Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 10. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

DIŞ HABERLER – Dünyanın en büyük üç konteyner hattı Salı günü, Batı’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Moskova’ya uyguladığı yaptırımlara tepki olarak Rusya’ya ve Rusya’dan kargo gönderilerini geçici olarak askıya aldı.

Rusya’nın,  “özel bir operasyon” olduğunu söylediği komşusuna yönelik saldırısı, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana gerçekleşen en büyük devlete karşı-devlet işgali.

Kapasiteye göre dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi olan İsviçre merkezli MSC, 1 Mart itibarıyla “Baltıklar, Karadeniz ve Uzak Doğu Rusya dahil olmak üzere tüm erişim alanlarını kapsayan Rusya’ya/Rusya’dan yapılan tüm kargo rezervasyonlarında geçici bir durdurma” getirdiğini belirtti.

Şirket, “MSC gıda, tıbbi ekipman ve insani yardım malları gibi temel malların teslimatı için rezervasyonları kabul etmeye devam edecektir.” dedi.

MSC’den sonra ikinci büyük taşıyıcı olan Danimarkalı Maersk‘de yaptığı açıklamada, Rusya’ya ve Rusya’dan gelen tüm konteyner gönderimlerini geçici olarak durduracağını belirterek, tüm Rus limanlarını kapsayan askıya almanın gıda maddeleri, tıbbi ve insani yardım malzemelerini içermeyeceğini de sözlerine ekledi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Operasyonlarımızın istikrarı ve güvenliği yaptırımlardan doğrudan ve dolaylı olarak etkilendiği için, okyanus ve iç kesimlerde Rusya’ya ve Rusya’dan gelen yeni Maersk rezervasyonları geçici olarak askıya alınacaktır.” denildi.

Dünyanın en büyük üçüncü konteyner hattı olan Fransız CMA CGM, Salı günü ilerleyen saatlerinde güvenlik endişelerini gerekçe göstererek Rusya’ya yapılan ve Rusya’dan gelen tüm rezervasyonları bir sonraki duyuruya kadar askıya aldığını duyurdu.

Hamleler, Singapur merkezli Ocean Network Express ve Alman Hapag Lloyd tarafından alınan benzer kararların ardından geldi – Bu durum Rusya’yı dünyanın önde gelen konteyner hatlarından etkili bir şekilde kopararak önümüzdeki dönem nakliye sorunlarının oluşmasına katkı sağlıyor.

Son bir yıldır dünya, konteyner gemilerinde taşınan perakende mallara olan talebin artması ve koronavirüs salgınıyla ilgili kilitlenmelerin neden olduğu tedarik zinciri darboğazlarıyla mücadele ediyor.

MSC, halihazırda transitte olan Rusya ile ilgili herhangi bir kargo ile ilgili olarak müşterilerle doğrudan iletişime geçileceğini söyledi.

Özel sektöre ait grup, “MSC, hükümetlerden gelen yeni yaptırımlarla ilgili tavsiyeleri yakından izliyor.” diye de ekledi.

Abd, Avrupa ülkeleri ve diğerleri koordineli bir yanıt olarak, Rusya’nın merkez bankasını mali yaptırımlarla hedef alma ve ülkenin en büyük kredi verenlerinin sınır ötesi işlemlerine sınırlama koyma konusunda alışılmadık bir hamlede bulundular.

Maersk, Rusya’da altı, Finlandiya’da iki terminal işleten Rus liman işletmecisi Global Ports‘un %31’ine sahip. Global Ports’un hissedarları arasında Rus devlet nükleer şirketi Rosatom ve Rus işadamı Sergey Shiskarev de yer alıyor.

Maersk, “Küresel Limanlar ile sürekli gelişen yaptırımlara ve kısıtlamalara nasıl uyacağımıza bakıyoruz ve olası sonraki adımları hazırlıyoruz.” dedi.

Maersk, Baltık Denizi’ndeki St Petersburg ve Kaliningrad’a, Karadeniz’deki Novorossiysk’e ve Rusya’nın doğu kıyısındaki Vladivostok ve Vostochny’ye konteyner nakliye rotaları işletmektedir.

Kopenhag merkezli şirketin Rusya’da yaklaşık 500 çalışanı bulunuyor. Geçen hafta, Odessa’da yaklaşık 60 çalışanı bulunan Ukrayna’daki tüm liman çağrılarını geçici olarak durdurdu.

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

Akılcı Tahminler Rehberi

Hep bir sorgulamalar, hep bir tahminler, hep hep hep varsayımlar ve ihtimaller dünyasıdır iş hayatı. Devamlı bir şeyleri anlamak, fark...

Zaman Baskısı ve Yukarıdan Aşağıya Görsel Dikkat

Markaların, hedef kitlelerinin dikkatini çekebilmek için sıklıkla başvurduğu aşağıdan yukarı görsel dikkate ek olarak içsel, amaca odaklı gerçekleşen ve...

Nöropazarlama Uygulamalarının Sanayi Sektörüne Uyarlanması Nasıl Olur ?

Pazarlama Beyinde Başlar… Nöropazarlama, nörobilim ve pazarlama ana bilim dallarındaki yöntem ve uygulamaların disiplinler arası bir yaklaşımla pazarlama alanında kullanılmasını...

Aşırı Düşük Kapsamında Belgelerin Sunuluş Şekli ?

İtirazen Şikayet Konusu;  TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Satın Alma ve Stok Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından 14.10.2022 tarihinde açık ihale...

Uluslararası İstanbul İplik Fuarı 19. Kez 16-18 Şubat’ta Gerçekleşecek

Tekstil sektörünün en önemli ham maddesi olan iplik endüstrisinde faaliyet gösteren üreticiler, 16-18 Şubat 2023 tarihlerinde 19. kez TÜYAP...

Alüminyum & Demir-Çelik, Endüstriyel Fırınlar & Isıl İşlem & Döküm Sektörlerinde Personel Sıkıntısı

Değerli Sanayicilerimiz ve Kıymetli İşverenlerimiz, Milyonlarca dolar yatırımlar yaptık, fabrikalar kurduk, tesisleştik, makinalar ve teçhizatlar aldık. Borç aldık, kredi çektik,...

İşveren, İşçiye Tahsis Ettiği Aracı, Mesai Saatleri Dışında Araç Takip Sistemi ile İzleyebilir mi ?

İşverenler, işyeri dışında yapılacak işlerini işçilerine tahsis ettikleri hizmet araçları vasıtası ile yürütmekte ve işçilerin kullandığı araçlara araç takip...

SATIŞ YÖNETİCİLİĞİ SERTİFİKA PROGRAMI – New Sales Mindset –

SATIŞ YÖNETİCİLİĞİ SERTİFİKA PROGRAMI - New Sales Mindset - Son Başvuru: 8 ŞUBAT 2023 Program Süresi: 60 Saat (5 Hafta sonu Online...

Makine Sektörü 2022 Yılını 25,3 Milyar Dolar İhracatla Tamamladı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından açıklanan konsolide verilere göre, 2022 yılı sonunda Türkiye'nin serbest bölgeler dâhil toplam makine ihracatı...

Yatırım Teşvik Kapsamı İthalat İşlemlerinde ATR Dolaşım Belgesi ve Ek Mali Yükümlülük

Yazımızın konusu 2012/35 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar uyarınca, yatırım teşvik belgesi kapsamında, GTS ülkelerinden ek mali yükümlülüğe...
  • Hammadde / Ürün Tedarik ve Satış Hizmetleri
  • Akreditif ve Dış Ticaret Danışmanlığı
  • Ülke / Sektör Analizi ve Araştırma Raporu

Ticari Hizmetlerimizden Faydalanın

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 10 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın