Enflasyon Düşerken Limonun Fiyatı Şahlandı

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

Satınalma Dergisi 7 Gün 7 Gündem Enflasyon Düşerken Limonun Fiyatı şahlandıHastaya Çorbaya Limon

Asla vazgeçemeyeceğimiz ürünlerden biridir limon.

Hem limonata, hem yemeklerde, hem de şifa niyetine yediğimiz limon nedendir bilinmez her sene limon üreticisini inletir, kıvrandırır.

Limon Üreticisi Limonu Tarlada Satamadı

Limonun üretimi ve hasadı Aralık, Ocak, Şubat aylarında olur.  İşte bir yıl boyunca evladı gibi limon ağaçlarına ihtimam gösteren limon üreticisi hasat zamanı limonu satamaz. Öyle ki limonu dalından toplamak için amele tutsa da, amelenin bir günde topladığı limonun parasal değeri, amelenin bir günlük yevmiyesinin karşılığı dahi olmayınca limon üreticileri Akdenizli ve Egeli limon üreticilerinin eli kolu bağlanıyor. Limonu amelelere toplatsa, limon elinde kalıyor ve satamıyor, limonu dalından toplatmasa, bu sefer limonların çiçek açma mevsimi ki dalındaki limonun toplatılması gerekir ki limon ağacı yeni ürün için limon çiçeğinin açması gerekir.

Limon Dalda Kaldı, Üreticiler Perişan

Muğla’da limon üreticileri dertli. Aralık ayında hasat süreci tamamlanması gerekirken, limonlar ağaçlarda kaldı. Ekonomik sıkıntıdaki üreticiler, “Ürün satamadık. Halimiz perişan. Üreticiler olarak bittik.” diyor.

  • Giriş: 23.02.2024 06:00

Kaynak: https://www.birgun.net/makale/limon-dalda-kaldi-ureticiler-perisan-508757

Hatay’da Limonlar Dalda KaldıLimon Dalında Görsel

Hatay’da çöken depolar ve toplanamayan ürünler için acil çözüm aranıyor. Gönüllü toplayıcılık için girişimler var ancak alıcı henüz yok.

Dünya Gazetesi

YAYINLAMA02 Mart 2023 00:06

GÜNCELLEME02 Mart 2023 00:06

Kaynak: https://www.dunya.com/sehirler/hatayda-limonlar-dalda-kaldi-haberi-687096

Hasat Zamanı Limonun Fiyatı En Dip Noktadadır

Yakından bilirim, hasat zamanı limonun fiyatı en dip noktadadır. Güney illerimizde bu sene Aralık, Ocak, Şubat, Mart aylarında limonun fiyatı kilosu kalitesine göre 5 ila 10 lira arasında değişmekteydi.

Aynı dönemlerde bakmayın İstanbul’da limonun kilosunun 15-20 lira olduğuna. Limonun Mersin’de ağaçtan toplanıp, ambalajlanıp, parafinlenip, ambalajlanıp, İstanbul’a nakledilmesinin elbette ki bir maliyeti olacaktı.

Şaka Mı Ediyorsunuz Limon 100 Lira Olur mu?

Kesinlikle şaka değil, limonun kilosu 100 lira. Tabii bu hafta için bu fiyat. Türkiye piyasasında oluşan fiyatlar her zaman için sürprizlere açıktır.

Limon Nasıl 100 TL Oldu?

27.06.2024 – 07:01 | Son Güncellenme: 27.06.2024 – 08:04

Limon fiyatı rekora koşuyor. Altı ay önce para etmediği için çiftçinin çöpe döktüğü limonun kilosu 100 liraya yaklaştı. Üreticiler, depolardaki limonların piyasaya sürülmesiyle fiyatların yükseldiği görüşünde.

Limon nasıl 100 TL oldu?

Mersin Erdemli Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Ziraat Mühendisi Aydın Çiftçi, limonun merkezi Erdemli’de bile limon fiyatının 40 lira olduğunu kaydetti. Nevşehir’deki depolardan çıkan limonların yüksek fiyatla pazara sunulduğunu aktaran Çiftçi, “Bu sene verim çok iyiydi ama mayer cinsi dahil limonlar para etmedi. Alıcı olmadığı için limon çiftçinin elinde kaldı. Hasat edilecek limon kalmayınca da depolardaki limonlar satılmaya başlandı, fiyat yükseldi. Fiyat ancak hasat başladığında düşebilir. Ağustos ve eylül ayında” dedi.

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/gundem/limon-nasil-100-tl-oldu-7147406

Limonun Fiyatının Bu Kadar Yükselmesinin Nedeni

Biraz kontrolsüzlük, biraz başı boşluk, fazlasıyla aç gözlülük. Lojistik ve enflasyonun etkileri de vardır ancak bu kadar da olmaz. Pes demek gerekiyor. 10 gün içinde limonun fiyatı en tepe noktasına erişti.  Bu mevsim; yani Haziran, Temmuz, Ağustos dönemi yeni limon ürünü olmayacağından dolayı, muhtemelen limonun fiyatı daha da yukarı çıkar.

Enflasyon Düşerken Şu Limonun Yaptığına Bakın

İster inanın, ister inanmayın, ben okuduklarıma göre konuşuyorum. Enflasyonun hızla düştüğü şu günlerde limonun fiyatının yükselmesi düşüş halindeki enflasyon verilerini bozacaktır.

Enflasyon verilerini bozar diyorum ama yoksa limon fiyatı artsa da, enflasyon yine de düşük mü çıkar diyorsunuz?

İşin Gerçeği Nedir Biliyor musunuz?

Limon üzerine kurgulanan senaryo her sene vizyona konur, limon üreticisinin belini kırarlar, limon tüccarları ise piyasa koşullarına göre kazandığı parayı koyacak yer bulamaz.

Ben bu filmi her sene seyrediyorum. Ve bu sene de aynı film, aynı senaryo.

Satınalma Dergisi 7 Gün 7 Gündem Enflasyon Düşerken Limonun Fiyatı şahlandıReşat BAĞCIOĞLU

ICC Uluslararası Ticaret Odaları

Türkiye Milli Komitesi

Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı Üyesi

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Dijital Pazarlama Çözümleri
  • Mobil Uygulama Geliştirme
  • E-Ticaret Site Yönetimi

Dijital AjansHizmetleri

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 12 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneğine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Avantajlı Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds