Faiz % 9 Oldu Ama Gören Var mı ?

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

Döviz Kurları

TCMB gösterge faizi ne zaman indirmişti? 24 Kasım 2022 tarihinde idi değil mi? Anlaşılan ekonomimiz için olmazsa olmaz bir karardı faiz indirimi ve indirildi.

İşin tuhafı nedir biliyor musunuz? TUİK enflasyonunun % 85 olduğu bir süreçte faizleri % 9’a indirmekle, enflasyon ile gösterge faiz arasındaki faiz farkı  % -76.50’e çıkmıştır.

Spot / Piyasa Faizi

Her ne kadar TCMB’nin gösterge faizi % 9 olup tek haneye düştü ise, bankaların ve piyasanın spot faizi öyle demiyor. Kullandırılan ticari kredi faizlerinin % 25 ila % 40 arasında olduğu gerçeği ile kredi kullananları üzmektedir.

Bu faizleri görüp sevinmemek gerekir. Her ne kadar bankaların faizlerinin tabloda görüldüğü gibi ilan edilse de bu faiz oranıyla kimlerin kredi aldığı kocaman bir soru işaretidir.

Konut Kredi Faizleri

Yukarıdaki tablo aslında konut kredi faizlerini gösterse de Piyasanın gerçeği kesinlikle öyle değildir.

Geçen hafta bir fiyat sondajı yaptım. Bir yakınımızın alacağı TRL 2.500.000.- değerinde bir konut için kredi almak gereği ortaya çıktı. Kamu bankaları ortak ses adeta; sadece TRL.200.000.- lık kredi için faiz oranı % 1.29 ancak çeşitli sigortalar, kredi kartı alma zorunluluğu, otomatik ödeme talimatının söz konusu bankaya verilmesi şartını önümüze getirdiler. Çeşitli sigortalar ve masraflar için kredi kullanan kişinin cebinden TRL.9.000.- çıkıyor.

TRL.200.000.- lık konut kredisi için banka TRL.2.500.000.- lık konuta birinci dereceden ipotek koymaktadır.

Yukarıdaki tabloda ismi yer alan bir özel bankadan konut kredisi almak için faiz oranı talep ettim. Daha ilginç bir cevap aldım… Aylık faiz % 3.75. Yuh ki ne yuh. Bu faizin yıllık bileşik tutarı % 60-70’leri bulur. Ayrıca sigorta ve masraflar da alınacak elbette.

Hani % 9 Faiz Nerede Ben Göremiyorum

Bilhassa şu sıralar faizlerle iç içe olduğum bir dönemle ben % 9 faizi hiçbir yerde göremedim. Faiz tek haneye sadece sözde düştü. Bankalar bildiğini okuyor.

Reşat BAĞCIOĞLU

ICC International Chamber of Commerce

Türkiye Milli Komitesi

Türkiye Bankacılık Komisyon Başkanlığı Üyesi

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Dijital Pazarlama Çözümleri
  • Mobil Uygulama Geliştirme
  • E-Ticaret Site Yönetimi

Dijital AjansHizmetleri

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 12 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneğine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Avantajlı Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds