Hain Doların 10 Lira Olmamasına Bir Engel Kaldı Mı?

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

DOLARIN 10 LİRA OLMASI HAYAL Mİ?

Dolar 10 TRL olur mu? Hayal mi? Hiç de hayal değil Dolar bal gibi 10.- TRL olabilir. Tabii ki ne kadar zamanda doların TRL.10.- olması da önemlidir. Bir dövizin fiyatının alt ve üst noktası yoktur. Dövizin fiyatı, ekonomik koşullara göre, aşağı yönlü veya yukarı yönlü de hareket etmesi olasıdır. Görünen o ki, doların değer kazanıp, Türk Lirasının değer kaybetme hızı artmış ve doların 10 Türk Lirası olması için çok beklememek gerekecek gibi görünüyor.

YURT DIŞI BANKALARIN DOLAR / TÜRK LİRASI TAHMİNLERİ

Yurt dışındaki bankaların Dolar / Türk Lirası tahminleri iki ay öncesine kadar biraz daha iyimser iken, son zamanlarda bu iyimser tahminlerini revize etmeye başladılar. 2021 yılı sonunda Dolar / Türk Lirası tahminlerini 9.00 ila 9:30 arasında       tutan yurt dışındaki  yabancı bankalar, bu defa Dolar / Türk Lirası konusundaki tahminlerinde sert bir revizyon yaptılar ve bu defa Dolar / Türk Lirası tahminlerini 10 Liranın üzerine taşıdılar.

Tahminleri yansıtan gazete küpürleri

https://www.cumhuriyet.com.tr/galeri/dolar-kuru-yil-sonunda-ne-kadar-olacak-dev-bankadan-korkutan-tahmin-1872753/4 29 Eylül 2021 Çarşamba

Societe Generale’nin Dolar / Türk Lirası tahmini.

TCMB KAHRAMAN FAİZ ORANLARINI TEKRAR AŞAĞI ÇEKER Mİ?

TCMB 2021 yılının sonuna kadar olan süreçte;

  • 18 Kasım 2021
  • 16 Aralık 2021

tarihlerinde iki defa daha PPK toplantısı yapacak.

21 Ekim 2021 tarihli TCMB’nin PPK toplantısı öncesinde PPK üyelerinden üç isim değiştirilmişti. Anılan tarihte PPK toplantısında piyasaların beklentilerinin tersine, iktisadi ve ekonomik yönden izah edilemeyecek kadar 200 baz puan faizlerin indirildiğini ve bunun ardına döviz kurlarında şok yükselişler gördük. Kur yükselmesinin ardından her şeye zam gelse de akaryakıt ürünlerine okkalı zamlar yapıldı ve bir zam yapıldığında, 24 saat geçmeden ikinci zam zammın yapılması akaryakıt fiyatlarını çığrından çıkarttı. Yapılan zamlar 25 kuruş, 44 kuruş, 28 kuruş gibi görünse de bir haftada yapılan akaryakıt zammı % 10’u geçti.

18 Kasım 2021 tarihinde TCMB PPK toplantısında faizleri tekrar aşağı çeker mi sorusuna, neden faizleri indirmesin ki derim. Çünkü bunca yukarı yönlü enflasyon rakamları varken, iktisadi ekonomi yönüyle izah edilemeyen bir şekilde tekrar faiz indirmesi, döviz kurunun tekrar yukarı çıkması hiç de sürpriz olmaz.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 


 

 

This will close in 20 seconds