İhale Dokümanında Belirsizlik Olması ?

Alım - Satım

Mehmet ATASEVER
Mehmet ATASEVERhttp://www.mehmetatasever.org/
2006-2015 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, 2016-2020 döneminde ise Kamu İhale Kurul Üyeliği görevi yapmıştır. Yüksek İhtisas Üniversitesinde kamu ihale mevzuatı ve sağlık yönetimi alanında dersler vermektedir. İhale ve sağlık yönetimi alanında yayınlanmış 15’in üzerinde kitabı vardır.

İtirazen Şikayet Konusu; İtirazen şikâyet dilekçesinde özetle, …………………. Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Yemek İhalesi Teknik Şartnamesi’nin 9’uncu sayfasında yer alan 2.40.2’inci maddesinden ve 14’üncü sayfasında yer alan diyet menü gramajlarına ilişkin düzenlemeden yoğurt ürününün 150 gr’lık ambalajlarda verileceğinin anlaşıldığı, Anılan Şartname’nin “Yemek çeşitleri ve içerikleri tablosu” nun 54’üncü sayfasında ise “Yoğurt Tam Yağlı = 200 gr”, “Diyet Yemekleri” ana başlığı altındaki 56’ncı sayfada “Diğer” başlıklı tabloda “Süt Ve Yoğurt = 200 Gr” düzenlemesine yer verildiği, Bu nedenle gerek normal yemeklerin yanında gerekse diyet yemeklerin yanında kişi başı verilecek yoğurt ürününün gramaj miktarı hususunda ihale dokümanında çelişkili düzenlemelerin bulunduğu, bu çelişkili durumun da sağlıklı bir şekilde fiyat teklifi hazırlanabilmesine engel teşkil ihale dokümanının mevzuata aykırı olduğu, iddialarına yer verilmiştir.

19.07.2023 tarihli ve 2023/UH.II-1023 sayılı Kamu İhale Kurulu kararına göre;

Yapılan incelemede ………………… Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Yemek İhalesi Teknik Şartnamesi’nin “Tarafların Yükümlülükleri” başlıklı kısmının “Su, Süt, Yoğurt ve Ayran” başlıklı 2.40’ıncı maddesinde “…2.40.2. Hastalara ve personele verilecek süt (200 ml.lik aseptik karton ambalaj kutularda), yoğurt ( 150 gr.lık ambalajlarda), ayran (200 gr.lık ambalajlarda), depozitosuz teslim edilecek. Üzerinde firma adı, adresi, gerekli diğer bilgiler bulunacaktır…” düzenlemesi,

Aynı Teknik Şartname’nin Öğle ve akşam diyet yemekleri” kısmının “Diyet Menü Gramajları (Çiğ girdi olarak porsiyon miktarı)” başlıklı maddesinde “…Komposto, Hoşaf (200gr.), Muhallebi – Pelte (200gr.), Yağsız veya tam yağlı Yoğurt (150 gr), Süt (200gr.) UHT, Ekmek (tuzsuz, tuzlu, kepekli, mısır ekmeği, glütensiz ekmek vb.) Diyet sebze ve et yemeklerinin, tatlılarının ve çorba çeşitlerinin içerikleri ile gramajları ayrıntılı olarak belirtilmiştir…” düzenlemesi,

Anılan Teknik Şartname’nin “Yemek çeşitleri ve içerikleri tablosu”nun “Salatalar” bölümünde “Yoğurt Tam Yağlı = 200 gr” düzenlemesi,

Anılan Teknik Şartname’nin “Diyet Yemekleri” ana başlığı altındaki 56’ncı sayfada “Diğer” başlıklı tabloda “Süt ve Yoğurt = 200 gr” düzenlemesi yer almaktadır.

Yapılan incelemede, …………………….Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Yemek İhalesi Teknik Şartnamesi’nin “Su, Süt, Yoğurt ve Ayran” başlıklı 2.40’ıncı maddesinde verilecek yoğurt ürününün 150 gr. olarak, aynı Şartname’nin “Yemek çeşitleri ve içerikleri tablosu”nun “Salatalar” bölümünde ise yoğurt ürününün 200 gr. olarak verileceğinin belirtildiği, yine aynı Teknik Şartname’nin “Diyet Menü Gramajları” başlıklı maddesinde verilecek yoğurt ürününün 150 gr. olarak, “Diyet Yemekleri” ana başlığı altındaki 56’ncı sayfada yer alan “Diğer” başlıklı tabloda ise yoğurt ürününün 200 gr. olarak verileceğinin belirtildiği görülmüştür.

Söz konusu Teknik Şartname düzenlemeleri değerlendirildiğinde, yoğurt girdisine ilişkin gramajların, diyet menü gramajları maddesinde 150 gr, aynı Teknik Şartname’nin Yemek çeşitleri ve içerikleri tablosu”nun “Diyet Yemekleri” ana başlığı altındaki tablonun “Diğer” başlıklı kısmında ise 200 gr olarak belirlendiği, her iki düzenlemenin de diyet menü yanında verilecek yoğurt ürününün gramajına yönelik düzenlemeler olup birbirinden farklı gramajlar içerdiği, anılan nedenlerle verilecek yoğurt miktarında belirsizliğe sebep olabileceği anlaşılmış olup, başvuru sahibinin söz konusu iddiasının yerinde olduğu sonucuna varılmıştır.

Mehmet ATASEVER

S.B. Strateji Geliştirme E. Bşk.

KİK E.  Üyesi

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 


 

 

This will close in 20 seconds