İnsan Kaynakları Yönetiminde Dijitalleşme

Alım - Satım

Doç. Dr. Gözde Mert
Doç. Dr. Gözde Merthttps://www.gozdemert.com/
“Doç. Dr. Gözde MERT İktisat alanında lisans, işletme alanında yüksek lisans ve işletme yönetimi alanında doktora, Yönetim ve Strateji alanında ise doçent unvanına hak kazanmıştır. Birçok firmanın, uzman ve yönetici kadrolarında çalışmıştır. Kurucusu olduğu Gözde Araştırma şirketinde, uzun yıllar yönetici ve uzman olarak görev yapmıştır. Halen, Nişantaşı Üniverisitesi’nde İşletme Bölüm Başkanı ve öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 2018 TÜAD Akademik Baykuş ödülü sahibidir. Yönetim, organizasyon, bilgi yönetimi, felsefe ve iktisat tarihi alanlarından birçok ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmaları ve bu alanlarda yayınlanmış olan kitapları mevcuttur.”

“Aksiyon olmadan vizyon sadece bir hayal, vizyon olmadan aksiyon ise sadece bir aktivitedir. Vizyon ve aksiyon dünyayı birlikte değiştirebilir.”  Joel Barker

1990 yıllarında İKY birimleri, istihdam, iş gören seçimi, eğitim, performans yönetimi ve tazminat ile ilgili hedefleri gerçekleştirmek için kurumsal kaynak planlama (ERP) ya da web tabanlı sistemleri kullanmaya başlamıştır. 2000 yıllarında internet kullanımındaki artış sebebiyle kurumlar İKY fonksiyonundaki faaliyetlerini dijitalleştirmeye ve İKY uygulamalarının kapsamını genişletmeye başlamıştır.

Uluslararası danışmanlık firması PwC’nin 2018 yılında “Yapay Zekâ Öngörüleri” adlı raporunda Türkiye’de çalışan personellerin yapay zekâ ile çalışmaya istekli olduğu belirtilmiştir. Raporun sonucuna göre; çalışanların %78’i iş yüklerini dengelemeye yardımcı olacaksa bir yapay zekâ yöneticisiyle çalışmayı isterken, %65’ı yapay zekâ teknolojisi sayesinde sıkıcı ve rutin işlerden kurtulacaklarını, %64’ü yapay zekâ ile yeni iş fırsatlarına sahip olacaklarını ve %50’si de etkin ve verimli iş yönetimi için yapay zekayı kullanmaya istekli olduklarını ifade etmektedirler.

Günümüzde dijital dönüşümün İKY faaliyetlerini şekillendirmesi ve çalışanları yönetebilmek oldukça önem kazanmıştır. Kurumun insan kaynağı, rekabet üstünlüğü sağlayabilmek için önemli ve eşsiz bir kaynaktır. Bu nedenle, dijitalleşmiş insan kaynakları da hedefe ulaşabilmek için ileriye atılmış önemli bir adım olmaktadır.

Bilgi toplumuna geçişle birlikte kurumlar da İK süreçlerinde değişiklikler yaşamıştır. Bu değişimler kapsamında kurumlar aşağıdaki uygulamalara yönelmiştir:

  • Aday havuzları çok daha geniş bir şekilde oluşturulmakta,
  • Faaliyetler kararlara katılımı destekleyecek şekilde tasarlanmakta,
  • Yaratıcılık ve yenilik becerilerini kullanabilecek, iş birliği ortamı oluşturabilecek ekipler kurulmakta,
  • Stres yönetimi, yetenek ve beceri geliştirme eğitimleri sağlanmakta,
  • İş gücünün kimlik kazanması, örgüte devamlılığının sağlanması konularında teşvik ve ödül sistemleri oluşturulmaktadır.

Dijitalleşme sayesinde küreselleşen örgütler rekabet avantajı da kazanabilmektedir. İş görenin evden çalışabilmesi veya farklı coğrafi bölgelerdeki personellerle etkileşim kurulabilmesi gibi konularda örgütlerin mesafeyle ilgili yaşayabilecekleri olumsuzluklar dijitalleşen İK faaliyetleri ile minimuma indirilebilmektedir.

Dr. Öğr. Üyesi Gözde MERT

Nişantaşı Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

İşletme Bölüm Başkanı & Gözde Araştırma Şirketi Kurucusu

Detaylı bilgiler için aşağıdaki eseri okuyabilirsiniz:

Mert, G. (2022). İnsan Kaynakları Yönetiminin Dijital Dönüşümü: İK 4.0, Ed. Ceyda Deneçli, Dijital Evrenin Yeni İletişim Kodları II, Nobel Akademik Yayıncılık, Ankara.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds