KİK Gerekçeli Kararı Olmadan Sözleşmeye Davet Yapılır mı ?

Alım - Satım

Mehmet ATASEVER
Mehmet ATASEVERhttp://www.mehmetatasever.org/
2006-2015 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, 2016-2020 döneminde ise Kamu İhale Kurul Üyeliği görevi yapmıştır. Yüksek İhtisas Üniversitesinde kamu ihale mevzuatı ve sağlık yönetimi alanında dersler vermektedir. İhale ve sağlık yönetimi alanında yayınlanmış 15’in üzerinde kitabı vardır.

Kamu İhale Kurulu Kararı Özeti; İtirazen şikâyet dilekçesinde özetle, 17.12.2021 tarihinde Kamu İhale Kurumu’na yapılan itirazen şikayet başvurusunun incelenmesi sonucu alınan Kurul kararının gerekçesinin 29.12.2021 tarihinde açıklanmasına rağmen, bu gerekçe açıklanmadan 23.12.2021 tarihinde sözleşmenin en geç 27.12.2021 tarihinde imzalanmak üzere sözleşmeye davet edildikleri, söz konusu Kurul kararının gerekçesi yayınlandıktan sonra sözleşmeye davet edilmesinin gerektiği iddiasına yer verilmiştir.

26.01.2022 tarihli ve 2022/UH.II-146 sayılı Kamu İhale Kurulu kararına göre;

Kurum uygulaması ise Kurul kararının ne olduğuna yönelik (iptal, düzeltici işlem, itirazen şikayet başvurusunun reddi ve başvurunun reddi) durumunu gösteren Kurul karar tutanakların ertesi günü saat 00:00’da yayınlanmakta olup, karar içeriğinin ise beş iş günü içinde taraflara tebliğ edilmekte ve aynı zamanda da internet sayfası üzerinden yayınlanmaktadır.

Başvuruya konu ihaleye yönelik yapılan itirazen şikayet başvurusuna ilişkin olarak “Başvurunun reddine” kararı verildiğinden, bu kararının idarenin işlemini değiştirmediği ve mevcut durumun davam etmesine yönelik sonuç doğurduğu, kararın gerekçesinin yayınlanıp yayınlanmamasının veya taraflara tebliğ edilip edilmemesinin sonucu değiştirmeyeceği, ilaveten sözleşme imzalamaya davet edilen isteklinin mezkur başvuruda tebligat yapılacak taraflar arasında bulunmadığı, tebligatın taraftarı arasında yer alan idarenin itirazen şikayet başvurusunun sonucuna ilişkin nihai kararın başvurunun reddine yönelik olması nedeniyle mevcut işlemlerine devam edebileceği, dolayısıyla idare tarafından yapılan işlemin mevzuata uygun olduğu anlaşılmıştır.

Anılan Kanun’un 54’üncü maddesinin onbirinci fıkrasının (c) bendi gereğince itirazen şikâyet başvurusunun reddine karar verilmiştir.

Mehmet ATASEVER

Kamu İhale Kurulu Eski Üyesi/ Akademisyen 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds