Kötü Bir Yöneticiyle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

İlker Canbuluthttp://www.ilkercanbulut.com
ACC, Yönetici ve Kariyer Koçu, Yazar 1973 yılında Samsun’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Pak Holding A.Ş. Grubu, Carrefoursa Carrefour Sabancı Tic. Merkezi A.Ş. şirketlerinde finans bölümlerinde bulundu. Türk Ekonomi Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası’nda çeşitli Kredi Bölümlerinin kurulup yönetiminde aktif görevler aldı. Mali tahlil ve istihbarat, kredi tahsis, kredi izleme, finansal kiralama konularında alanlarında farklı pozisyonlarda takım liderliği yaptı. Vakıf Katılım Bankası A.Ş.’nin kuruluş aşamasında, bankanın Krediler İş Ailesinin kurulup işler hale getirilmesi, sıfırdan ekip oluşturulması ve krediler grubunun yönetiminde bulunması kariyerinde önemli ve keyif dolu bir tecrübedir. Son olarak kısa bir dönem, Altınhas Holding A.Ş.’nin Kıbrıs’taki banka ve Türkiye’deki faktöring şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı’na bağlı Kredi Riski Sorumluluğu görevini yürüttü. Kariyeri boyunca 3.000’den fazla müşteri ziyareti ve 25.000’den fazla verdiği kredi kararıyla binlerce insanla yakından çalışma fırsatı yakaladı. Şube, birim, bölge ve genel müdürlük organizasyonlarının kurulumu ve stratejik ve kültürel dönüşüm çalışmalarında aktif roller aldı. Tüm o yıllar boyunca yapmış olmaktan en çok gurur duyduğu şey ise çok sayıda üst ve orta düzey yönetici yetiştirmesi ve onların gelişimlerine doğrudan katkıda bulunmasıdır. Bugün güçlü, verimli ve başarılı ekipler yöneten onca başarılı liderin gelişimine katkı sağlama düşüncesi onu zaman içerisinde profesyonel koçluk çizgisine taşıdı. Geçen 23 yılın kazandırdığı bilgi, tecrübe ve donanımı, koçluğun etik değerlerinde buluşturdu. (ICF) Uluslararası Koçluk Federasyonu’ndan ACC unvanı da aldığı bu anlamlı çizgide, profesyonel bir yönetici koçu olarak insanları amaçlarına ulaştırarak toplumsal fayda yaratmayı hayatta var olma amacı olarak görüyor. Halen TİM Danışmanlık Ltd. Şti. eğitmenidir. İlker Canbulut’un Ocak 2019’da Sola Yayınlarından yayınlanan, iş yaşamında istediğini elde etme, başarı ve mutluluk üzerine kaleme aldığı “Uyum Anahtarı” isimli bir kitabı da bulunuyor. Halen aynı konulardaki haftalık makalelerini kendisine ait ilkercanbulut.com sitesinde yayınlıyor. Makaleleri, zaman zaman Türkiye’nin büyük internet haber sitelerinde de habere konu olmaktadır.

Kariyeriniz boyunca başınıza gelebilecek en güzel şey, sizi ve gelişiminizi destekleyen bir yöneticiyle çalışmanızdır. Ancak şansın bu konuda sizden yana olmadığını düşündüğünüz günler de olur. İş hayatınıza olumsuz etkilerde bulunan yöneticilerle nasıl başa çıkabilirsiniz? Bu ayki yazımızda bu konuya farklı bir açıdan yaklaşmak istedik.

1 – Aklı pazara çıkarmışlar herkes kendi aklını satın almış, hiçbir yönetici de kendisinin kötü bir yönetici olduğunu düşünmek istemez.

Çok yönlü bakış açısıyla değerlendirdiğinizde görürsünüz ki; kötü yönetici diye bir şey yoktur, değerler çatışması vardır. Yöneticinizin değerlerini, önceliklerini, sizden beklentilerini iyi analiz etmelisiniz. Ekip lideri – ekip üyesi iletişim çatışmalarında genellikle aşağıdaki şekilde gösterilen durum söz konusudur:

Bulunduğunuz pozisyonun gerektirdiği beceri ve yetkinliklerden emin olmanız gerekir. Bunların çoğu, görev tanımlarında yazmayan özelliklerdir. Görev tanımları, politikalar ve prosedürlerde işinizi en doğru şekilde yapmanız için “ne yapmanız” gerektiği yazar. Ancak sıklıkla o işi “nasıl yapacağınız” yazmaz.

Örneğin; işiniz projeyi gününde ve tam olarak teslim etmek olabilir. Ancak sizin projeyi gününde tamamlayabilmeniz için, iş size gelene kadar öncelikle başkalarının kendi sorumluluklarındaki iş adımlarını tamamlamaları gerekir. Herkesin işini tam, eksiksiz ve zamanında yaptığı mükemmel bir dünyada yaşıyorsanız hiçbir sorun yaşamazsınız.

Eğer öyle bir dünyada değilseniz, “ben işimi iyi yapıyorum, herkesten de aynısını bekliyorum”, yaklaşımı size yardımcı olmayacağı gibi ilave sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Projenin diğer taraflarına ve ortaklarına iş yaptırabilmek için onlarla güçlü iletişim bağları kurmanız, onlarla uyumlanmanız gerekir. İşte görev tanımlarında göremedikleriniz bunlardır. Yöneticinize şikâyet gitmeyecek şekilde kiminle nasıl uyum içinde iletişim kurabileceğinizi ve nasıl iş yaptırabileceğinizi iyi analiz etmelisiniz.

Siz o pastayı yapabilmek için günler geceler boyunca çalışmış olabilirsiniz. Ancak yöneticinizin sizden asıl beklediği şey mutfağı temiz kullanmanız, ortalığı kırıp dökmemenizdir. Hiçbir yönetici, siz işinizi yaparken kırıp döktüklerinizi onarmakla uğraşmak istemez.

2- Siz Değişince, Talihiniz de Değişir:

Yaşamınıza sadece yöneticiniz değil, arkadaşlarınız, komşularınız, akrabalarınız ve diğer insanlar da olumsuz etkilerde bulunabilir. Bu sorun insanlığın ilk gününden beri vardır, son gününe kadar da var olmaya devam edecektir. Peki ya, tüm bu büyük resim içerisinde siz neredesiniz? Büyük düşünürler ve liderler, gelişimin içeriden dışarıya doğru açılan bir kapı olduğunu, başka insanlar ve onların sizin üzerinizdeki olumsuz etkileri yerine kendinize ve çözüme odaklanmanızı söyler. Kötü komşunun, insanı ev sahibi yaptığını hatırlayın.

Ne istediğini bilene, dünya bile kenara çekilip yol verir. Tutkuyla inandığınız, zorlayıcı ama ulaşılabilir, uzak ama net şekilde görülebilir anlamlı bir amacınız var mı? Eğer varsa, ister inanın ister inanmayın, yöneticiniz bile olsa, çevrenizdeki insanların olumsuz etkilerinin, kendiliğinden en aza indiğini göreceksiniz. İş dünyasından ne istediğini bilen bir insan, kendisi için ya uygun bir yol bulacak ya da bir yol açacaktır.

Bakış Açınızı Amacınıza Göre Yeniden Yapılandırın:

Böyle durumlarda önünüzde 2 seçenek vardır: Ya başka insanların hayatınıza olumsuz etkilerinden şikâyet halinde olacaksınız ya da onların varlıklarını kendi gelişiminiz için bir fırsat olarak göreceksiniz. Bunlardan birincisi soruna, ikincisi ise çözüme odaklı bir yaklaşımdır. Gelişimin önünü açan ve kötü komşunun insanı ev sahibi yaptığı yaklaşım ikincisidir. Bakış açınızı 3 farklı şekilde ele alabilirsiniz:

Sizin Dünyaya Bakışınız:

Tüm bu olumsuz şartlar içerisinde siz kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz? Yöneticisiyle sorunlar yaşayan biri mi, yoksa yöneticisi ile sorunları çözmeye odaklanan biri mi?

Dünyanın Size Bakışı:

Siz, hayatınızdaki her insana aynı şekilde mi davranırsınız? Eğer her insana farklı şekilde davranıyorsanız, aradaki farkı belirleyen şey nedir? Peki, yöneticinizin her insana karşı davranışı aynı mı? İnsanların bize nasıl davranacağına, bizi kendi yol haritalarında nereye koyacağına, farkında olmadan kendi ellerimizle biz kendimiz karar veririz. Bunu konuştuklarımızla, konuşmadıklarımızla, beden dilimizle ve olaylara bakış açımızla yaparız. Hiç merak ettiniz mi, acaba dışarıdan nasıl görünüyorsunuz?

Sizin Kendinize Bakışınız:

Bu ilk ikisini belirleyen şey, sizin kendinize bakış açınızdır. Biz kendimizi öncelikle kendi gözümüzde bir yerlere konumlandırır ve hayatı da buna göre yaşarız. İlginç olanı, insanların da bizi aynı açıdan görmesidir. Kendinize inanıp güveniyorsanız, hedefinizle uyumlandıysanız, duygu, düşünce ve beden dili olarak “o odak noktasında” uyum içindeyseniz başka insanların zihinleri de sizdeki bu uyumu yakalayacaktır. İşte o zaman, onlar da sizi o noktada görecektir. İnsan zihni milyonlarca yıldan beri, diğer insanlardaki uyum ve uyumsuzluğu yakalamak üzere gelişmiştir.

3- Bir Yol Haritanız Olsun:

Bir hava aracını gök taşından ayıran şey, bir rotası olmasıdır. Sonuçta hava aracı önceden belirlenen koordinatlara kontrollü iniş yapar, gök taşı ise “düşer” ve düştüğü yeri yakıp geçer. Siz hangisisiniz? Rotanızı, hedefinize giden yoldaki ara istasyonları, destek alacağınız insanları, ikmal noktalarını ve gelişim alanlarınızı belirlediniz mi? Eğer bir yol haritanız varsa (yöneticiniz bile olsa) geçit vermez dağların, nasıl geçilebileceğini bilirsiniz.

4- Oyun Oynamayın, Sizinle Oynanmasına İzin Vermeyin:

Çoğu insan, bir başkasıyla iletişim kurarken psikolojik oyunlar oynar. Kimseyle oynamayın, kimsenin oyununa da alet olmayın. Böyle anlarda “ sakin bir yaklaşımla”, karşınızdaki insana karşı eleştirel olmadan, tavsiye vermeden, “ben” odaklı net cümlelerle kendi durumunuzu, duygu ve düşüncelerinizi net bir şekilde ifade edin. Bu duruşunuz, sizi o psikolojik oyundan çıkaracaktır.

5- Negatif Konuşmalardan Uzak Durun:

İş yerindeki mutsuzluğa neden olan en önemli faktörlerden biri çalışanların birbirlerini olumsuz yönde etkilemesidir. Zor şartlarda insanlar işyerinde karşılaştıkları sorunları birbirleriyle paylaştıkça dayanışma içinde olduklarını “zannederler”. Halbuki aslında birbirlerine zarar verdiklerinin farkında bile değillerdir.

Negatif duygular, pozitif duygulara göre daha hızlı yayılır. Yöneticinizi veya başka insanları eleştiren diyaloglar içinde bulunmak, siz konuşmasanız bile konuşan insanlar arasında bulunmak, motivasyonunuzu alıp götürür. Siz bu diyaloglara katılmasanız bile bu tür ortamlar, şirketteki olumsuz şeyleri bulup çıkarma üzerine kurulu olduğundan, olumlu enerjinizi yutan eden kara delikler gibidir.

Bazen insan kendi şansını yaratır, bazen de şansı insanı. Kariyerinizde karşılaşabileceğiniz en büyük şans, sizi ve gelişiminizi destekleyen bir yöneticiyle çalışmanızdır. Bu 5 maddeyi uygulayınca kariyerinize olumsuz etkilerde bulunan yöneticilerle başa çıkabildiğinizi, adeta şansınızı kendinizin yarattığınızı göreceksiniz.

Dahası, yöneticinizin de sizinle arasının iyileştiğini fark edeceksiniz. İşte o zaman bana da bir teşekkür e-maili gönderirsiniz.

Çoğu zaman dış koşulları değiştiremeyiz. Karşımızdaki insanları da değiştiremeyiz. Ama bunların üzerimizdeki etkilerini değiştirebilir, hatta onlardan faydalanabiliriz. Mahatma Gandhi’nin de dediği gibi, “Dünyayı değiştirmek istiyorsan, ilk önce kendinden başla.”

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

Küresel Eğitim

Dr. Öğr. Üyesi Gözde MERT Nişantaşı Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı & Gözde Araştırma Şirketi Kurucusu “Bilmek,...

Doğrudan Temin Yöntemi Kullanılan Birden Fazla Alım İçin Tek Bir İş Deneyim Belgesi Düzenlenebilir mi?

Anahtar Kelimeler; doğrudan temin, sözleşme iş deneyim İtirazen Şikayet Konusu; İhalenin iki kısmı üzerinde bırakılan isteklinin iş deneyim belgesinin Hizmet...

Otomotiv Tedarik Zincirinde Verimlilik Yeniden Kullanılabilir Plastik Kasalarla Artıyor

Otomotiv endüstrisi pandemi ve çip krizi nedeniyle son dönemde üretim ve tedarik süreçlerinde maruz kaldığı zor günleri atlatmaya çalışıyor....

Türk Tır Şoförleri Avrupa’nın Radarında !

İngiltere ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde son dönemlerin en büyük krizlerinden biri haline dönüşen tır şoförü ihtiyacına yönelik yeni...

DIŞ TİCARETTE FİNANSMAN YÖNTEMİ OLARAK FORFAITING

DIŞ TİCARETTE FİNANSMAN YÖNTEMİ OLARAK FORFAITING M. Vefa TOROSLU Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Bağımsız Denetçi TANIMI Dış ticarette ihracatçıları, ithalatçıları finanse etme...

NAKİT SERMAYE ARTIRIMLARINDA FAİZ İNDİRİMİ TEŞVİĞİ

“NAKİT SERMAYE ARTIRIMLARINDA FAİZ İNDİRİMİ TEŞVİĞİ” M.Nurullah BUDAK Yeminli Mali Müşavir TAXİA Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti. Nakit sermaye artırımlarında faiz indirimi teşviği,...

İşyeri aracını yüksek hızla kullanan ve kırmızı ışık ihlali yapan işçinin iş sözleşmesi haklı nedenle feshedilebilir mi?

İşyeri aracını yüksek hızla kullanan ve kırmızı ışık ihlali yapan işçinin iş sözleşmesi haklı nedenle feshedilebilir mi? Lütfi İNCİROĞLU Yargıtay’a göre,...

Online Sağlık Platformu “Unicorn” Docplanner, Alman Pazarı Lideri Jameda’yı Satın Aldı

Dünyanın en büyük online sağlık platformu Docplanner, Almanya’nın en büyük online sağlık platformu Jameda’yı satın alarak bünyesine kattı. Dünya çapında...

Döviz Kurunun Yükselişinin Getirdikleri

18 KASIM 2021 VE TCMB’NİN PPK FAİZ KARARI - SAAT 14:05 TCMB faiz kararları ile ilgili olarak 18 Kasım 2021...

İşletmelerde Kendinden Hoşnutluk

Dr. Mehmet KAPLAN Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Kendinden hoşnutluk, işletmenin başarıya ve/veya bazı uygulamalara alışık olmasından kaynaklı olarak normal karşılama davranışı...

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 8 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın