Lojistikte Yeni Dünya Düzeni; Hyperloop

Alım - Satım

Gökhan Demircioğlu
Gökhan Demircioğlu
Lojistik sektörünün lider firmalarında 15 yıldır satış, pazarlama, iş geliştirme ve operasyon birimlerini yöneten Gökhan Demircioğlu lojistikte yeni trendler, geleceğin lojistik uygulamaları ve talep üzerine depolama konularında çalışmaktadır. İş hayatına on demand warehousing iş modelinin Türkiye uygulamalarını geliştiren Park Palet'te devam ederken akademik hayatını iletişim bilimleri doktora öğrencisi olarak sürdürmektedir. Demircioğlu aynı zamanda Etik Değerler Merkezi Derneği yönetim kurulu üyesi ve aktif bir sosyal medya içerik üreticisidir.

Geçtiğimiz hafta Hyperloop Transportation Technologies CEO’su ve Elon Musk’ın iş ortağı Dirk AHLBORN İstanbul’daydı. İnsan ve eşya taşımacılığının yakın geleceğine damga vuracak Hyperloop projesine ilişkin bir sunum yaptı. Yolcular ve eşyalar için en karlı, en hızlı, en güvenli ve çevre dostu nakliye sistemini tasarladıklarından bahsetti.

Hyperloop, “Havası alınmış bir tüpte özel olarak geliştirilmiş mıknatıslar sayesinde boşlukta hareket eden bir araç” olarak tanımlanıyor. Hyperloop’un hızı saatte 1000 kilometrenin üzerine çıkabiliyor. Şu an SpaceX ve Hyperloop Teknoloji tarafından testleri devam eden proje tamamlandığında ulaşım anlayışı tamamen değişecek.

Eşyaları saatte 1000 kilometre hareket ettirebilen bir taşıma yöntemine sahip olmak tüm lojistik süreçlerin yeniden planlanmasına yol açacak.  Bu teknolojiye ulaşmak öyle on yıllarda sürmeyecek beş altı yıl içerisinde uygulama başlamış olacak. Şu anda operasyonun başlayacağı ülkeler belirlenmiş, tüp ve araç tasarımları tamamlanmış ve testler başlamış durumda.

Dirk AHLBORN’a göre projedeki en büyük zorluk, üretim, tasarım ve uygulama aşamaları değil yasal düzenlemeler ve standartların belirlenmesi. Hyperloop uçak da değil trende ve dünyada daha önce olmayan bir ulaşım modeli yeniden tasarlanıyor bu aşamada standartları oluşturmak en kritik konuların başında geliyor. Diğer bir zorluk ülkelerdeki hükümet değişiklikleri çünkü her yeni hükümet projeye farklı açıdan bakabiliyor.

Alman TUV ile standartların oluşturulması yönünde çalışmalar başlatılmış. Hükümetler ile de sürekli görüşme halindeler. Hatta henüz projeyle ilgili bir çalışma başlatmadıkları ülkelerde dahi iktidarla iletişim halindeler. Tüm dünya liderlerinin sık sık Amerika’ya gittiği koşullarda bu ilişkileri geliştirmek çok da zor olmasa gerek. Amerikan Başkanı ile görüşmeye giden liderler çoğunlukla Tesla, SpaceX, Hyperloop ve diğer önemli projeler hakkında bilgilendiriliyor, destekleri isteniyor.

Sonuç olarak, lojistik ve tedarik zinciri yöneticilerinin elinde eşyaları saatte 1000 kilometre hareket ettirebilecek sihirli bir değnek olacak, bu değneği kim nasıl algılayacak kim nasıl kullanacak hep birlikte göreceğiz.

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds