Merkezi SATINALMA = SATINALMA MERKEZİ

Alım - Satım

Geride kalan 20 sayıda yayımlanan birçok yazıda satınalmanın ne olduğu ile ilgili birçok tanım yapıldı. Şu değerlendirmeyi yaparak ben de katkıda bulunmak istiyorum; Satınalma, alışveriş değildir.

İş kolu, firma büyüklüğü ne olursa olsun mutlak suretle satınalma yapılır. İşletmelerde bu faaliyetleri alışverişten ayıran çalışmalar satınalma organizasyonunun niteliğini ve yapısını belirler. Ticari faaliyetlerini yönetme kabiliyetini elinde tutmak isteyen işletme satınalma organizasyonuna mutlaka sahip olmalıdır. Bu açıdan devam ettiğimizde ise satınalma organizasyon yapısını belirleyen asıl etmen ise kurum ihtiyacı olduğu görülecektir. Bu yazıda ihtiyaçlardan doğan satınalma organizasyonlarından bir olan “merkezi satınalma” yapısını inceleyeceğiz.

Basit bir tanım yapacak olursak; farklı yerlerdeki malzeme ihtiyaçlarının bir merkezden yönetilerek gerçekleştirilmesidir. Merkezi satınalma; daha çok grup şirketlerinde görmeye alışık olduğumuz bir organizasyon yapısıdır. Ancak bir birim olmanın dışında gruplardan bağımsız ya da bağımlı ayrı bir tüzel kişilik olarak da görmek mümkündür. Yani işini iyi yaparak müşterilerine avantaj yaratmak için ve tabi ki kar sağlamak amacıyla kurulmuş asıl işi bu tarz hizmet vermek olan ya da işlerinden biri bu olan çeşitli şirketler de bulunmaktadır.

Yazar:

Hamza BULUT

Endüstri Mühendisi

Yukarıda özeti yayınlanan bu yazının tümünü Satınalma Dergisi Eylül 2014 sayısında bulabilirsiniz.!

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds