Mühendisler Nasıl İkna Etmeli?

Erdem Karagözhttp://www.erdemkaragoz.com
Erdem Karagöz, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesini bitirdikten sonra satış alanlarında çalıştı. Daha sonra sahadaki satış deneyimlerini eğitmen ve danışman olarak devam ettirdi. Livcon Master Certified Coach Eğitimleri aldı. Satış ve Kurumsal Koçluk alanlarında çalıştı. United firmasında satış eğitmeni olarak 4 yıl görev yapan Erdem Karagöz halen Kevin Hogan Türkiye partneri olarak çalışmaktadır. 4 yıl Brian Tracy eğitimlerini vermiştir. 5 Eylül 2016 tarihinde Çalışma Bakanlığı Akredite Master Trainer olarak AB ve Devlet Projelerinde eğitmenlik ve eğiticilerin eğitimini yapmaktadır. Erdem Karagöz Akademi’de kurucu ve 12 eğitmeni ile uzun soluklu satış eğitim projeleri yürütmektedir. Türkiye’de 70 ilde Satış, İkna alanlarında eğitimler vermiştir. Asla Vazgeçme, Kariyer Dolmuşu, Türk İşi, Satış İknası kitaplarının yazarıdır. Tavır yönetimi kitabı üzerinde çalışmaktadır. Kurumsal eğitimlerde 14 yıldır eğitim vermektedir. 2018 yılında 210 gün eğitim yapmıştır. Kurumsal eğitimler dışında satışı Biletix tarafından yapılan açık eğitimler ve online eğitimler vermektedir. Satış eğitmenliği dışında şirketlere satış danışmanlığı ve satış koçluğu projelerinde görev alan Erdem Karagöz Telekomünikasyon, Bankacılık, Network Marketing, Gayrimenkul firmaları, Banka, ilaç ve Beyaz eşya alanlarında satış ve ikna alanlarında davranış değişikliği hedefli, enerjisi yüksek, eğlenceli ve davranış değişikliği hedefli eğitimler vermeye devam etmektedir. Değişim değer katar sloganı ile öğrenmekten ve bilgi paylaşmaktan keyif almaktadır.

Mühendis olmak istedi ve mühendis olduysanız bunda analitik düşünce kodlarınız, hayatı sürdürülebilir bir sebep sonuç ilişkisi içinde görmeniz ve buna odaklanmanız yer almaktadır. Sizin için ana hedef tüm kaynakları insanlık yararına pratik ve ekonomik kullanmaktır.

Ölçülemeyen hayaller, gerçekçi olmayan değişkenlikler ve paradigmalar çoğu zaman hoşunuza gitmez.

İlişkide olduğunuz ast ve üstleriniz sizin gibi mühendis değilse, olaylara sizin gözünüzle bakmıyorsa anlamak için gerçekten yüksek empati, gözlem ve deneyim yetersiz kalabilir. Aşırı duygusal insanların değişkenlikleri tahminlerin çok ötesindedir.

Bir CEO sizin için hayati önemi olan projenizi başlatıp bir anda nasıl çöpe atabilir? Bir usta başı sizi yetersiz göstermek için ekibi ile birlikte insan üstü enerji harcayabilir. Duygular matematik ile çatışabilir.

İşte böyle zamanlarda ikna yetenekleriniz bilginin önüne geçecektir.  Size göre insanlar neden 10 hamle sonrasını görmek istemez ve sorgulamaz? Bunu anlamak yerine ikna ve ilişki yönetiminde uzmanlaşmalısınız.

Öncelikle yüksek beklenti, anlaşılma isteği sizi mutsuz edecektir. Türk insanının ağırlıklı temsil sistemi görselliktir. Kanıtlanmadan, sonuç ortaya çıkmadan yani insanlardan görmeden kolay inanmaz. Her proje ve her an için ikna etmeniz gereken insanlar olacaktır.Buda sizin çelik gibi iradeye, yüksek sabıra ve pozitif güce ihtiyacınız olduğunu gösteriyor. Özellikle kanıtlanmış yüksek başarılara henüz sahip değilseniz kendinize güven ve ifade şekliniz diğer insanların kararlarını etkilemenizdeki en ana faktör olacaktır.

Unutmayın başkalarını değiştirecek güce sahip değiliz. Kendimizi sorgulamalı ve değişim için yol haritamızı hazırlamalıyız. Güçlü sorular hazırlamalısınız.Her ana sorunun altına hızla 5-6 soru yerleştirip karşınızdaki kişinin ilk 5 saniyede bilinç altı ile verdiğiniz cevaba odaklanın.

İkna yeteneklerimi her zaman geliştirebilir miyim? Çatışma ve baskı altında nasıl biriyim? Yeni fikirlere açık mıyım? Fikirlerimi başkalarının fikri haline getirmekte usta mıyım? Bilinç altına hipnotik kalıplar iletebiliyor muyum? Algı ve imajımı nasıl yönetiyorum? Gerçekten benimle iş yapan insanların güvenlerini kazanmak istiyor muyum? İnsanlara, olaylara ve içinde bulunduğum ana empatik yaklaşabiliyor muyum?

Proplemleri algılama, tarif etme ve çözümleme yetenekleriniz kadar insanlardaki değişkenlikleri, bilinçaltını yönetimini, şirket eko sistemini algılamak gerekiyor. Nedenleri anlatabilecek çok güçlü çünküleri bulmalısınız!

Yolunda gitmeyen veya kontrolden çıkmış proplemleri basite indirebildiğiniz kadar ilişki yönetiminde de başarılı olmanız gerekir. Mekanik zeka, disiplinler, algoritma bazen birinin gözlerinin içine bakarak yaptığınız samimi bir teşekkür kadar anlaşılmayabilir.

Özellikle Türk insanı duygusaldır, belleğinde olumsuz olayları, anları aşırı biriktirir. En üst profesyonel gördüğünüz bir kişi yaşadıklarını saklayıp zamanı geldiğinde bedel ödetmek isteyebilir!

Öyleyse işi insanlarla yaptığınızı bilerek esnek olmalı, beden dili okumalı, insanları sonucu elde etmek işbirliğine, fikirlerine ve bakış açılarına ihtiyacınız olduğunu hissettirmelisiniz. Herkes kendi fikrine sahip çıkar onun gelişmesi için çabalar.

Böyle yapıldığında analitik liderlik ile sezgisel liderliği birleştiğinde siz ve çevreniz hayattan daha çok keyif alacak ve üretim artacaktır.

Sonuç olarak ne yapabilirsiniz? Sahayı paylaştığınız işçi, usta başı, teknisyen, başka departman çalışanları, üst yönetimin hayatlarını, beklentilerini, bakış açılarını, dillerini, çevrelerini, nelerden etkilendiklerini, nasıl karar aldıklarını gözlemleyin.

Dilinizi, zihninizi geliştirecek kitapları seçici okuyun. Başarılı olmuş, etkileşimi güçlü yönetici ve iş insanlarını modelleyin. Baskı altındaki tavrınızla ilgili geri bildirim alın. Koçluk ve mentörlük desteği alın. İçinde size ait vakaların geçtiği role play çalışmalarına ve eğitimlere katılın.

Gelişime fırsat tanıyın. Gelişmek istediğiniz alanlarda kendinizi her hafta % 0.5 yılda % 26 geliştirin 10 yılda % 1004 gelişeceksiniz kulağa nasıl geliyor?

Nereden mi başlayalım diyorsunuz Peter Watson’un fikirler tarihi ve Umberto Eco’nun 4 ciltlik Ortaçağ serisini okuyarak muhteşem bir başlangıç yapabilirsiniz.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

İhracat Faktoringi Hakkında Bilmedikleriniz – 2

Bu başlık altında topladığımız tüm konular aslında ihracat yaparken sizi, ihracat faktoring garantisi, ihracat sigortası vb sigorta şekillerini kullansanız da...

PAGDER Sağlık Çalışanlarını 1.000.000 Sağlık Siperi ile Koruyacak!

Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün: “Başlattığımız ‘Sağlık Siperi’ projesi ile Kovid-19 salgınının ülkemizde yayılmasını engellemek için...

Video Konferans Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Güvenlik İpuçları

Şirketler oldukça uzun bir süredir video konferans yazılımlarını kullanıyorlar ve Koronavirüs nedeniyle evden çalışmaların arttığı şu günlerde sürece doğru...

İşe Yüzde 45 Daha Az Gittik

Google, koronavirüs salgınının başlamasından bu yana ülkelerdeki hareketliliğinin nasıl değiştiğine ilişkin “Covid 19 Topluluk Hareketlilik Raporları”nı yayımladı. 131 ülkeyi...

Koronavirüs Salgını Evden Çalışmanın Önündeki Bariyerleri Yıkacak Mı?

‘Evden çalışma’ modeli sevildi, tatil planları ile iş kurma hayalleri ertelendi, birikim yapma planları başladı. Kariyer.net’in “HR Pulse” serisi...

Satınalma Dergisi Nisan 2020 Sayısı Yayınlandı

Değerli yöneticiler, Nisan ayı ile ekonomimizde yeni bir dönemi açıyoruz. Ne yazık ki dünya çapında etkili olan salgın sonunda ülkemizi de...

Başarı

Birçok insan gücü olmadığı için değil hedefi olmadığı için yol alamaz… "Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır" deseler de,...

Teknolojik Güdü

Teknoloji gelişerek, dünya çevresinde dönmekte, Teknolojik Güdü dünya toplumlarını etkisi altına almaktadır. Dünyada yaşayan tüm canlılar güdüleri ile hareket etmekte...

COVİD- 19 ve Toplumsal Değişimlerin Gizli Öznesi Olarak Salgınlar

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Kültürel Çalışmalar Programı Öğretim Üyesi Antropolog Ayşecan Terzioğlu: COVİD- 19 ve Toplumsal Değişimlerin...

TÜHİD’den Covid-19 Salgınına Karşı Mücadelede İletişim Uzmanlarına, Kurumlara, Halka ve Kamuoyuna Çağrı

‘Covid-19 pandemisi dünya çapında bir sağlık seferberliği gerektiriyor, stratejik kriz yönetiminin yanı sıra doğru iletişim bu seferberlikte en önemli...

Dijital Üyeliklerde Geçerli %50 İndirim Fırsatı

Zor günlerimizde kendinize ve şirketinize değer katmanız için Profesyonel Üyelik ve Şirket Üyeliklerinde %50 indirim sunuyoruz. Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

%50 indirim için Kupon Kodu: evdekal

Kupon kodu 30 Nisan'a kadar yapılacak Dijital Üyelik satın alımlarında geçerlidir. Dijital İşlem Merkezi'nde ilgili üyelik türünü sepetinize ekleyip kupon kodunu girmeniz yeterlidir.

SATINALMA DERGİSİ 8 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Kurumsal Şirket Üyeliğinizi Sorguladınız mı? Tüm içeriklere erişiminiz olup olmadığını sorgulamak için Tıklayın. →

30 NİSAN'a Kadar Dijital Üyeliklerde Geçerli %50 İndirim Fırsatı ! Kupon Kodu: EVDEKAL ÜRÜNLERİ İNCELE VE KUPONU KULLAN →