Pandemi ve ‘susuzluk’ patent trendini hazır giyim ve medikale çevirdi.

Alım - Satım

Cumhur Akbulut
Cumhur Akbuluthttp://www.adrespatent.com.tr
Ulusal ve uluslararası rekabette sürdürülebilir başarı için fark yaratan, katma değer üreten toplum olmamız gerekliliğine inanmış ve bu uğurda çalışmaya gönül veren bir birey olarak 22 yıldır hizmet verdiği Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları (marka, patent, endüstriyel tasarım, coğrafi işaretler, telif hakları, entegre devre topografyası) alanında katma değerli hizmet sunan “Adres Patent” firmasında Genel Müdür olarak görev yapmakta.

Pandemi ve ‘susuzluk’ patent trendini hazır giyim ve medikale çevirdi.

Pandemi nedeniyle tıbbi ve cerrahi teçhizat ile ortopedik araçların imalatına yönelik patent başvurularındaki artışı, yüzde 52 iken, su tüketiminin fazla olduğu giyim eşyası imalatı; kürkün işlenmesi ve boyanması alanında patent başvurusu yüzde 154 oldu. Bu başvuruların büyük kısmı ise su tüketimini azaltmaya yönelik ürünlerden oluşuyor.

Su tüketiminin fazla olduğu sektörlerin başında hazır giyim ve konfeksiyon geliyor. Sadece bir tişört için 2 bin litreden fazla su harcandığının altını çizen Adres Patent Genel Müdürü Cumhur Akbulut, tekstil sektöründe birçok oyuncunun bu durumun farkında olduğunu ve su tüketimini azaltmaya yönelik girişimlerde bulunduğunu söyledi. Bu girişimlerin patent sayılarına da yansıdığına dikkat çeken Akbulut, “Giyim eşyası imalatı; kürkün işlenmesi ve boyanması alanında 10 aylık verileri incelediğimizde 2020’nin aynı dönemine 2021’in 10 ayında yüzde 154’lük artış söz konusu. Bu başvuruların önemli bir kısmı ise üretim proseslerinde su kullanımını azaltmaya yönelik buluşlardan oluşuyor. Yeşil dönüşüm ve dünyayı gelecek nesillere bırakma kaygısı patent sayılarına da yansımış durumda” ifadelerini kullandı.

Tıbbi ve cerrahi teçhizat ile ortopedik araçların imalatında yüzde 52’lik artış kaydedildi

Sağlık sektöründe de pandemi nedeniyle patent başvurularının yükseliş eğiliminde olduğunu dile getiren Akbulut, “Fikri sınai ve mülkiyet haklarının en temel yaklaşımı olan ‘Buluşlar ihtiyaçtan doğar’ prensibinin en net göstergesinin sağlık sektöründeki patent başvuruşlarının yüksekliğinden görebiliyoruz.  Bu doğrultuda tıbbi ve cerrahi teçhizat ile ortopedik araçların imalatında geçen yılın 10 aylık dönemine göre bu yılın ilk 10 ayında yüzde 52’lik artış kaydedilmiş durumda bu rakamın sene sonuna kadar yüzde 60’ı geçeceğini öngörüyoruz” açıklamalarında bulundu.  Öte yanda bu dönemde akümülatör, primer pil ve batarya imalatına yönelik patent çalışmalarında yüzde 26’lık artış yakalandığının altını çizen Cumhur Akbulut, “Eczacılık ürünleri, tıbbi kimyasallar ve botanik ürünlerinde yüzde 26, radyo ve televizyon vericileri ile telefon ve telgraf hattı teçhizatında yüzde 10, büro makineleri ve bilgisayar alanında yüzde 9, ana kimyasal maddelerin üretiminde ise yüzde 5’lik artış kaydedilmiş durumda” dedi.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds