Piyasanın Dengesi Emekli – Bölüm 2

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

Ülkemizde Emekli Algısı7 Gün 7 Gündem Piyasanın Dengesi Emekli – Bölüm 2

Ülkemizdeki emekli algısı denilince ilk akla gelen;

“Ununu elemiş, eleğini asmış”

kişi sıfatında, pek bir işe yaramayan, gücü ve kuvveti kalmamış, topluma iş gücü anlamında bir katkısı olmayan kişi olarak algılanır.

Emekli, aktif yaşamını sonlandırmış ve bundan sonraki hayatında tüketici pozisyonunda olan, para harcayan kişi gibi algılanır.

Toplumumuzda Çalışan Emekliler

Bana göre emeklinin tanımı ve algılanması kesinlikle yukarıdaki ifadelerle açıklanması hata olan cümle olur. Tüm emekliler için söyleyemesem de emekli denildiğinde, tecrübe yumağı, yanılgısı daha az, her işe büyük resimden bakmayı bilen kişidir.

Zaten toplumumuzda çalışan kesimlerin azımsanmayacak bir bölümü emekli değil mi ? Kendi adıma konuşacak olursam; bankacılık yıllarımda müdür olmam dolayısıyla yoğun müşteri ilişkilerim ve ziyaretlerim olurdu ve yolunda gitmeyen işler ise beni  gergin hale getirirdi. Emeklilik sonrası kendi işimdeki çalışmalarım ise bankacılık hayatımdaki çalışmalarımdan çok daha fazla oldu. Öyle ki okuyup, ders çalışmaz isem değişen mevzuat hükümlerinden uzak kalacağımdan dolayı kendimi güncel tutmak adına sürekli okuyor, çalışıyor, sunumlarımı güncelliyor, danışmanlığımı yaptığım firmaların dış ticaret işlemlerini ve akreditiflerini satır, satır okuyup gerektiğinde danışmanlığını yaptığım firmayı yönlendirip, toplantılar yapıyor ve eğitimlerimi de devam ediyorum.

Ben emekli olduktan sonra bu yüzden işim bir türlü bitmiyor. Her hafta bir yeni iş geliyor, yeni eğitim konularında eğitimler veriyorum.

Ve benim adım emekli.

Emekli olmama rağmen çok iş yaptığımın farkındayım.

Emekli; ununu elemiş, eleğini asmış sözünün bana göre söylenmediğini biliyorum.

Emeklilik Hayatın İkinci Baharıdır

İkinci defa çalışmak istemeyen veya o şansı bulamayan emekliler için çok doğru bir söz.

Balık Tutma GörselHayatının ikinci baharını yaşayan emekliler. Ya balık tutarlar, ya sosyal faaliyete katılırlar, ya seyahatlere giderler, ya evcil hayvan beslerler ki bunu da yaparken sanki çok büyük bir vazifeyi yerine getiriyormuşçasına üzerinde vazife olarak görürler, ya da emekli kesimin azımsanmayacak bir bölümü koroda şarkı söyler.

Koro GörselTavla veya iskambil oynayarak topluma hiçbir yararı olmayan aynı bankadan emekli olan arkadaşlarımı da söylemek sürpriz olmaz. Hatta eski bankacı arkadaşlarımdan da tavla partisi / yarışması düzenlediklerini bahisle beni de davet ettiler.

Tavla GörselYahu arkadaşım, senin işin gücün yok mu diyesim geldi ama zaten işsizlikten ve mesleki donanımsızlıktan kendini tavlaya ve kahvehane köşelerine atmadılar mı bu arkadaşlarım?

Benim İçin Hayatın İkinci Baharı

Kendimce, aktif çalışma hayatı içindeyken de, emekli olduğumda hayatımın ikinci baharını yaşayacağım dediğimde, çevremdeki pek az kişi aktif çalışma hayatımın yoğun olduğundan dolayı benim gezip tozacağımı düşünmüşler, ancak beni gerçek anlamda tanıyan kişiler ise; Reşat emekli olsa da çalışır diyenlerin sayısı oldukça yoğundu.

Hayatımın ikinci baharı benim emeklilik sonrası tekrar çalışma hayatıma atılmamla olmuştur.

Hani emekli acınacak haldedir diye toplumun kafasında bir imaj vardı ya, işte bu imaj benim için geçerli değildi.

Çalıştıkça mutlu oldum, çalıştıkça çok kazandım, zavallı emekli sıfatı benim semtime uğramadı.

Emekli Olarak Çalışmasaydım Ne Olurdu

Evim kira olsaydı, emeklilik sonrası çalışmasaydım ne mi olurdu ? İnanın düşünmek dahi içimi daraltıyor.

Dilenci GelirEmeklilikte çalışmasaydım, dilencilik gözde para kazanma yolu diye düşünüyorum.

Lütfen küçümsemeyin dilencileri, benim diyen bir genel müdür kadar para kazanmıyorsa bana ne derseniz deyin.

 Emekli Maaşı

Bu kadar tüyo verdim emeklilere. Sadece emekli maaşından medet beklerseniz yıllık enflasyon (!) artışı kadar elinize para geçer. Tabii enflasyon doğru ölçülürse.

Diğer Ülkelerdeki Emeklilerle Ülkemizdeki Emekliler

Kıyas kabul etmeyecek derecede gelir düzeyi ve refahı çok iyi olan diğer ülkelerdeki emeklileri ülkemizdeki emeklilerin refah ve gelir düzeyi ile karşılaştırdığımızda, ülkemizdeki emeklilerin olumsuzlukları için söyleyecek sözüm kalmadı. Sefalet.

7 Gün 7 Gündem Piyasanın Dengesi Emekli – Bölüm 2Reşat BAĞCIOĞLU

ICC Uluslararası Ticaret Odaları

Türkiye Milli Komitesi

Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı Üyesi

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds