Sanal Oyun Dünyası

Serkan Uygurhttp://www.serkanuygur.com.tr
Maltepe Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans programını tamamladım. Pazarlama ve Satış Eğitimleri veriyorum, Neuro Marketing Eğitimi veriyorum, Dijital Teknolojiler, Yapay Zeka, Hologram ve Arttırılmış Sanal Gerçeklik çalışmaları yapıyorum. Konferanslara konuşmacı olarak katılıyorum. Workshoplar düzenliyorum. Şirketler makale yazıyor, web sitemde www.serkanuygur.com.tr makalelerimi yazıp yayınlıyorum.

Global sistemin en önemli sektörlerinden bir tanesi olan sanal oyun dünyası, girişimcilik ekosistemi başta olmak üzere, birçok sektöre damgasını vuruyor.

Sanal ekosistem 1900 yıllara dayanır. Bilim insanları birçok çalışmalar yapmış ve günümüzün son yıllarında kullanılabilirlik ivmesi yükseliş göstermiştir.

Sanal oyun, dünyanın en büyük ticari faaliyetlerindendir.

2019 yılı itibari ile dijital çağ son bulmuş, yapay zeka çağı başlamıştır. 2020 yılı itibari ile, ürün hizmet ve duygusal fırsatlar yapay zeka üzerine entegre olmuştur. 2020 yılı web 4.0 girişi, 2030 yılı itibari ile web 5.0 robotların duygusallık özelliği kazanma çağı olacaktır.

Sanal oyun dünyası yapay zeka çağının etkin olması ile birlikte kendisine yeni mecralar ve demografik alanlar bulmuştur.

Geleneksel mecralarda, tanıtımları hız kazanmış ve küçükten büyüğe bütün toplum bireyleri teşvik edilmektedir.

Değerlendirelim,

  • Sanal oyun ekonomisi dünyanın en büyük kazanç getiren sektörüdür.
  • Zeka oyunları, istatistik oyunları, görsel oyunlar ve strateji oyunları gibi birçok kategori sayabiliriz.
  • Oyunlarda çok fazla sanal para kullanılması, oyun oynayanları sanal para elde etmeye yönlendirmektedir.
  • Oyuncular (hak kazanma veya oyunda çeşitli materyalleri elde etmek) ellerindeki dövizleri oyuna yatırarak, oyunda devamlılıklarını sağlamaktadırlar.
  • Bu durum olumlu mudur, olumsuz mudur, taktir sizlerin.
  • Bazı zamanlarda, üretilen veya inovasyona uğrayan çeşitli hizmetler, toplum ve bireylerine nasıl yansıdığı titizlik ile araştırılmalıdır.
  • Oyunlar çok mu masum, araştırılması gerekiyor.

Geçmişte bildiğimiz birçok oyun, genç nesilde olumsuzluklar içermekte ve kullanılması bazı merciler tarafından denetlenmelidir.

Baby Boomers, X kuşağı ve Y kuşağı büyük şehirlerde bahçelerde ve oyun salonlarında sosyalleşerek, etkileşim kurarak büyümüşlerdir.

Z kuşağı ve Alfa kuşağı, teknoloji merkezli yetişerek, sosyalleşmekten uzaklaşarak sanal mecralarda (gerçek olmayan dünyada) yetişmektedir.

Sadece sanal mecralar ile yetinilmemekte, olumsuz alışkanlıklar kazanılmakta, subliminal mesajlara maruz kalınmakta ve elde etme güdüsü, duygusal tatmin arzusu ile elindeki dövizleri sanal oyunlara yatırım yaparak, oyundaki duygusal tatmini devam ettirip, sanal mecraları zengin etmekteyiz.

Sanal oyunlarda, kontrol hiçbir zaman sizde değil, kontrol oyunu yapan kişilerdedir. Kontrolün sizin elinizde olmaması demek, sizlerin duygusal tatmin düzeyini başka kişilerin kontrol etmesi anlamına gelir.

İsteğe bağlı reklamlar, sanal oyunlarda çok fazla kullanılır. Hak seviyeniz bittiğinde veya yeni bir hak istediğinizde sistemde bulunan reklamı izlemeniz durumunda sizlere yeni haklar tanımlanmaktadır.

Bizler toplum olarak, her an reklamlara ve mesajlara maruz kalmaktayız bu durum bizde rahatsızlık uyandırmaktadır. Bu durumlarda, isteğe bağlı reklamı izlerseniz hak kazanacağınız için, isteğe bağlı reklamları sizler isteyerek izlemek isteyeceksiniz.

Sanal oyunlar dünyanın her yerinde çok büyük bir sektördür. Gencinden yaşlısına bütün yaş gruplarına hitap etmektedir. Global firmalar ve yerel işletmeler bundan fayda çıkararak, birçok reklam türlerine başvurarak, satışlarını artırmak istiyorlar.

2019 yılının ilk çeyreğinde, dünya genelinde çıkan bazı sıkıntılar sonucu işletmeler ticaret akışında sıkıntılar yaşamış ve dünya ressesyon sürecine girmiştir. Dövizlerin piyasa ekosisteminde dönme hızı düşmüş, üretim ve hizmet sektörü düşüş yaşayarak dünya toplumları zor durumda kalmışlardır.

Bu süreç, sektörlere göre farklılık göstermesine karşın bazı sektörlere avantaj bazılarına dezavantaj olarak yansımaktadır.

Dünya toplumları, bu sıkıntılı süreci mecburiyetten eve kapalı olarak geçirmektedir. Yaşanılan gelişmeler evden çalışma modelini geliştirmiş ayrıca oyun sektörlerinin yükseliş ivmesine geçişlerini hızlandırmıştır.

Dünya toplumları evden her türlü ihtiyacını giderirken, sanal oyun tüm toplumlarda talebi arttırarak zirve yapmıştır.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

İhracat İşlemlerinde Forward Avantajları

FORWARD TARAFLARI Forward sözleşmelerinde tarafları alıcı ve satıcılar oluştururlar. Forward alıcı, düzenlenen forward sözleşme koşullarına uygun olarak, finansal varlığı...

İşverenlerin hatalı işlemlerinden kaynaklanan fazla ve yersiz kısa çalışma ödemeleri geri istenmeyecek mi?

17 Kasım 2020 tarih ve 31307 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7256 sayılı Kanun ile koronavirüs etkisinin azaltılması...

Gününde ödenmeyen ücretlerle ilgili faiz talep edebilmesi için ödeme gününden itibaren yirmi gün geçmiş olması gerekir mi?

4857 sayılı İş Kanunu’nda işçi ücretlerini daha fazla güvence altına almak amacıyla ücretlerin yirmi gün içinde ödenmemesi durumunda, işçinin...

İhracat İşlemlerinde Kur Riskinin Azaltılması

FORWARD – İLERİ TARİHLİ ALIM VEYA SATIM YAPMAK FORWARD TANITIMI Forward, ileri bir tarihte teslimi söz konusu olacak herhangi bir malın...

İşin Başladığı Yer – Doğru Talep ve Satınalma Mesleğinin Doğruları

Sektörde “satınalma taleple başlar taleple biter” sözünü çok sık duyarsınız. Satınalma bölümünün operasyonel rutini içerisinde işin başladığı ve bittiği yer...

Satınalma Dergisi Kasım 2020 Sayısı Yayınlandı

Değerli Yöneticiler, Dopdolu Kasım 2020 sayısı ile karşınızdayız. Sektör odaklı ve işletme yöne- tim dünyasında yaşanan değişimleri ele alan çok...

İthalat ve İhracatçılarda Kur Riski

KUR RİSKİ Kur riski, belli etkenlerle; siyasal olaylar, ödemeler dengesi açığı, ülkedeki faiz oranları, Enflasyon oranı mevcut yönetim tarafından alınan...

Disiplinsizlik nedeniyle kınama cezası verilen işçi, aynı eylem nedeniyle haklı nedenle işten çıkarılabilir mi?

İş hukukunda işverenlere belirli koşulların varlığı halinde, işçilere disiplin cezası verme yetkisi tanınmıştır. Bu konuda 4857 sayılı İş Kanunu...

Lojistikte Yapay Zeka Kullanımı

Yapay zeka, insan gibi düşünebilen, davranışları taklit edebilen, otomatikleştirebilen ve veri tabanlı etkinlikleri insanlardan daha iyi şekilde yapabilen sistemlerden...

Serbest Bölgelerde İthalat, İhracat ve Bankacılık

SERBEST BÖLGELERDE DIŞ TİCARET Serbest bölgelerde dış ticaret faaliyetleri, serbest bölgelerde mukim kullanıcı firmalarca yapılabilir. Uluslararası kurallar serbest bölgelerden yapılacak...

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 8 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın