Şekerbank, 5 Yılda 5 Bin Kadın Çiftçinin Girişimci Olmasının Önünü Açtı

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 12. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2014 yılında başlattığı ve Şekerbank’ın 5 yıldır destek verdiği “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” 2019 yılı kazananları belli oldu. Bu yıl 17 ilden 51 projenin değerlendirildiği program kapsamında dereceye girenlere ödülleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirilen ödül töreninde verilirken, programın Türkiye birincisi “Kaya Balı Üretimi” projesiyle yarışmaya Van’dan katılan Aslıhan Damar oldu.

“Anadolu Bankacılığı” misyonu doğrultusunda programa 2015 yılından itibaren destek veren Şekerbank, bu yıl değerlendirilen 51 projeye katkı sağladı. Program kapsamında son beş yılda 5 bini aşkın proje değerlendirilirken bankanın ödüllendirilen projelere sağladığı destek ise toplamda 700 bin TL’ye ulaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı ve Şekerbank’ın desteği ile 5 yıldır yürütülen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı’nın 2019 yılı kazananları belli oldu.

Kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla düzenlenen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi” programı 2019 yılı ödül töreni, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin ev sahipliğinde 18 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirildi.

Bakan Pakdemirli: “Kadınlarımız temel gıda üreticileri ve sürdürülebilir kalkınmanın anahtarıdır”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ödül töreninde yaptığı konuşmada, kadınların tarladan sofraya kadar tarımsal üretimin her aşamasında çok önemli işlevler yüklendiğini belirterek, “Ailenin yapıtaşı olan kadınlarımız, sürdürülebilir bir sosyoekonomik kalkınmanın anahtarıdır” dedi. Bakanlık olarak çiftçi kadınların yükünü hafifletmek, girişimci ruhlarını ön plana çıkarmak, tarımda kendi işlerinin patronu olmasını sağlamak adına birçok proje yürüttüklerini vurgulayan Bakan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı da bu projelerimizden biridir. Bu kapsamda biz kırsal alanda yaşayan kadın çiftçilerimizin girişimcilik ruhunu pekiştirmeyi amaçlıyoruz. Girişimcilik eğitimleri vererek istihdama katkı sağlamak istiyoruz. Bilgi ve donanımlarını yeterli kapasiteye çıkardıktan sonra da iş kurmalarına imkân vermek ve hibe programlarından faydalanmalarını hedefliyoruz. Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı ve girişimci kadın çiftçiler ödül töreni ilk defa 2014 yılında bakanlığımız tarafından kırsalda kadına yönelik olarak başlatılan bir program oldu. Hemen iki yıl sonra da 2016’da Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri yarışmasında ülkemizi temsil eden iki projeden biri oldu. Bu kapsamda kadın çiftçilerimize istihdama yönelik sertifikalı uygulamalı girişimcilik eğitimleri verildi. Bu iş fikriyle eğitim alan kadın çiftçiler tarafından hazırlanarak dereceye giren projelerin hayata geçirilmesi desteklendi.”

Erdal Erdem: “Son 5 yılda 5 bin kadın çiftçinin girişimci olmasının önünü açtık”

Şekerbank Genel Müdürü Erdal Erdem de ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de kadın istihdamının en yoğun olduğu sektörlerden birisi olan tarım sektöründe, kadının rolünü güçlendirmenin hem kırsal kalkınma hem de tarımsal verimlilik adına çok büyük önem taşıdığını, bu çerçevede, “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı”nın bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, şunları söyledi: “Ülkemizin kalkınma hedefleri ışığında oluşturduğumuz iş planları ile kırsalda kadın girişimciliğini destekleyerek çiftçi kadınlarımızı işveren yapıyor, üreten Anadolu kadınlarının finansal kaynaklara erişimini kolaylaştırıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında üç nesildir çiftçi ailelere hizmet sunan bir banka olarak, 2014’te başlattığımız ve dünyada bir ilk olan “Aile Çiftçiliği Bankacılığı” projemiz ile kırsal bölgelerden kentsel alanlara gerçekleşen göçün önlenmesine katkıda bulunuyoruz. Bu kapsamda son 6 yılda 110 bin çiftçi ailesine 8 milyar TL’yi aşkın finansman sağladık. Tarım ve Orman Bakanlığımızın ‘Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı’ ile de bugüne kadar 5 binden fazla kadın çiftçimizin girişimcilik eğitimine katkıda bulunarak onların işveren olmalarının önünü açtık. Programa 5 yıldır aralıksız verdiğimiz destekle, Anadolu’da tarım kesiminde kadın girişimciliğinin güçlendirilmesi adına önemli bir toplumsal işlevi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

Kadın çiftçilerin projeleri “Bölgesel Proje Pazarı”nda sergilendi

2016 yılı “Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri”nde ülkemizi Avrupa’da temsil eden iki ulusal projeden biri olan programda bu yıl, 17 ilde, 1.081 kadın çiftçiye İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik, sertifikalı, 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimi verildi. Eğitim süresince kadın çiftçilerin proje fikirlerini geliştirmesi sağlanarak, 17 ilin proje birincileri belirlendi ve bunlar arasında ilk 10’a giren projeler seçilen bölge illerinde oluşturulan“Bölgesel Proje Pazarı”nda sergilendi. “Bölgesel Proje Pazarı”nda kadınların projelerine destek bulması hedeflendi. 17 ilden toplamda 1.081 projenin katıldığı programda, seçilen 39 proje jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda, yarışmaya Van’dan katılan Aslıhan Damar “Kaya Balı Üretimi Projesi ile birincilik, Tunceli’den katılan Gamze Doğan “Ak Sarımsağı Dağdan Alma Benden Al Projesi” ile ikincilik, Erzurum’dan katılan Songül Aktürk ise “Duttan Gelen Şifa Projesi” ile üçüncülük ödülünü kazandı. Juri Özel Ödülü ise“Ağrı Ekonomisinde Çilek Rüzgârı Projesi” ile yarışmaya Ağrı’dan katılan Meryem Aslan’a verildi.

Şekerbank ödüllendirilen projelere 5 yılda, 700 bin TL destek sağladı

“Anadolu Bankacılığı” misyonu doğrultusunda programa 2015 yılından itibaren destek veren Şekerbank, bu yıl değerlendirilen 51 projeye 193 bin TL’lik katkı sağladı. Program kapsamında son dört yılda 5 bini aşkın proje değerlendirilirken, bankanın ödüllendirilen projelere sağladığı destek ise toplamda 700 bin TL’ye ulaştı.

“Kadın eliyle kurulan işletmenin değerini topluma göstereceğim”

“Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” çerçevesinde düzenlenen yarışmaya Van’dan katılarak “Kaya Balı Üretimi Projesi” ile birinci olan Aslıhan Damar, hem yıllarca arıcılık yapan kayınpederine yardım ederek hem de mesleki kurs alarak arıcılığı öğrendiğini, şimdi ise 200 adet arılı kovanı bulunduğunu söyledi. Aslıhan Damar, yaşadığı Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Göründü köyünde, kayalıklarda oyuk açarak 200 adet daha kovan yapacağını ve bu yeni kovanlarda, doğadaki doğal mağaralarda elde edilen çok değerli bal üretimi gerçekleştireceğini belirtti. Damar, “Kuracağım işletme ile kaliteli ve şifa kaynağı organik bal üretip aile ekonomisine ciddi bir katkı sağlarken aynı zamanda her yıl en az 2 genç kadına staj imkânı vereceğim. Kadın eliyle kurulan bir işletmenin değerini topluma göstermiş olacağım” dedi.

“Köyden kente göç eden insanları üretime dahil ederek örnek olacağım”

Yarışmaya Tunceli’den katılan ve “Ak Sarımsağı Dağdan Alma Benden Al Projesi” ile ikincilik Gamze Doğan ise Türkiye’nin değerli endemik bitkilerinden biri olan doğal Tunceli sarımsağının korunmasını ve tarlada yetiştirilmesini hedefliyor. Gamze Doğan aile ekonomisine katkı sağlarken, gerek kırsal alanda yaşayan gerekse köyden kente göç eden ancak işsiz olan başta kadınlar olmak üzere insanların köylerine dönerek üretim sürecine dâhil olmalarını ve bu anlamda da örnek bir model olmayı amaçladığını söyledi.

“Kadın çiftçilere yol gösterici olmak istiyorum”

Erzurum’dan katılarak “Duttan Gelen Şifa Projesi” ile üçüncülük ödülünü kazanan Songül Aktürk ise coğrafi işaret alan Karnavas dut pekmezinin üretimini alacağı makine ve ekipmanlarla yaygınlaştırarak bölge halkına yeni bir gelir kaynağı yaratmak istediğini söyledi. Songül Aktürk, aynı zamanda kadın çiftçilere de örnek ve yol gösterici olmak istediğini belirtti.

“Kadın hedefi yalnızca düşlemez, onun için çalışır”

“Ağrı Ekonomisinde Çilek Rüzgârı Projesi” ile yarışmaya Ağrı’dan katılan ve Jüri Özel Ödülü alan Meryem Aslan, tüketiciye 4-5 katı maliyetle ulaşan çilek üretiminde nakliye giderlerini ve aracıları ortadan kaldırmayı hedeflediğini söyledi. “Kadın hedefi yalnızca düşlemez, onun için çalışır” diyen Meryem Aslan projesiyle aynı zamanda, kadınları işgücüne dahil etmeyi, kadınlara girişimcilik ruhu kazandırmayı ve kendilerine güvenmelerini sağlamayı istediğini belirtti.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds