Sosyal İnovasyonlar Neden Önemli ?

Alım - Satım

Doç. Dr. Duygu HIDIROĞLU
Doç. Dr. Duygu HIDIROĞLUhttps://www.duyguhidiroglu.com
Mersin Üniversitesi'nde Turizm Fakültesinde Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Duygu Hıdıroğlu; ODTÜ İşletme Yönetimi mezunudur. TC. Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Daire Başkanlığı'nda görev yapmıştır. ODTÜ ve NYU'den İşletme Yönetimi alanında iki lisansı bulunmaktadır. TC. Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Daire Başkanlığı'nda uzman olarak görev yapmıştır. Akabinde TEMSA GLOBAL A.Ş.'de ise Yurtdışı Distiribütörlerinin Yöneticisi olarak çalışmıştır. Yönetim ve Strateji alanında Doktora Programın'da Yenilikçi Girişimcilik, Cinsiyet ve Finansal Faktörlerin ilişkisi üzerine Türkiye'de ilk araştırmayı gerçekleştirmiştir. 21. Yy'da Yenilikçi Girişimcilik: Küresel Konjonktürde Kadın Yenilikçi Girişimciliğine Finansın Düzenleyici Etkisi ve COVID-19 Döneminde Yönetim ve Girişimcilik başlığında iki kitabı bulunmaktadır. "COVID-19 and New Business System", "COVID-19 Pandemisinde Yönetim ve Ekonomi", "Yalın Yönetim, Yalın Liderlik, Yalın Üretim ve Yalın Girişimcilik", "İş Dünyasında Yenilik Yönetimi ve Yenilikçi Yaklaşımlar" ve "Dijital Çağda Kurumsal Yönetişim Sosyal Sorumluluk ve Sosyal Girişimcilik" adlı bilimsel kitaplarının editörüdür. 40'dan fazla uluslararası kitap bölümü ve 25 uluslararası bilimsel araştırma makalesi bulunmaktadır. 40'dan fazla uluslararası bilimsel kongre ve çalıştayda hem konuşmacı olarak hem de düzenleyen olarak yer almıştır. Bilimsel yayınları 100'ün üzerinde atıf almıştır. Çeşitli kongre ve dergilerde hakem kurulu ve danışma kurulu üyelikleri vardır. 4. Uluslararası CEO (İletişim, Ekonomi, Organizasyon) Sosyal Bilimler Kongresi'nde, 6. EMI Girişimcilik ve Sosyal Bilimler Kongresi'nde ve 8. EMI Girişimcilik ve Sosyal Bilimler Kongresi'nde "Kongre En İyi Bildiri Ödülü" almıştır. Sosyal Girişimciliğin meslek olarak kabulünün sağlanması için Dünyada sadece Harvard MIT gibi önemli 28 üniversitede benzeri olan ve Türkiye'de ilk "Sosyal Girişimcilik ve İnovasyon Yüksek Lisansını" açmıştır. Türkiye'de ilk Uluslararası Akademik Sosyal Girişimcilik Çalıştayı'nı, Türkiye'de ilk Kadın Girişimcilik Akademisi'ni ve Türkiye'de ilk Ulusal Akademi'de Girişimcilik Zirvesi'ni düzenlemiştir. Bir sosyal girişim https://www.girisimedestek.com'un kurucusudur. TC. Meclisi'nin tek dergisi TC. Meclis Özel Dergisi'nde, Harvard Business Review'de Blog Yazarlığı yapmaktadır. Girişimcilik alanında Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) projelerinin mentorudur. SMART UNITED, EMCC Global ve Uni4Society akredite girişimci mentorudur. Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus+ 2021 -2027 döneminde Mesleki Eğitim Alanında Akredite Mentordur. Adana Yüreğir Belediyesi Sosyal Girişimcilik Merkezi Danışmanıdır. Ayrıca TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısıdır. TOBB Akademik Danışmanı, TOBB Tarsus Ticaret Borsası Pamuk ve Hububat Eksperidir.

7 Gündem Satınalma Dergisi Sosyal İnovasyonlar Neden önemliGünümüzde şirketlerin sürdürülebilir büyüyebilmesi için yenilikçi yaklaşımlara sahip olması gerekiyor. Yenilikçi yaklaşımlara sahip olmak için güncel olanı yakından takip edebilmek önemli. Güncel olanı ancak dijitali en yetkin şekilde kullanabilen şirketler takip ediyor. Dolayısıyla teknoloji şirketlerde yenilikçi yaklaşımların ve yeniliklerin temel bilişenidir denilebilir.

Dijitalleşme ve ileri teknoloji bir şirketin örgütsel performansına katkı sağlarken uzun soluklu bir büyümenin de önünü açıyor. Şirketlerin birçok bağlamda refahına katkıda bulunan kalite unsuruna ulaşmak bile teknolojinin şirkete entegrasyonu ile mümkün. Teknolojinin şirketlere entegrasyonunu sağlayarak yeniliklere ulaşmak ise ancak sosyal bir varlık olan insanla mümkün. İşte tam da bu noktada günümüzün en popüler kavramlarından biri sosyal inovasyonlardan bahsetmek yerinde olur. Çünkü günümüz iş dünyasında şirketlerin gerek başarıyı yakalamaları gerekse sürdürülebilir büyümeye ulaşmaları ancak sosyal inovasyonlar ile mümkün.

Son yıllarda büyük doğa olayları, pandemi, savaşlar vb. yaşanan pek çok toplumsal kaotik durumdan sonra müşteri beklentileri değiştiğinden; şirketlerin sosyal inovasyon ortaya çıkarma çabaları da arttı. Sosyal inovasyonlar, çalışma koşullarını iyileştirmeden tutun da eğitim, sağlık vb. sosyal ihtiyaçları karşılamaya yönelik yenilikçi sosyal girişimler olarak karşımıza çıkabiliyor.

Peki, Sosyal İnovasyonlar Neden Önemli ?

Son dönemde şirketler sadece kar getirmekle ilgilenmiyor. Artık daha ulvi faydalar oluşturma eğilimindedir. Çünkü en nihayetinde şirketleri insanlar oluşturuyor ve şirketleri ayakta tutanlar birer sosyal varlık olan insanlar… Şirketlerin pay sahiplerine gelir getirmesi kadar toplumun ve sosyal hayatın bir parçası gibi davranarak toplumun faydalarını da göz etmesi kaçınılmaz. Dünyanın deneyimlediği pek çok soruna kayıtsız kalmadan toplumda değer katmak için birtakım çabalar sergilemek; gözünü para hırsı bürümüş yöneticilerin savunduklarının aksine şirketleri geriletmiyor ya da şirketlerin büyüme ivmelerini yavaşlatmıyor. Tam aksine şirketlerin müşterileri gözündeki sosyal imajını güçlendiriyor, markaya olan sadakati ve bağlılığı arttırıyor. Bu bakımdan değerlendirildiğinde, sosyal fayda oluşturan şirketler için uzun ömürlü bir büyüme ivmesi yakalamak hiç de zor değil. Yani her ne kadar sosyal inovasyonları destekleyen şirketlerin birincil amacı bu olmasa da sürdürülebilir büyüme yakalamaları istemsiz ortaya çıkan bir olumlu durum.  Zaten hem ekonomik hem toplumsal refahın aynı anda desteklendiği bu şirketlerin uzun ömürlü olmasını kim istemez ki ?

Öte yandan, sosyal inovasyonlar şirketlerde müşterilerde olduğu gibi çalışanların da şirkete olan aidiyet duygusunun gelişmesini sağlıyor. Sosyal faydayı destekleyen şirketlerde şirket kültürü, tüm toplumun değer yargıları ile kökleşmiştir. Her adımda kar zarar hesabı yapan ticari bir şirket yerine tek değer ölçütünün para olmadığını çalışanlara hissettiren bir şirketin karar ve stratejilerinde toplumun bir parçasıymış gibi davranması çalışanların şirketle ilgili tutumlarını olumlu etkiliyor. Aile şirketi gibi benimsenen bir şirket kültürünün oluşmasını ve sorumluluk bilincinin güçlenmesini teşvik ediyor. Şirketlerin bu bağlamda sosyal inovasyonlar geliştirerek toplumun geleceğini şekillendirmede rol oynaması veya dünya için doğru olanı yapması kritik önem taşıyor. Sosyal inovasyonlar, çalışan motivasyonunu arttırıyor, çalışanları birbirine bağlıyor ve aynı zamanda şirket kültürüne empati, şefkat ve anlayış kazandırıyor. Bu durumun doğal bir çıktısı, insan kaynakları departmanı uygulamaları daha çabuk başarıya ulaşıyor.

7 Gündem Satınalma Dergisi Sosyal İnovasyonlar Neden önemliİş dünyasında artık teknik inovasyon kadar sosyal inovasyon da önemli. Sosyal inovasyon olmadan şirketler, kısa vadede çalışanlarını uzun vadede ise şirketlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya… Çünkü unutulmamalı: “Sosyal inovasyonlar iyilik için bir güç oldukları kadar şirketlerin hayatta kalabilmesi için önemli bir itici güç”.

Doç. Dr. Duygu HIDIROĞLU

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds