Tahminle, Planla, Uygula: Satınalma Yönetiminde Tahminleme

Adil Ünalhttps://buyernetwork.net/adil-unal/
Üniversite yıllarından itibaren teknoloji projeleri geliştirmekte olan Adil Ünal, İstanbul Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Satınalma Dergisi ve Buyer Network'ü bünyesinde barındıran Tinova Bilişim Teknolojileri A.Ş.'nin kurucu ortağıdır. Tedarik zincirinde süreç yönetimi alanında doktora tez çalışmasını sürdüren Ünal, teknolojiye duyduğu tutkuyu akademik birikimi ile birleştiren inovatif projeler yönetmektedir.

“Eğer pazarlar, ekonomiler ve rekabet koşullarında değişiklikler yaşanmasa gelecek tahminlemeye ihtiyaç duyulmazdı.”

business-forecasting

Tahminleme özellikle işletme hedef ve stratejilerinin belirlenmesinde önem taşımaktadır.

Tahminleme, işletmenin maliyet etkili, karlı ve rekabetçi kalabailmesini sağlamak adına Satınalma departmanlarının kullandığı stratejik araçlardan biridir.

Tahminlemenin çeşitli türleri bulunmaktadır:

1-      Bazı tahminler gerçekleşmiş bilgilere dayanır. Eğilimleri ve gelecekteki etkileri tahmin edebilmek için fiyatlarla ilgili vb. tarihsel bilgi ve  veriler bu türde tahminlemelerde kullanılmaktadır.

2-      Fikir Tabanlı Tahminler: Sektörel uzmanların gelecekteki pazar koşulları ile ilgili tahminleridir.

3-      Endeksler ve İstatistikler: Bunların dışında bir de farklı ekonomik başlıklarda ve konularda yayınlanan endeksler ve belirli periyotlar ile yayınlanan istatistiksel bilgiler bulunmaktadır.

Finans şirketlerinin, yatırım gruplarının, kamu kurumlarının yayınları bu tür belgelere örnek olarak gösterilebilir.

Tüm tahminler işletme faaliyetleri üzerinde pozitif sonuçlar doğurmaz. Bazıları negatif etkilere sahiptir. Bu nedenle tahminin işletme faaliyetleri üzerindeki etkileri değerlendirilmelidir. SWOT ve risk analizleri yapılarak What-If senaryoları oluşturulmalıdır. Örnek bir risk analiz tablosu aşağıda verilmiştir:

risk analiz tablosu
Spesifik ve önemli satınalma projelerinde;

-Sektörel eğilimlerin tahmini,
-Gelecekteki malzeme, hammadde, parça ihtiyaç miktarları,
-ve bu malzemelerin maliyetleri konusunda “Tarihsel Verinin Analizi” (alım miktarı, hangi fiyattan, ne zaman, hangi tedarikçiden gibi) büyük önem taşımaktadır.  Bu veriler ve bilgiler sağlandığı takdirde sürprizler ve planlanmamış olaylara yönelik acil durum planları hazırlanabilir.

Tarihsel fiyat verisi ve bilgisi yukarıda belirttiğimiz farklı kaynaklardan elde edilebilir. Fakat oldukça zaman alıcı olan bu tür verilerin analizi konusunda profesyonel hizmet alınması tavsiye edilebilir.

Tahminlemeye konu olan 7 alan bulunmaktadır:

1-      Fiyat (Maliyet): Hammadde, ürün, hizmet maliyetleri ne olacak? Operasyon bakış açısı ile ürünleri ve hizmetleri gelecekte üretmenin maliyeti ne olacak?

2-      Tedarik Varlığı (Bulunabilirliği): Kısa ve uzun dönemde arz ve talebin analizini içermektedir.

3-      Sektör Kapasitesi: Ekonomik ve diğer faktörler doğrultusunda gelecekteki sektör kapasitesi ne olacak?

4-      Teknoloji: Gelecekteki teknolojik araştırma ve geliştirme çabaları neler olacak? Sistem yazılımlarının geliştirilmesi, süreç iyileştirme çabaları.

5-      Miktar Gereksinimleri: Satın alınan ürün ve hizmetlere ilişkin geçmiş kullanım verisi ve diğer veriler baz alınarak yapılan tahminlere konu olan alandır. Mevsimsel vb. dalgalanmalar gösteren piyasalarda fiyata, bulunabilirliğe ve zamana duyarlıdır.

6-      Tedarik Güvencesi: Tedarik Varlığı (Bulunabilirliği)’ndan farklıdır. Fakat yakın anlamlıdır. Tedarik güvencesi teslim edilen ve alınan ürünlerin programı ile ilgilidir. Örneğin; JIT tedarikte kritik parçalar üretim programının aksamaması açısından büyük önem taşımaktadır.

7-      Gereksinim Planlama: Satınalma ile ilgili eksiksiz ve doğru bilgi, işletmenin taktiksel ve stratejik planlamasında doğru satınalma hedeflerinin ve politikalarının oluşturulmasını sağlamaktadır.

Stratejik satınalma ve tedarik yönetimi perspektifinden bakıldığında satınalmaya yönelik işletme planları baz alındıkları tahminlerin kalitesi kadar kaliteli olabilmektedir.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

Özgün ve Doğru Kararlar Alma Üzerine

Karar mekanizması konumundaki yöneticilerin önemli kısmı iş yoğunluğu, stres ve hedef baskısı içerisinde kendileri ve şirketleri adına farklı bakış...

Reklamın Pazarlaması Olmaz. Reklam, Satışları Canlandırmak İçin Yapılır

İşletmeler reklamlarını topluma entegre ederken, Reklamın Pazarlaması Olmaz, Reklam Satışları Canlandırmak İçin Yapılır sözünden hareketle, toplum bireylerinin algılarında iz...

Tokat Üniversitesi Teknopark ve Firmaları ile İşbirliği Toplantısı

Tokat Üniversitesi Teknopark ve bünyesindeki firmaları ile yaptığımız toplantıda işbirliği konuları görüşüldü. Tokat Teknoloji Geliştirme Bölgesi değerli yöneticileri Prof. Dr....

MİB: “Ek Gümrük Vergileri Üreticileri Daha Fazla Yatırıma Teşvik Ediyor”

- MİB, devletin yerli ve milli üretimi korumacı tavrından memnun - MİB: “Ek gümrük vergileri yerli üreticileri daha fazla...

TAV EASA’nın COVID-19 Protokolünü İmzaladı

TAV Havalimanları’nın dört ülkede işlettiği dokuz havalimanı Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından oluşturulan “Havacılık Sektörü için COVID-19 Protokolü”nü...

1 Temmuz’da Yeni Dönem Başladı!

Ülkemizde elektronik belge uygulamaları ile ilgili düzenlemeler giderek yaygınlaşıyor. Vergiden muaf olmayan serbest meslek erbapları (doktor, mühendis, sanatçı, menajer,...

Akbank, İhracatçıları Yenilenen “İhracatçının Gücü Paketi” ile Destekliyor!

Akbank, “İhracatçının Gücü Paketi”ni yeni ürün ve hizmetlerle zenginleştirerek müşterilerinin kullanımına sundu. Dijital dış ticaret tarifelerinden mil puan/chip para...

İhracat Yeni Normale Rekorla Başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye’nin ihracatı 2020 yılı haziran ayında yüzde 15,8 artışla 13...

Tedarik Zincirinde Makine Öğrenimi

Uluslararası tedarik zincirleri fazla miktarda veri üretir. Tedarik zincirinde makine öğrenimi verileri analiz etmek ve analiz sonuçları ile tedarik...

Fortune 500 Türkiye Araştırmasının Sonuçları Açıklandı: Kârları Hızlandı, Satışlar Hız Kesti

Türkiye’nin En Büyük 500 şirketinin yer aldığı Fortune 500 Türkiye Araştırması’na göre, şirketlerin 2019 yılı net kârı bir önceki...

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

Kupon kodu 30 Nisan'a kadar yapılacak Dijital Üyelik satın alımlarında geçerlidir. Dijital İşlem Merkezi'nde ilgili üyelik türünü sepetinize ekleyip kupon kodunu girmeniz yeterlidir.

SATINALMA DERGİSİ 8 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın