Turizm ve Gastronomi Üzerine

Alım - Satım

Ali Rıza DÖLKELEŞ
Ali Rıza DÖLKELEŞhttp://www.chefard.com
İnsan ilişkilerinde kuvvetli, pratik ve kalıcı çözümler üretip, prosedür geliştirebilen, seyahat, mesai mefrumu gibi sorunları olmayan, işletmeye katma değer sağlayabilecek eğitim ve tecrübe ile desteklenmiş doğal liderliğe inanan, çalışkan ve dinamik organize kadrolar oluşturup, dağların eteklerini değil, arkasını görebilecek düzeye getirebilecek ekip ruhu oluşturan, her şey dahil sistemde maliyetleri ciddi derecede aşağı indiren bilimsel ve teknik analizler ile sunum yapabilecek derecede maliyet eğitimi olan, on yıllık etkin tecrübeli yönetici misyonuna sahibiyim. OBJEKTİF 08.02.1970 Kırıkkale doğumluyum. Daha çocuk sayılabilecek yaşta, meslek hayatıma çeşitli lokantalarda çırak olarak başladım. Mutfak ile tanışmam on üç yaşında oldu. Buda çocukluk evresindeki birinin hayata, okula, işe bakış açısını daha farklı kıldı. Okul ve iş hayatını, çocukluk ve işçiliği, hataları ve başarıları bu yaşlarda öğrenerek geçirdim. Mutfak benim için bir sanat olmalıydı ve öğlede devam etmeliydi. İnsan çocuk yaşta bu kadar yükün altına girince doğal olarak devam edemeyen yâda yapamadı şeyleri de hayatta olmuştur. Benim için bunlar biri okul hayatımı kısa tutmam oldu. Ortaokuldan sonra gerek maddi imkânsızlıklar gerekse, iş hayatının karmaşası beni okulu bırakmak zorunda bıraktı. Mesleğin içinde bulunduğum yıllarda, bu eksikliğimi kapatmak için, gerek yurt içi gerekse uluslar arası çeşitli kurs, seminer, fuar, aktivite, mesleki bilgi becerilerden oluşan dersler aldım. Mesleğimin öğrenmekten, görmekten, uygulamaktan geçtiğine inandığımdan, yıllarca birinci sınıf otellerde kendimi geliştirme ve pekiştirmeye yönettim. Bununda başarısını almış olduğum sayısız ödül ve başarı plaketleri ile aldım ve almaya da devam ediyorum.

“Ben Şefim, Ne Mutlu Bana”

Satınalma Dergisi 7 Gün 7 Gündem Turizm Ve Gastronomi üzerineAkdeniz bandında ve Türkiye genelinde, yıldızlı tesisler peş peşe açıldı ve açılıyor; peki bu yıldızlı tesislerde çalışacak yıldızlı şefler var mı?

Benim görüşüm var ama ne yazık ki bu yıldızlı şefler gözükmüyor. Nedenini soracak olursanız, o kadar çok amaçsız, hedefsiz, kendinden sonra gelecek gençleri düşünmeyen, yerinde sayan şefler var ki bahsettiğimiz aranan şefler gözükmüyor.

Bu yerinde sayan, ‘’ben şefim, geleceğim en son noktaya geldim, bundan sonrası yok‘’ saplantısında olan, şefleredir bu sitemim. Arkadaşlar, Türk Mutfağını ve Türk Mutfak Şeflerini Avrupa normlarına çıkartacak isek, kabuğumuzu kırıp açılan yeni tesislerde gözlemlediğimiz değişimi, biz kendimizde de yapmalıyız.

Eski tabulardan kurtulmalıyız. Mutfağımızda değişim yapmalıyız. “Ben bunu böyle gördüm ustamdan. Mutfakta bu giyilmez, bu konulmaz, bu renk olmaz” saplantılarını bırakmamız gerekir.

Yeni neslin çok iyi geldiğini, okullu geldiğini unutmayalım. Ben yapacağımı yaptım, bizden geçmiş felsefesini bırakalım.

Bu tarz davranışların, Avrupalı Şeflerde olmadığını ve devamlı kendilerini yenilediklerini, çağa ayak uydurduklarını buradan hatırlatmak isterim.

Şunu unutmayalım, hayat dediğimiz en değerli hazinemiz, bizim ona verebildiğimiz kadardır. Aynı yankı gibi ne verir isek onu alırız. Ne olur, şefler olarak yerimizde saymayalım. Devamlı bir hedefimiz, bir amacımız olsun ve bunu da yetiştirdiğimiz çıraklarımıza, öğrencilerimize aşılayalım.

Şu ilkeden vazgeçmemek gerekir “dayanışma, destek, eğitim, çağdaşlık” Bunu yaptığımızda önümüz devamlı açık olacaktır.

‘’Sevdiğim Sözler‘’

Köylerden birinde köylüler köy odasında bir araya gelerek köylerinin geleceği açısından şu kararı almışlar.

Köyün meydanına bir havuz yaptırılacak ve her köylü gece bu havuza bir kova süt dökecek.

İmece olarak bu birikmiş olan bu süt satılarak, parası ile köyün yararına yatırımlar yapılacak.

Bütün köylüler elbirliği ile çar çabuk havuzu yaptılar ve akşamına hadi hayırlısı olsun edaları ile evlerine çekildiler.

İlk günün heyecanı ile ertesi günün sabahında köylüler havuzun başına gelerek havuzun kapağını açtıklarında bir de ne görsünler:

İçi su ile dolu bir havuz!!! “Bir havuz dolusu süt, bir kova suyu götürür, ben süt dökmesem de olur’’ düşüncesi, bütün köylüde olunca karşılarına bu manzara çıkmış.

Evet, dostlar yapılacak işlerde hep birlikte ve canı yürekten inanarak yapmak dileği ile.

İyilikle kalın.

“Yanlış Anlamak

İçin Tetikte Bekleyene,

Doğruyu Anlatamazsın…”

Satınalma Dergisi 7 Gün 7 Gündem Turizm Ve Gastronomi üzerineAli Rıza DÖLKELEŞ

Limak Cyprus Deluxe Hotel / Food EDİTÖR

chefard@hotmail.com

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds