Almanya, Rusya’ya Bağımlılığını Azaltmak İçin Katar ile Doğalgaz Anlaşması İmzaladı

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 11. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

DIŞ HABERLER – Almanya, Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmaya çalıştı. Bir Alman yetkili, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin Rus enerji kaynaklarına daha az bağımlı hale gelmek istemesi nedeniyle Almanya ve Katar’ın uzun vadeli bir enerji ortaklığına ulaştığını söyledi.

Rusya Almanya’nın en büyük gaz tedarikçisi ve Alman ekonomi bakanı Robert Habeck, komşusu Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Almanya’nın Rusya’ya olan enerji bağımlılığını hafifletmek için birçok girişim başlattı. 

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, 20 Mart 2022’de Doha, Katar’da Alman ekonomi bakanı Robert Habeck ile el sıkıştı [Amiri Diwan/Handout Reuters]

Katar kaynakları, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani’nin Pazar günü Habeck ile bir araya geldiği ve ikilinin başta enerji sektöründe olmak üzere ikili ilişkileri ilerletmenin yollarını ele aldıklarını belirtti.

Berlin’deki Alman ekonomi bakanlığı sözcüsü Pazar günü bir anlaşma yapıldığını doğruladı.

Sözcü, “(Habeck) ile Katar’a gelen şirketler artık Katar tarafıyla sözleşme müzakerelerine girecekler.” dedi.

Katar yaptığı açıklamada, yıllardır Almanya’ya tedarik sağlamaya çalıştıklarını, ancak görüşmelerin hiçbir zaman somut anlaşmalara yol açmadığını bildirdi.

Katar, Almanya ile “ilgili ticari taraflarının uzun vadeli LNG tedariki konusunda yeniden etkileşime gireceği ve görüşmeleri ilerleteceği” konusunda anlaştığını vurguladı.

Şubat ayı sonlarında, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bazı eleştirmenlerin Almanya’nın Rus gazına aşırı güvendiğini söylemesine yanıt olarak sıvılaştırılmış doğal gaz için iki yeni terminal inşa edildiğini duyurdu. Terminaller Kuzey Almanya’daki Brunsbuttel ve Wilhelmshaven’de yer alacak.

Almanya nükleer enerji üretimini bu yıl sonuna kadar aşamalı olarak kaldırmayı planlarken, gözlemciler Avrupa’nın en büyük ekonomisinin tüm enerji ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağı konusunu sorgulamaya devam ediyorlar.

 

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın