Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde resmi para birimi oldu

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 11. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR), Kenya ve Nijerya gibi bölgesel kripto para birimi öncülerini geride bırakarak, kıtanın Bitcoin’i resmi olarak kabul eden ilk ülkesi oldu.

Orta Afrika Cumhuriyeti hükümeti, Bitcoin’in ülkedeki para birimi ve döviz kuru zorluklarını çözmeye yardımcı olacağını umuyor.

El Salvador, Bitcoin’i dünyada resmi olarak kullanan diğer tek ülkedir. 

CAR parlamentosu, para birimi ve döviz kuru zorluklarını çözme ihtiyacından kaynaklanan Bitcoin’in benimsenmesi lehine bir yasayı oybirliğiyle kabul etti.

BBC, CAR’ın başkenti Bangui’de ekonomist olan Yann Daworo’nun “İşadamları artık yurtdışında alışveriş yapmak için dolara veya başka bir para birimine dönüştürülmesi gereken CFA frangı bavullarıyla dolaşmak zorunda kalmayacaklar” dediğini aktardı.

Bir blockchain veri platformu olan Chainalysis’in yakın tarihli bir raporu, pandeminin zirvesinde – 2020’nin ortasından 2021’in ortasına kadar – Afrikalıların bir önceki yıla göre% 1200 artışla 105.6 milyar dolarlık ödeme aldığını tespit etti.

CAR, El Salvador’dan sonra Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ikinci ülkedir.

CAR Başkanı Faustin-Archange Touadera’nın ofisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bitcoin’in resmi bir para birimi olarak benimsenmesinin, Afrika ülkesi için yeni fırsatlar yaratmaya yönelik belirleyici bir adımı temsil ettiğini” söyledi.

IMF’nin kırılgan olarak tanımladığı bir güvenlik durumundan rahatsız olan CAR’ın en popüler kripto para birimini benimsemesi, muhtemelen uzun süredir devam eden mali zorlukların üstesinden gelmek için için farklı bir şey denemek istemenin bir sonucudur.

Baker Mckenzie, yasal uygulamaya göre, “Fransa tarafından desteklenen bölgesel bir para birimi” olan Orta Afrika, CFA frangı değişim birimini kullanan yaklaşık altı Orta Afrika ülkesi (Kamerun, Çad, Kongo Cumhuriyeti, Gabon ve Ekvator Ginesi) arasında olduğunu belirtmektedir.

Bununla birlikte, Bitcoin’in CAR tarafından resmi olarak benimsenmesi, eleştirelere yol açtı, hatta bazıları Bitcoin’in ülkedeki Rus savaş ağalarının elinde çalıştığına işaret etti.

Economist İstihbarat Birimi, “CAR, topraklarının çoğunun çeşitli isyancı gruplar tarafından kontrol edildiği başarısız bir devlet olmaya devam ediyor, ancak hükümet Rus paralı askerlerinin desteğiyle başkent Bangui de dahil olmak üzere kilit şehirleri elinde tutacak” diyor.

Başka bir eleştirmen, “Bu işe yaramayacak, ama USD egemenliğinin öldüğünü göstererek oradaki Rus derebeylerini memnun ediyor. Bu yüzden başarısız olacak ve muhtemelen ülkenin mezarını daha derine kazmasına yardımcı olacak.” şeklinde konuşarak bu hamlenin başarısızlıkla sonuçlanacağını vurguladı.

 

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds