Dış Ticaret Ve Bankaların Yaptıkları Hatalar – I

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

DIŞ TİCARET VE BANKALAR

Küresel ticaret ortamında dünyanın farklı yörelerindeki ithalatçılar, ihracatçılar, konuştukları dilleri, örf, adet ve coğrafi konumları farklılık göstermektedir. BU farklılıklar çerçevesinde ithalatçı mal alır, ihracatçı ise malını satar. En önemli unsur ithalatçılar ve ihracatçılar birbirlerine güven etmek zorundadır. Ya da güven duyamıyorlarsa farklı bir kişinin güvenini arkalarına almak durumundadırlar. Güvenin olmadığı yerde ticaretin de olmayacağını bilen ithalatçı ve ihracatçıların güvendikleri kurum ise bankalardır.

İthalatçı ve ihracatçıya bir güven veren bankalar adeta dış ticaretin ayrılmaz bir parçası konumundadırlar. Birbirlerini hiç görmemiş, farklı dilleri konuşan ithalatçı ve ihracatçılarda güven duyabilecekleri kurum kuşkusuz ki bankalar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu yüzden bankaların taraflara verdikleri hizmetlerde doğru bilgi, güven ilk sıradadır. Bilhassa bankaların müşterine karşı hata yapmaması gereklidir.

BANKALARIN HATA YAPMA LÜKSÜ YOKTUR

Bankalar müşterilerine verdikleri hizmetlerde, müşterilerini yanıltacak hatalı bilgi vermemeleri gereklidir. Zira dış ticaret tacirleri global piyasalarda kendilerine duydukları güvenden daha fazlasını bankalarına duyarlar. Bankanın yapmış olabileceği bir hata veya müşterisine vereceği hatalı bilgi, müşterinin ciddi kayıplarına neden olur.

DIŞ TİCARETTEKİ RİSKLER ARASINDA BANKALARIN YAPTIKLARI HATALAR MEVCUTTUR

Uluslararası ticarette risklerden söz edildiğinde;

  • İthalatçının bankasının yapacağı hatalar,
  • İhracatçının bankasının yapacağı hatalar,
  • Teyid bankasının yapacağı hatalar,
  • Rambursman bankasının yapacağı hatalar

şeklinde açıklamak mümkündür.

Bankaların hata yapmadıklarını söylemek her zaman doğru değildir.

DIŞ TİCARET KONULARINDA BANKALAR MÜŞTERİLERİNE TATMİNKÂR YANITLAR VEREBİLİYOR MU?

Her zaman söylediğim bir söz vardır; Dış ticaret işleminde bankalar ithalatçı ve ihracatçı arasında güven verem kurumdur. Bankalar olmaz ise dış ticaretin olmasından pek söz edilemez. Bankalar hem ithalatçıya, hem de ihracatçıya güven verdiği gibi dış ticaret tacirlerinin noksan veya yanlış bilgilerinin yerine en doğru bilgileri verirler. Müşterinin kendi bankasına güven duyması için, her sorduğu soruya bankasından vakit geçirmeden yanıt alması gerekir. Bankanın pazarlamacısı / müdürü müşteri ziyaretine gittiğinde, müşterinin dış ticaretin teknik konulu sohbetleri sırasında, müşterinin  sorularına anında yanıt verebiliyorsa, işte o pazarlamacı veya banka müdürü müşterinin kalbini fetheder. Müşterinin, bankasına güven duyması konusunda, sorduğu sorulara doğru ve net yanıt alabilmesi, müşterinin her yönü ile bankaya bağlanması konusunda önemli adımdır. Şimdiye kadar söylediklerim olması gereken, bir bankanın ideal pazarlamacısı veya müdürünün büyük resmidir.

Günümüzde müşteriler gözüyle bankaların değerlendirilmesine hiç kulak verdiniz mi? Banka pazarlamacılarının veya müdürlerinin yetersiz bilgi birikimi ile sahaya çıktıklarında devirdikleri çamların sayısını saymakta zorlanırız. Banka pazarlamacı ve mensuplarının yetersiz bilgileri ve donanımsız olmaları, kafasında tilkiler dolaşan kurnaz dış ticaret tacirleri için kaçırılmayacak birer fırsat haline gelmektedir.

BİLGİ NOKSANLIĞI BANKACILARIN KABUL EDİLEMEZ BİR HATASIDIR.

Sahaya çıkan banka pazarlamacısı veya müdürü, verdikleri doğru bilgiler sayesinde müşteriler nezdinde güvenlerini devam ettirirler. Verdikleri doğru bilgiler sayesinde güçlü konumda olabilirler. Sürekli hata yapan, verdikleri bilgilerle müşterisini yanıltan bir bankacının güvenli ve saygınlığından söz edilemez.

Reşat BAĞCIOĞLU

Ticaretle ilgili alım-satım ve danışmanlık taleplerinizi, https://satinalmadergisi.com/ticaritalep/ sayfasından iletebilirsiniz.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 


 

 

This will close in 20 seconds