Dış Ticarette Bankaların Yaptıkları Hatalar – IV Bilgi Noksanlığı

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

Dış Ticaret ve Bankalar

Kuşkusuz ki dış ticaret işlemlerinde bankaların varlığı tartışılmaz. Dış ticaretin her aşamasında bankaların varlığına ihtiyaç duyulmaktadır. Dış ticaretin bir tarafı olan tacirler yapacakları her işlemde bankaların bilgisine, tavsiyelerine ve desteklerine ihtiyaç duyarlar. Dış ticarete ilişkin nihai bilginin bankalardan alınacağına inanmışlardır.

Peki ya Bankalar Hata Yaparlarsa ?

Uluslararası teamüllere uyulması konusunda bankalar daima örnek kurumlar olarak karşımıza çıkmıştır. Bilerek hata yaptıklarını söylemek çok zor olsa da hiç kimsenin sütten çıkmış ak kaşık olmadığını da biliyorum

Bankacılık yıllarımda tanık olduğum olaylara göz atıldığında, bilhassa ülke riskinin yüksek olduğu coğrafyalarda bulunan bankaların çalışma şekline bakıldığında Uluslararası Ticaret Odaları’nın kurallarının yanında bankaların bazıları kendine has kuralları işletme yoluna gitmektedirler.

En basit ve şikayeti oldukça yaygın olan bankacılık hatasının işlendiği konu vesaik mukabili işlemlerdir. Vesaik mukabili işlemlerde kural son derece açıktır. Dünyanın neresinde olursa olsun vesaik mukabiline göre işlem yapılıyorsa bankalar ve tarafların uymak zorunda oldukları kural;

ICC – Uniform Rules For Collections Brochure no 522

olup tahsil talimatı gayet açıktır.

Madde 18

Yabancı Para Üzerinde Ödeme

Belgelerin ödeme ülkesinin parasından başka bir para (yabancı para) üzerinden ödemeli olması halinde aksi tahsil talimatında belirtilmediği sürece ibraz bankası belgeleri cinsi belirtilen yabancı para üzerinden ödeme karşılığında, sadece bu paranın tahsil talimatında verilen talimat uyarınca derhal havale edilebilir olması kaydıyla muhataba serbest bırakılmalıdır.

Dünyanın farklı ülkelerindeki bankalar URC 522 article 18’i adeta yok sayarak, ihracatçının bankası tarafından gönderilen tahsil vesaikini, amir bankanın talimatına aykırı olarak,

önce paranın tahsili sonra vesaikin teslimi

hususuna uymak yerine,

“ Vesaiki hiçbir bedel tahsil etmeden ithalatçıya

teslim edip, amir banka vesaik bedelinin akıbetini

sorgulamaya başladığında, lütfen tarafından bedeli

amir bankaya göndermektedir. Ancak hemen

bir akıbet sorgulamasında değil, adeta vesaiki

gönderen amir bankayı çatlatırcasına, nice nice

sonra bedeli gönderme yoluna gitmektedirler.”

Muhabir bankanın talimatlarına aykırı davranan ithalatçının bankası gecikmeli olarak vesaik bedelini ihracatçının bankasına transfer ettiğinde konuyu kapatan ihracatçının bankasının da aynı hataya çanak tuttuğunu da söylemek isterim.

Gecikmeli olarak tahsil edilen vesaik bedelini alan ihracatçının bankası, karşı bankanın bilerek yapmış olduğu bu hatanın üzerine gittiği, gecikme faizi ve yapılan yazışma masrafı talep ettiği, bu yolla kendi müşterinin haklarını koruduğu taktirde ihracatçının bankasının aynı hatanın bir parçası olmadığı ortaya çıkar.

Günümüzde kaç banka bunu yapıyor sizce?

Kendi bankacılık dönemimde bu tür hataları af etmezdim, karşı bankanın bizi kullanmasına izin vermezdim.

Reşat BAĞCIOĞLU

Ticaretle ilgili alım-satım ve danışmanlık taleplerinizi, https://satinalmadergisi.com/ticaritalep/ sayfasından iletebilirsiniz.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 


 

 

This will close in 20 seconds