Enflasyon Faiz Ve Döviz

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

ENFLASYON

Yazıyı kaleme aldığım gün Enflasyon oranları TÜİK tarafından açıklandı.  Bırakın siyasi otoritelerin enflasyon düşecek söylemini, enflasyon aldı başını gidiyor. Otoriteler ha bu ay, ha bu yaz, ha Ağustos ayında enflasyon düşecek şeklindeki söylemlerinin yerini 2022 yılında enflasyonun düşeceğine dair bir söylem kalmadı ve yerini 2023 yılında enflasyonun düşeceği, dahası tek haneye gerileyeceği şeklinde söylemleri yer aldı.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının, her ne kadar çarşı-pazarda gördüğümüz enflasyon rakamlarını tam olarak yansıtmadığı görülse de, farklı enflasyon rakamlarını burada konuşmak ve dile getirmek istemiyorum. Ancak ben TÜİK’in bu açıkladığı enflasyon rakamı yerine çarşı pazarda gördüğüm ürün fiyatlarına bakıyorum. Çarşıda TÜİK’in açıkladığı rakam üzerinden bana domates, kıvırcık marul, biber, patates, et, süt satmıyorlar maalesef. Dolayısıyla benim çarşıda gördüğüm enflasyon ne ise, enflasyonumuz odur. Resmi rakamlar dilerlerse enflasyonu daha da düşük gösterse gerçekte çarşıdaki ürün fiyatları ucuzlamıyor.

FAİZ

TCMB’nin gösterge faizi birkaç aydır % 14 seviyesinde kalmıştır. Gösterge faiz üzerinden işlem pek yapılmasa da, gerek mevduat, gerek kredi, gerek fonlama ve gerekse enflasyon rakamları ile faizlerin kıyaslanması sonucunda ortaya çıkan tablo, tasarruf yapanın aleyhine işlemektedir.

TÜİK enflasyonu baz alınsa da bankaların mevduatlara uyguladıkları ortalama % 18 ile % 22 arasında değişkenlik gösteren faizler yatırımcıya kaybettirmeye devam etmektedir.

Yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere;

Nisan 2022 Enflasyonu   : % 69.97,

TCMB gösterge faizi : % 14,

Enflasyon ile gösterge faiz arasındaki fark; % -%55.97

Yatırımcının parasını % 20 mevduat faizi ile değerlendirdiğini kabul etsek de Nisan 2022 ayı sonundaki enflasyon rakamları ile kıyaslandığında yatırımcının / tasarrufçunun zararının boyutu ortaya çıkmaktadır.

Bu arada KKM – Kur Korumalı Mevduat ürününü bu söylediklerimden ayrı tarafa koyuyorum. KKM’nin yönü belirsizdir.

DÖVİZ

Bravo bizim TRL – Türk Lirası’na Demek ki istikrarlı imiş ve istikrarlı duruşunu aylardır bozmadı. Hep aynı yerde kalmasını bildi…

Yurt dışı piyasalarda diğer para birimlerinin USD’na karşı ortalama % 5-6 değer kaybetmesine bunun sonucunda USD’nin diğer paralar karşısında % 5-6 oranında değer kazandığı uluslararası piyasaların tam tersi bizim Türkiye piyasalarında USD yerinden kıpırdamadı. Türk Lirası, USD karşısında asla düşüş göstermedi. Aylardır olduğu yerde öylece ve piyasalara karşı tepkisizce kaldı.

Türk Lirası / USD karşısında tepkisizce aylardır aynı fiyat aralığı olan 14:00 ila 14:80 arasında kalması, dövize ne denli müdahale yapıldığının göstergesidir.

DÖVİZ KURLARINA NARKOZ VERMEK İTHALATÇIYA YARAR, İHRACATÇIYA ZARAR VERİR

  • İhracat %21,7 oranında artışla 83,56 milyar dolar oldu. Geçen yılın Ocak – Nisan döneminde bu rakam 68,67 milyar dolardı.
  • İthalat %40,1 oranında artışla 116,73 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın Ocak – Nisan döneminde ithalat rakamı 82,82 milyar dolardı.
  • Dış ticaret açığı bu dönemde %129,7 oranında artarak 32,5 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı döneminde dış ticaret açığı 14,15 milyar dolardı.

İhracatımızın gerilemesine nedenler sadece kurlardaki stabil hareket mi, yüksek ÜFE rakamı mı, TCMB’nin ihracatçılardan ihracat bedelinin % 40’nın TCMB’nin belirleyeceği kurdan ZK – Zorunlu döviz devri yapması mı veya başka nedenleri mı saymamız gerekecek?

REŞAT BAĞCIOĞLU

 

Ticaretle ilgili alım-satım ve danışmanlık taleplerinizi https://satinalmadergisi.com/ticaritalep/ sayfasından iletebilirsiniz.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds