Fabrikaların Gizli Kahramanları -Arka Plan-

Alım - Satım

Cavit SOY
Cavit SOY
1970 Sinop doğumluyum. İlk, Orta ve Lise öğrenimimi Kastamonu'da yaptım. Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinden okudum. Çeşitli kurs ve dershanelerde öğreticilik ve idarecilik yaptıktan sonra 10 yıldır Endüstriyel Fırın imalatı yapan firmalarda Satın Alma Yöneticiği görevlerini üstlendim. Halen Sistem Makine End. Fırınlar Şirketi’nde çalışmaktayım.

Satınalma Dergisi 7 Gün 7 Gündem Fabrikaların Gizli Kahramanları Arka PlanFabrika ve işyerlerinde ön planda yer alan yönetim, satış ekibi, sahada görev alan mühendisler, proje, satınalma, idari işler, muhasebe ve finans, sekreterya, bilgi işlem, arge ekipleri ve mavi yaka yani imalatta çalışan ustalar ve çıraklar dışında bir de arka planda kahramanca, fedakarca ve özverili çalışan gizli bir ekip daha vardır. Ben onları askerdeki karargah ve geri hizmetler bölüğüne benzetiyorum. Geri hizmetlerde görev alan, fazla görülmeyen, hatta bazı işyerlerinde değeri pek bilinmeyen ancak yaptıkları görev itibariyle aslında çok önemli vazifesi olan ön plandaki çalışanlarımızdır onlar.

Şunu iyi bilmek gerekir ki; başarı, ekip işidir. En tepeden en aşağıya kadar tüm ekip tam organize olduğu zaman başarı gelir. İyi bir lider ve yönetici bunun bilincinde olarak geri hizmetlerde görev alacak elemanları seçerken bile titiz ve seçici davranır. Fabrikanın bekçisi, danışma ve santral görevlisi, şoförler, depo elemanı, fabrikanın düzen ve temizliğinden sorumlu ortacı dediğimiz kişiler, yemekhanede yemek yapan ve dağıtan aşçılar ve yardımcıları, temizlik ve çaydan sorumlu çalışanlar (genelde ablalarımız), varsa işyeri hekimi ve hemşiresi size sözünü ettiğim karargah bölüğünde ve geri hizmetlerde emek veren personelimizdir.

Fabrika Bekçisi ve Danışma Personeli: Fabrikalarda güvenlik hizmetini üstelenen personel genelde girişte kimlik kontrolü ve yönlendirmeyi yapacağı için giyimine özen gösteren, kime nasıl hitap edeceğini bilen, yönlendirmeleri iyi bilen kişilerden oluşmalıdır. Çalışanlarımızı, ziyaretçileri ve misafirlerimizi ilk karşılayan kişiler olacakları için ilk intiba çok önemlidir. Gelen ziyaretçiler bazen çok önemli firmaların sahipleri veya yatırım danışmanları olabilir. Bazen de yurtdışından misafirleriniz gelebilir. Bu gibi durumlarda danışma personelinin tavır ve tutumu gelen ziyaretçilere fabrikanız hakkında fikir verecektir.

Şoförler: Şirket araçlarını, yük ve servis taşımacılığını üstlenecek sürücülerin tecrübeli ve işini bilen insanlardan seçilmesi çok önemlidir. Çünkü onlar sizin dışarıdaki yüzünüzdür. Kullandıkları araçlarla dışarıya malzeme getirip götürdüklerinde aslında fabrikanızı temsil etmektedirler. Araçlara sahip çıkmaları, dikkatli araç kullanmaları, trafik kurallarına uymaları, giyimlerine ve davranışlarına dikkat etmeleri, taşıdıkları ister malzeme isterse insan olsun, sorumluluklarının bilincinde olmaları çok önemlidir.

Depo Elemanı: Deponun sorumluluğunu verdiğiniz kişi gayet düzenli olmalı, malzemeleri tanımalı ve gelen veya çıkacak malzemeyi iyi takip edip kayıt altına almalıdır.

Ortacı: Fabrikanın genelde imalat kısmında çalışan bu kişiler, fabrikanın düzen ve temizliğinden mesuldürler. İmalat yapılan fabrikalarda sürekli bir şekilde üretim olduğu için düzenli olarak temizlenmeli ve malzemeler düzenli tutulmalıdır. Düzen ve temizliğin iyi olduğu fabrikalarda üretim de güzel ve verimli olur.

Yemekhane Çalışanları: Yemekhane kısmı fabrikanın temizliğe ve düzene en çok dikkat edilmesi gereken bölümüdür. Bu kısımda çalışan aşçı ve yardımcılarının çok temiz ve titiz çalışması gerekir. Ayrıca yemek dağıtan personelin de temizliği önemlidir. Bu kısımda çalışan personelin tümünün sağlık kontrollerinin düzenli yapılması şarttır. Gerek personelinize gerekse misafirlerinize sunulan yemeklerin hijyenik ve lezzetli olması fabrikanın saygınlığı ve prestiji açısından çok önemlidir.

Temizlik Görevlileri ve Çay Sorumluları: Genelde ablalarımız bu kısımda görev alırlar ve onlar bizim için çok değerlidirler. Çay ve içeceklerin hazırlanması, idari kat ve odaların temizlenmesi onların görevidir. Yaptıkları görev hiç de küçümsenmeyecek kadar önemlidir. Hem çalışanlarımızın çalışma ortamlarının hijyenik ve yaşanabilir olması, çay ve içecek ihtiyaçlarının karşılanması, diğer yandan gelen misafirlere yaptıkları hizmetler, tavır ve tutumları herkes için çok iyi bir izlenim oluşmasına yol açar. Unutmayın işletmeler genelde misafirlerinin aklında temizlikleri ve kırk yıl hatırı olan kahve çaylarıyla akılda kalırlar.

Satınalma Dergisi 7 Gün 7 Gündem Fabrikaların Gizli Kahramanları Arka PlanGörüldüğü gibi bir fabrikanın ayakta kalması sadece ürettikleri veya üretimde çalışanlarıyla alakalı değildir. Arka planda o kadar önemli işler ve detaylar vardır ki hiçbiri küçümsenemez, önemsiz olduğu düşünülemez. O yüzden en tepeden en alta kadar tüm çalışanlarımıza değer vermeli ve işlerine saygı göstermeliyiz. İşyerinde ve fabrikamızda çok güzel bir aile ortamı oluşturmalıyız.

Cavit SOY

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds