Faiz

ÜRÜN ve FİRMA ARAŞTIRMA

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

FAİZ

Nasıl tanımlarsanız tanımlayın, isterseniz adına faiz deyin, isterseniz kâr payı, isterseniz hazineden hibe, ister faiz caiz değildir dense de dünya ekonomisi bir faiz temeli üzerine kurulmuştur.

Ülkemizde ve dünyada faiz oranları, ülkelerin merkez bankaları tarafından enflasyon seviyeleri dikkate alınarak belirlenir. Bu kapsamda birincil olarak ele alınan konu, enflasyondur. Çünkü enflasyon, direkt olarak ekonomi ile ilişkilidir. Enflasyonun oldukça yüksek, faizlerin ise tam terse yerlerde sürünen seviyede düşük tutulması tamamen gerçeklerden ve ekonomik veri ve dinamizmlerden saptırılmış şeklinde düşünülür. Bu şekilde açıklanmış faiz oranları hiçbir şekilde piyasanın ve ekonominin gerçeklerini yansıtmamaktadır.

ÜLKEMİZDEKİ ENFLASYON VE FAİZ

Aşağıdaki tabloya aslında her şeyi anlatmaktadır. Piyasadaki enflasyonun kesinlikle ÜFE’nin % 105’ün üzerinde olduğu bir piyasada TÜİK’in TÜFE enflasyon rakamı ise % 54.44 olduğu bir tablo. Bir parantez açmak gerekirse TÜFE’nin % 54.44 olmasına karşın hiçbir mal ve ürünün fiyatı ilaç olsun diye bu oranda artmayı bırakın, bu oranın iki kat veya üç kart arttığı bir gerçeği de unutmamak gerek.

Enflasyon oranları böyle iken TCMB’nin ısrarla düşürdüğü ve % 14’de tutmaya çalıştığı faiz oranı piyasa gerçeğini yansıtıyor mu?

TCMB’nin gösterge faiz oranı :  %   14

TÜİK’in TÜFE oranı                :  %   54.44

TÜİK’in ÜFE oranı                  :  % 105.-

Sokak enflasyonu                   :   Akaryakıt, elektrik, gıda ürünlerinin fiyatlarına bakıp siz                                                    karar verin.

TCMB VE BANKALARIN FAİZLERİ

TCMB gösterge faizlerini % 14’de tutmasının elbette k bir izah tarzı vardır. TCMB’nin politika faizi % 14 ancak sadece gösterge faizi olarak yer alan bu faizi daha da düşürseniz ekonomimiz daha iyi mi olacak? Elbette olmayacak. Çünkü TCMB politika faizini % 14 olarak belirleyerek TCMB’den borç alan kurumlara bu politika faizi uygulanmakta, ancak TCMB ve Türk Eximbank kurumları dışında kullanılan faizler politika faizlerin oldukça üzerindedir. Politika faizlerinin çok üzerinde derken 1 veya 2 puan şeklinde değil, tüketici kredileri, ticari faizler, çeşitli nam altında verilen faizler % 25 ila % 50 arasında değişkenlik göstermektedir.

Kredi faizleri açısından bakıldığında % 14’lük politika faizleri ile % 25 ila % 50 arasında değişkenlik gösteren çeşitli nam altında verilen faizler hemen hemen ikiye katlanmış durumda.

Anlayacağınız TCMB’nin gösterge faizi olan % 14 lafta kalmış. Yukarıdaki tablodaki faizleri gördünüz… Kredi faizleri % 52.24 ila % 34.58 arasında değişiyor.

Kaynak; https://evds2.tcmb.gov.tr/index.php?/evds/portlet/K24NEG9DQ1s%3D/tr

 

Anlayacağınız; ekonomik ve iktisadi dinamikler çerçevesinde faizler düşmez. “Faizler düşecek” söylemleri ile ekonomik ve iktisadi gelişmelerin koşullarını hiç hesaba katmadan, hiçbir koşulda değerlendirmeye almadan söylenmiş bir sözdür. “Faizler düşecek” denildi ama ekonomik koşullar uygun değil. Bu durumda alınacak aksiyon arka kapıdan faizler çeşitli isimler altında desteklenecek. Zaten adına faiz dememek için ilave olarak verilen faizin aldığı “hibe”, “katkı” gibi isimler beni güldürmeye başladı. Yahu arkadaş hibe de olsa, katkı da olsa verilen bu puanlar faiz değil mi? Düşük kalan politika faizinin üzerine tekrar faiz verilmiyor mu? Bu fikrimin tersini söyleyecek bir kişi varsa bir adım öne gelsin lütfen.

FAİZ DÜŞECEK Mİ ?

Şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere.

Çarşı Pazar enflasyonunun % 80 ila % 120 olduğu günümüzde bankalarda Türk Lirası mevduat tutacak kimse olur mu? Normal koşullarda olmayacak. Çünkü şu anda uygulanan faiz negatif getiri sağlayan faizdir. Türk Lirası mevduat sahibi kişi enflasyon karşısında parasının değerini asla koruyamamaktadır. Bugün bankalarımız TCMB ve T.C. Hazinesi destekli kur korumalı Türk Lirası mevduat hesaplarını desteklemeye çalışıyorlar.

FAİZLER DÜŞRÜLDÜ DEĞİL Mİ? HEM DE % 14’E Mİ?

KKM – Kur korumalı mevduatlara ilk geçiş tarihi 20 Aralık 2021 tarihinden sonra başlanmıştır. Kur Korumalı Mevduat finans piyasalarına sürülürken faizlerin düşük tutulması, yükseltilmemesi ile dolarizasyonun önüne geçilmesi öngörülüyordu.

Mart ayının üçüncü haftasında ise, Aralık 2021 ayında açılan KKM – Kur Korumalı Mevduatların 3 ay vadeli olan kısımlarının vade sonları gelmişti. Faizleri aşağıda tutmak ve dolarizasyonu önlemek amacıyla ortaya atılan KKM – Kur Korumalı Mevduatlara verilen toplam faiz (getiri / kar payı / hibe vs)

TRL.100.000.- için TRL.27.000.- lık getiri. Bu % 27’lik getiri sadece 3 ay (90) gün için verilen faiz olup en basit anlamda, bileşik faiz olarak da hesap etmeden yıllık getiri;

Faiz oranı % 27 x yılda 4 dönem = % 108.-

Yani TRL.100.000.- ana paranın üzerine TRL.108.000.- faiz alıyorsun ve toplam paranız (ana para + faiz) TRL.208.000.- olacak.

Ve TCMB’nin gösterge faizi % 14… 

DÖVİZ

Dalgalı kur rejimi yerine tam saha press baskı altında tutulan kur piyasası var şu anda. Günler de geçse kurlar bıraktığınız yerde duruyor. Adeta narkoz yemiş gibi bayılmış.

FAİZ DÜŞECEK

Rakamsal olarak faiz düşürülse de uygulamada faizler piyasanın gerektirdiği yerdedir.  İstediğiniz yere kadar düşürün faizi ne yazar….

Faizi düşürün, üstü örtülü faiz desteğini de vermeyin, bu enflasyonist ortamda dövizi tutabilene aşk olsun. Her gün yeni rekorlar kırar.

HATÇE TEYZE DÖVİZ SATIN ALDI

TRL faizlerin oldukça düşük olduğunun uzun süre farkındaydı Hatçe Teyze. Kurların düşmesi için bana sıkı sıkı tembih eden Hatçe Teyze’nin niyeti kur düşünce döviz satın almaktı. Hatçe Teyze’nin ne sabrı, ne de inancı kalmadı dövizin düşeceğine dair. Bu hafta Hatçe Teyze TRL tasarrufları ile USD.70.- satın aldı.

Artık güç Hatçe Teyze’de. Her an piyasaya elindeki dövizi ile müdahale edebilir.

Hatçe Teyze’ye KKM – Kur Korumalı Mevduat ürününü anlattım. Hatçe Teyze yüzüme boş boş baktı, kaşlarını yukarı kaldırdı ve bana sesini yükselterek;

“Ulan oğlum sen benim aldığım dövizlere mi gözünü diktin?” dedi…

Anlayacağınız Hatçe Teyze bir gün piyasa elindeki dövizi ile müdahale edebilir. Ben söylemiş olayım.

REŞAT BAĞCIOĞLU

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

Hakkını Vererek Çalışmak ve Karşılığını Almak

Değerli işçi, mühendis, mavi yakalı veya beyaz yakalı, çalışan arkadaşım, Hepimiz ekmeğimizin peşinde genç yaşlarımızdan başlayarak değişik sektörlerde çalışmaktayız. Amacımız,...

DFDS’ten İskenderun Limanı’na Ücretsiz Sefer

DFDS tarafından, Pendik Limanı’ndan İskenderun Limanı’na ağır makine ve insani yardım malzemesi içeren araçların ücretsiz taşıması yapılacaktır. Yolcu taşımacılığı...

UGM’de Dünya Gümrük Günü Semineri

26.01.2023 tarihinde Ünsped Gümrük Müşavirliği Genel Merkez Hizmet Binasında Dünya Gümrük Günü Semineri gerçekleşti. UGM Şirket Ortağı Sayın Yusuf...

Sürdürülebilir Filo Yönetimi

Filo yönetimi çeşitli araç gruplarının gerçek ya da tüzel kişilerin kullanımına sunulması hizmetidir. Günümüzde tamamen ayrı bir sektör haline...

Merkür Retrosunda Bir İ.K.

Ay Necati Beyciğim şu bizim İK’ya neler oluyor anlamadım. Ne bileyim Firdevs Hanım. Ben bir şey fark etmedim. ...

Kendi Hayatının Yöneticisi Olmak “Öz Yönetim”

“Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünüyor, kimse kendini değiştirmeyi düşünmüyor”. Leo Tolstoy Yaşam ve kariyer becerileri içerisinde yer alan Öz yönetim, günümüzün...

Sosyal İnovasyonlar

Son yıllarda insanlık tarihinin en önemli değişimlerinden biri; pandemiyi yaşadık. Pandemi beraberinde finansal sorunları getirdi. Öte yandan yaşadığımız iklim...

Kamu İhaleleri Açısından 2023 Yılı SGK ve Vergi Borcu Sınırları

Kamu İhaleleri Açısından 2023 Yılı SGK ve Vergi Borcu Sınırları belli olmuştur. Bilindiği üzere, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu...

Sürdürülebilir Mavi Ekonomi Ortaklığı

Sürdürülebilir Mavi Ekonomi Ortaklığı, kısa adıyla SBEP, Ufuk Avrupa Programı kapsamında desteklenmiş olup temel gayesi, iklim nötr, sürdürülebilir, üretken ve...

Finansal Tabloların Analizi

Finansal Tabloların Analizi M. Vefa TOROSLU Finansal Tablo Kavramı Finansal tablolar, işletmelerin bir faaliyet döneminde yaptığı işlemlerin genel kabul görmüş muhasebe...
  • Hammadde / Ürün Tedarik ve Satış Hizmetleri
  • Akreditif ve Dış Ticaret Danışmanlığı
  • Ülke / Sektör Analizi ve Araştırma Raporu

Ticari Hizmetlerimizden Faydalanın

Satınalma Dergisi'ne Dijital Üye Olun

Dijital Üyelik ile Satınalma Dergisi'nin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 10 YILLIK ARŞİVİ

Yayınlanmış Tüm Sayılara ve Yayınlanacak 12 Sayıya Dijital Olarak Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

KURUMSAL ÜYELİK AVANTAJLARI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın