Gıda Tedarik Zincirinde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alım - Satım

Murat AKSOY
Murat AKSOY
Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Tedarik Zinciri Yönetimi dalında yapan Murat Aksoy 26 yıllık profesyonel iş hayatının ilk yıllarında Otomotiv yan sanayi endüstrisinde çeşitli birimlerde görev almış ve daha sonrasında 1998 yılında başlayan PepsiCo kariyerine Türkiye Satınalma Müdürü olarak 2010 yılına kadar devam etmiştir. Akabinde sırasıyla Güney Doğu Avrupa Tatlandırıcılar Satınalma Müdürlüğüne, ardından da sorumluluk alanını genişleterek halen yürütmekte olduğu PepsiCo Avrupa ve Türkiye Şeker & Nişasta Bazlı Şeker Kıdemli Satınalma Müdürlüğüne atanmıştır. Çeşitli üniversitelerde Satınalma ve Tedarik Zinciri üzerine konuşmalar yapmakta ve satınalma dergisinde yazıları yayınlamaktadır. Ayrıca Buyer Network sektörel danışma kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir.

Gıda satınalmasında taşıma ve hammadde depolaması oldukça önemli yer tutmaktadır. Günlerle, hatta saatlerle yarışan ‘’tarladan-sofraya’’ süreci titizlikle takip edilmeli ve her aşaması kayıt altına alınarak gıda ve hijyen güvenliğinin en üst seviyesinde tutulması son derece hassas ve önemli bir konudur. Bu yüzden gıda depolaması yapan işletmelerde veya üreticilerinde soğuk hava depoları ve normal depo alanları oldukça gelişmiş bir teknolojiye ve hassas hijyen kurallarına sahip olmalıdır. Ayrıca hasat sonrası toplanan sebze ve meyveninde üretim hatlarına nakli son derece önemlidir.

Bu yüzden özellikle ekim alanından işlenmeye giden ürünler son derece dikkatli ve gıda taşıması kurallarına uygun taşınmalıdır. Zaman zaman bu taşımalarda ürünün yapısına göre soğuk hava taşımacılığına uygun (frigorifik araç) araçlarda kullanılmalıdır. Tarımsal hammadde satınalmasında ekim-hasat zamanları ve ürünün hasat sonrası imalata yetiştirilmesi son derece önemlidir.

Gıda depolamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise birbirleriyle uyumlu gıdaların aynı depoda tutulması. Aksi halde koku veya başka bir etken maddenin depolanan diğer ürünlere bulaşma riski oldukça fazla olur. Bunu sağlayacak gerekli ‘’Tedarik Zinciri’’ ağını kurmak bir gıda şirketi için temel hedeflerden biri olmalıdır.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds