Girişimciler için Ödeme Yöntemleri

Alım - Satım

Doç. Dr. Duygu HIDIROĞLU
Doç. Dr. Duygu HIDIROĞLUhttps://www.duyguhidiroglu.com
Mersin Üniversitesi'nde Turizm Fakültesinde Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Duygu Hıdıroğlu; ODTÜ İşletme Yönetimi mezunudur. TC. Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Daire Başkanlığı'nda görev yapmıştır. ODTÜ ve NYU'den İşletme Yönetimi alanında iki lisansı bulunmaktadır. TC. Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Daire Başkanlığı'nda uzman olarak görev yapmıştır. Akabinde TEMSA GLOBAL A.Ş.'de ise Yurtdışı Distiribütörlerinin Yöneticisi olarak çalışmıştır. Yönetim ve Strateji alanında Doktora Programın'da Yenilikçi Girişimcilik, Cinsiyet ve Finansal Faktörlerin ilişkisi üzerine Türkiye'de ilk araştırmayı gerçekleştirmiştir. 21. Yy'da Yenilikçi Girişimcilik: Küresel Konjonktürde Kadın Yenilikçi Girişimciliğine Finansın Düzenleyici Etkisi ve COVID-19 Döneminde Yönetim ve Girişimcilik başlığında iki kitabı bulunmaktadır. "COVID-19 and New Business System", "COVID-19 Pandemisinde Yönetim ve Ekonomi", "Yalın Yönetim, Yalın Liderlik, Yalın Üretim ve Yalın Girişimcilik", "İş Dünyasında Yenilik Yönetimi ve Yenilikçi Yaklaşımlar" ve "Dijital Çağda Kurumsal Yönetişim Sosyal Sorumluluk ve Sosyal Girişimcilik" adlı bilimsel kitaplarının editörüdür. 40'dan fazla uluslararası kitap bölümü ve 25 uluslararası bilimsel araştırma makalesi bulunmaktadır. 40'dan fazla uluslararası bilimsel kongre ve çalıştayda hem konuşmacı olarak hem de düzenleyen olarak yer almıştır. Bilimsel yayınları 100'ün üzerinde atıf almıştır. Çeşitli kongre ve dergilerde hakem kurulu ve danışma kurulu üyelikleri vardır. 4. Uluslararası CEO (İletişim, Ekonomi, Organizasyon) Sosyal Bilimler Kongresi'nde, 6. EMI Girişimcilik ve Sosyal Bilimler Kongresi'nde ve 8. EMI Girişimcilik ve Sosyal Bilimler Kongresi'nde "Kongre En İyi Bildiri Ödülü" almıştır. Sosyal Girişimciliğin meslek olarak kabulünün sağlanması için Dünyada sadece Harvard MIT gibi önemli 28 üniversitede benzeri olan ve Türkiye'de ilk "Sosyal Girişimcilik ve İnovasyon Yüksek Lisansını" açmıştır. Türkiye'de ilk Uluslararası Akademik Sosyal Girişimcilik Çalıştayı'nı, Türkiye'de ilk Kadın Girişimcilik Akademisi'ni ve Türkiye'de ilk Ulusal Akademi'de Girişimcilik Zirvesi'ni düzenlemiştir. Bir sosyal girişim https://www.girisimedestek.com'un kurucusudur. TC. Meclisi'nin tek dergisi TC. Meclis Özel Dergisi'nde, Harvard Business Review'de Blog Yazarlığı yapmaktadır. Girişimcilik alanında Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) projelerinin mentorudur. SMART UNITED, EMCC Global ve Uni4Society akredite girişimci mentorudur. Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus+ 2021 -2027 döneminde Mesleki Eğitim Alanında Akredite Mentordur. Adana Yüreğir Belediyesi Sosyal Girişimcilik Merkezi Danışmanıdır. Ayrıca TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısıdır. TOBB Akademik Danışmanı, TOBB Tarsus Ticaret Borsası Pamuk ve Hububat Eksperidir.

7 Gündem Satınalma Dergisi Girişimciler Için ödeme YöntemleriNakitle ödemeyi mi tercih edersiniz; kredi kartıyla mı? Yoksa son dönemin en popüleri online ödeme sistemleri ile ödemeyi mi? Elbette tüm girişimlere uygun tek en doğru ödeme yöntemi yok. Yapılan işin kapsamı, pazarın büyüklüğü, sektörün ihtiyaçları, piyasadaki arz-talep dengesi, belirsizlik ve risk gibi birçok faktör girişimcinin yapacağı ödemelerin yöntemini seçme kararını etkiliyor.

Ödeme yönteminin girişimlerin bulunduğu sektöre göre seçilmesi önemli çünkü girişimin finansal yönetimde başarıya ulaşması ödeme yönteminin sektör dinamiklerine uygun seçilmesiyle mümkün. Finansman kararlarını veren girişimci yönettiği finans ve muhasebe sistemlerini dahi sektörel ihtiyaçlara göre belirlemeli. Bunun nedeni sektör bilgilerinin girişimciye yeni fırsatlar keşfetmesinde yardımcı olması ve var olan ya da potansiyel tehditler hakkında girişimciyi uyarması.

Sektör analizini doğru yapan ve buna bağlı finansal stratejiler geliştirerek ödeme yöntemi belirleyen bir girişimci talep-arz durumu, rakiplerin durumu ve sektördeki rekabet derecesi, sektörler arası rekabet durumu, sektöre bağlı teknolojik ilerlemeler, finansal kredi ve teşvik sistemleri, destekleyici finansal mekanizmalar, kurum ve paydaşlar vb. doğru bilgi sahibi olur. Buna bağlı olarak ister, nakit ister kredi kartı, ister online ödeme sistemleri ya da mobil ödeme sistemlerini seçmiş olsun, yaptığı ödeme yöntemi tercihinde başarısızlığa kolay kolay uğramaz.

Nakit ödeme en pratik ödeme yöntemidir. Nakit ödeme sonuçlanır sonuçlanmaz muhasebesel işlemler azalır çünkü girişimin genel giderleri yapılan nakit ödemeyle anında azalır.  Kredi kartı ile ödemeye kıyasla nakit ödemede girişimci daha avantajlıdır. Çünkü girişimciler için kredi kartı ücretleri nakde kıyasla daha maliyetlidir. Örneğin, post cihazı kullanımı, vadeli ödeme kolaylığı gibi sağlanan kredi kartı ödeme yöntemi fırsatları, girişimcinin ekstra maliyetlere katlanma zorunluluğunu da beraberinde getirir.

Yalnızca nakitle ödeme yöntemi kullanan bir girişimci, kolay kolay iş planından sapmaz. Çünkü alacağı ve borcu net biçimde belli olan girişimcinin seçtiği nakit ödeme yöntemi ile kar zarar durum takibi kolaylaşır. Şirket içi nakit akışı daha sorunsuz gerçekleşir. Ancak ödeme yöntemi nakit olan girişimlerin belli miktarlarda nakit öz kaynağının her daim hazır bulundurma zorunluluğunun olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Ayrıca nakit ödeme yöntemi tercih eden girişimcinin nakdi olmayan, yalnızca kredi kartına sahip müşterileri kaçırma ihtimali de vardır. Bu müşterileri kaçırmamak için satıcıların en az bir kredi kart türünü ödeme yöntemi olarak kullanması beklenir.

Unutmamak gerekir ki; müşteriler üründen memnun olmadıkları takdirde kredi kartı masraflarına itiraz etme hakkına sahiptir. Ters ibrazlar, herhangi bir uyarıda bulunmadan hesaptan borçlandırma yapabilir ve bu borçlandırmalar yeni başlayan girişimcileri başlangıç aşamasında finansal yönetimde sıkıntıya sokabilir. Ayrıca, bazı bankalar kredi kartı dolandırıcılığından dolayı girişimleri sorumlu tutar; bu da hem girişimcinin itibar kaybına hem de öngörülemeyen maddi ek giderlere neden olur.

Öte yandan Türkiye şartlarında nakit gibi işlem gören çekler hakkında da hukuki sorumlulukların farkında olmak önemlidir. Çekler, alıcıya ödeme yapılmasına yetki vermek için ödeme tutarını ve tarihini, ödeyenin hesap numarasını ve imzasını içeren nakdi ödeme yöntemleri arasında sınıflandırılan belgelerdir. Kâğıt çekler her ne kadar son yıllarda yerini elektronik çeklere bırakmış olsa da hala birçok küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) çeklerin arkasını ciro ederek ödemelerini bu çeklerle gerçekleştirmektedir.

Nakit yerine geçen ancak nakit gibi anlık hak edilen tutara yapılan satış sonrası hemen erişilemeyen çek ödemeleri, ülkemizde birçok ülkeden farklı biçimlerde kullanılmaktadır. Birçok ülkede çekle ödeme yapıldığı anda ödemeyi alan kişi ödeme tutarına borçlunun ticari banka hesabındaki bakiyeden ulaşabilmekteyken; Türkiye’de süreç çok farklı ilerlemektedir. Türkiye’de çekle ödeme yapan kişi tutarı kendi banka mevduatında bulundurmak zorunda değildir. Ancak çekin tahsil edilebileceği çekin üstünde belirlenen ileri tarihte çekin eğer ki karşılığı varsa bankadan bu tutar “günü geldiğinde” tahsil edilebilmektedir. Türkiye’de uygulanan bu işleyiş ne yazık ki suistimale oldukça açıktır. Ülkemizde güvene dayalı bir ödeme yöntemi olarak kabul gören çek ile ödeme yönteminde tutarın karşılığı çek tahsil edileceği gün bankada hazır değilse, çeki alan alacaklı bu tutarı çeki daha önce ciro eden (çekin arkasında imzası olan) kişilerden talep edebilme hakkına sahiptir. Bu bakımdan Türkiye’de çek alınan kişinin yeterince güvenilir olup olmadığı kanaatine varıldıktan sonra, ödeme yöntemi olarak çek ile ödemenin seçilmesi önerilir. Aksi halde olumsuzluk yaşandığında hukuki sorunların doğması kuvvetle muhtemeldir.

Çevrimiçi Ödemeler

Çevrimiçi ödemeler elektronik olarak aktarılır. e-Çekler, kredi kartları ve otomatik ödemeler de dahil olmak üzere çeşitli ödeme türlerini kolaylaştırmak ve yetkilendirmek için çevrimiçi ödeme yöntemi bir ödeme ağ geçidi olarak kullanırlar. Çevrimiçi ödemeler çevrimiçi işletmelerle sınırlı değildir. Çevrimiçi satın alımlar, dijital cüzdanlar veya kredi ve banka kartı bilgilerini mobil bir cihazda saklayan uygulamalar kullanılarak fiziksel mağazalarda gerçekleştirilebilir.

Online ödemeler diğer ödeme yöntemlerine kıyasla girişimcilere maliyet avantajı ve kolaylık sağlar. Nakit ve kredi kartı satışlarında vergiler dahil toplam fiyat oldukça yüksek çıkar. Öte yandan online ödeme yöntemleri toplam fiyatı otomatik hesaplar ve böylece girişimcilere zaman kazandırır. Online ödeme yönteminde işlemde hata riski minimum düzeydedir. Online ödemeler için girişimcilerin belirli miktarda komisyon ücreti ödemesi gerekir. Ancak bu ücretler genellikle kredi kartı temin eden finansal aracıların talep ettiği ücretlere nazaran daha düşüktür.

Mobil Ödemeler

Dijital cüzdan uygulamaları ve yakın alan iletişim teknolojisi aracılığıyla yapılan ödemeler ve banka veya kredi kartlarını okutmak için mobil kart okuyucu kullanarak yapılan ödemelerdir. Mobil ödemeler, daha fazla müşteri kazanmaya, yüksek maliyetleri azaltmaya ve muhasebe süreçlerini basitleştirmeye yardımcı olabilecek mobil teknolojilerden faydalanarak yapılan ödemelerdir. Mobil ödemelerde kartlar veya elektronik para transferleri gibi bir ödeme yöntemleri kullanılarak mobil işlemler gerçekleştirilir. Apple Pay veya Google Pay gibi dijital cüzdanlar vb. aracılığıyla gerçekleşen mobil ödemelerde akıllı telefonlar kullanılır.

7 Gündem Satınalma Dergisi Girişimciler Için ödeme YöntemleriEn doğru ödeme yöntemini belirlemede dikkat edilmesi gereken beş özellik bulunmaktadır: Fiyat, Benzersiz Özellikler, Esneklik, İşlevsellik ve Güvenlik.

Doç. Dr. Duygu HIDIROĞLU

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds