Ocak Hakedişlerinde İşçilik Fiyat Farkı ?

Alım - Satım

Mehmet ATASEVER
Mehmet ATASEVERhttp://www.mehmetatasever.org/
2006-2015 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, 2016-2020 döneminde ise Kamu İhale Kurul Üyeliği görevi yapmıştır. Yüksek İhtisas Üniversitesinde kamu ihale mevzuatı ve sağlık yönetimi alanında dersler vermektedir. İhale ve sağlık yönetimi alanında yayınlanmış 15’in üzerinde kitabı vardır.

7 Gündem Satınalma Dergisi Ocak Hakedişlerinde İşçilik Fiyat FarkıBilindiği üzere 4734 sayılı kanuna göre ihale edilen birçok hizmet alım işinde idarede sürekli mesaisini geçirecek personellerin istihdamı istenmektedir. Bu durumun bir sonucu olarak işçilik maliyetleri bu işlerde önemli bir maliyet bileşeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle belli süreyi kapsayan hizmet ihalelerindeki asgari ücret artışları yükleniciler için önemli bir yük oluşturmaktadır.  Aslında bu yükün finanse edilmesi açısından kamu ihale mevzuatı uygundur.  4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’na Göre İhale Edilen Hizmet Alımlarında Uygulanacak Fiyat Farkına İlişkin Esaslar’a göre İhale dokümanında personel sayısının belirlendiği ve haftalık çalışma saatinin tamamının idarede kullanılmasının öngörüldüğü işçilikler için asgari ücret artışının getirdiği işçilik maliyetlerinin idareler tarafından karşılanması gerekir. Dolayısıyla İhale makamı İdarelerin asgari ücret değişimlerini dikkate alarak ilgili ihale kapsamında idarelerde sürekli çalışan personel için fiyat farkı vermesi gerekir.

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret tutarı bir önceki döneme göre yüzde 49 oranında yapılan zam ile 17 bin 2 TL olmuştur. Buna paralel olarak da asgari ücretin işverene maliyeti arttığından dolayı ihale dokümanında mesaisinin tamamını ihale makamı idarede geçirecek personel sayısının belirlendiği kamu ihalelerinde Şubat 2024 tarihinden itibaren işçilik fiyat farklarının ödenmesi gerekmektedir.

Mehmet ATASEVER

S.B. Strateji Geliştirme E. Bşk.

KİK E.  Üyesi

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds