Havalimanlarımız Pahalı Mı ?

Alım - Satım

Zafer Urfalıoğlu
Zafer Urfalıoğlu
Zafer Urfalıoğlu 1974 Sakarya doğumlu, evli ve 2 çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri üzerine lisans, Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri üzerine de Yüksek Lisans yapmıştır. Sabancı Holding bünyesinde faaliyet gösteren ve DuPont ortaklığı olan DuSA LLC’nin Türkiye ve Amerika’daki fabrikalarında Tesis İşletimi, Proses Kontrolü ve İş Güvenliği konularında eğitimler almış, eğitimler vermiştir. 1992 yılından bu yana profesyonel olarak farklı işletmelerde; Proje, Üretim, İş Güvenliği, Tedarik Zinciri, Endüstri İlişkileri, İnsan Kaynakları, Kalite Güvence Sistemleri ve İmalat Sanayinde Fabrika Yönetimi alanlarında çalışmıştır. Halen plastikten mamul iç ve dış mekân oturma grupları üreten bir şirkette Süreç Geliştirme Yöneticisi olarak çalışmakta olan Urfalıoğlu, aynı zamanda bir yayınevinde, Yayın Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

HAVALİMANLARIMIZ PAHALI MI ?

Bu sorunsalın, oldukça anlaşılabilir ama bir türlü de anlayışla karşılanamayan bir izahı vardır bende. Her yaz gündeme gelen Muğla’nın Bodrum ilçesindeki lahmacun fiyatları ya da İzmir’in şirin ilçesi Çeşme’de içilen bir bardak çaya verilen paralar bile çok net açıklanabilir ama Havalimanlarındaki olay bambaşka bir şeydir hayatımızda.

Havalimanları Neden Pahalı ?

Eğer bu sorunu bugüne kadar hiç fark etmediyseniz yazının geri kalanını okumanıza da gerek yok. Çünkü ya hiç Tayyare[1] kullanarak bir yerlere gidememişsiniz ya da şu bir şeyler alırken fiyatını sormayanlardansınız.

Olayı anlamak için “Piyasa Ekonomisine Giriş” seviyesinde bir bilgi yeter de artar bile. Lakin anlayışla karşılamak için sabır taşı.

Bakın Burası Çok Önemli: Değeri değişen her malın fiyatı da değişir.

BİR TİCARİ MALIN DEĞERİ NASIL DEĞİŞİR ?

a) Talep edenler, arz edenlerden fazla olursa: Bir ürün ne kadar pahalı olursa olsun yine de az satıcının olduğu yerde hiçbir satıcı müşteri kapma derdine düşüp de fiyat düşürmez. Ör: 2021 yılında İstanbul Havalimanından 26,5 milyon uluslararası yolcu geçmiş. Dakikada 50 yolcu demek.

Ayrıca unutmayın size pahalı gelen şey başkalarına gelmiyor olabilir.

b) Fizyolojik Olarak Zorluklar varsa: Tüm canlılar ya suya ya yemeğe ya da hem yemeğe hem de suya ihtiyaç duyarlar. Uçuşunuzda saatler süren bir gecikmeniz varsa ve Havalimanı dışına da çıkamıyorsanız, sistemin aradığı müşteri durumuna düşmemeniz imkansızdır. “Ne pahasına olursa olsun almalıyım” diyen bir müşterisinizdir artık. İşte bu yüzden Havalimanlarında ölmeyecek kadar bir şeyler yemenin maliyeti şehir merkezinde tıka basa yemeninkinden her zaman fazla olur.

c) Alternatifsizlik: Havalimanları gibi yüksek güvenlikli yerlere satmak ya da tüketmek için dışarıdan istediğiniz gibi yiyecek-içecek sokamazsınız. (Bakınız: Sinema salonlarında satılan mısır patlağı ve dondurma fiyatları) O kadar üst aramasında illa bir neden bulup elinizden alınacağını bile bile yanınıza bir şey almazsınız ve Havaalanı içinde satılanlara mecbur kalırsınız.

d) İşletmelerin Yüksek Mağaza Kiraları ve Genel Giderleri: Havalimanlarında yiyecek-içecek satış alanları kısıtlıdır. Bu nedenle de m2 üzerinden kira ücretleri oldukça pahalıdır. Üstüne bir de çalışan personellerin birden fazla dil konuşabildiğini ve tamamen resmi olarak çalıştırılması gerektiğini de hesaba katarsak (Bu arkadaşlarımızın işverene maliyeti şehir içi dükkanlardakilere göre elbette daha fazla olacaktır) tüm giderlerin ürün fiyatlarına fazlasıyla yansıtılması sonucuna varırız.

e) Düşük Rekabet Ortamı: Havalimanlarındaki mağazalar şehir merkezindekilerin aksine kendi içlerinde bir rekabet halinde de değildirler. Planlı ve kontrollü bir seçilmişlik içinde tek hizmet sağlayıcı olmanın tadını çıkartırlar ve yaşadıkları yüksek maliyetleri fiyatlara çok rahat yansıtabilirler. Bu nedenle fiyatları aşağıya çekme zorunluluğu da hiç hissetmezler.

f) Kısıtlı Depolama ve Teşhir Alanları: Tüm bu saydıklarımıza bakarak 1 birime şehirde satılan su havalimanlarında nasıl olsa 5 birime bile satılıyor diye havalimanlarında kamyonlarca dolusu su getiremezsiniz. Yani havalimanı kapasitelerinin kısıtlı olmasından dolayı ürünlerin konulacağı her raf/dolap çok değerlidir. E bu durumda işletmeye maliyet olarak yansıdığına göre otomatikman fiyata da yansır.

g) Ulaştırma: Ürünü tüketmek kadar satmak içinde Havalimanlarına ulaştırmak büyük bir maliyettir. Şehir merkezinde bulunan işletmelere aynı kamyonla dağıta dağıta sevkiyat yaparsınız. Ama Havalimanlarında böyle bir alternatif yoktur. Yani sadece Havalimanındaki mağazaya ürünler ulaştırılır ve bunlar sadece kısıtlı saatlerde yapılırlar. Alın size bir maliyet daha. Otomatikman bu da ürün fiyatına yansıtılır.

Havalimanlarından yüzbinlerce insan gelip geçmektedir. Ve yukarıdaki nedenlerin hep bir sarmal olarak birbirini kucaklaması (tam ifade bu olmayabilir) sonucunda müşterileri kucaklayan bir Havalimanı Ekonomisi oluşmaktadır.

Bu zorunlu olarak gelip geçen yolcuların sadece bir kısmının dahi burada satılan ürünleri satın almaları aslında sadece seyahat hizmeti için kurulan havalimanı ekonomisini canlı tutmaya yetmektedir.

“Bir ürün fiyatı, piyasada satılabildiği sürece düşmez”

Bundan dolayı havalimanlarında satılan ürünler hiçbir zaman ucuzlamayacaktır.

Zafer URFALIOĞLU

Kaynak:

https://www.sahindogan.com/havalimanlari-neden-pahalidir

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/istanbul-havalimani-uluslararasi-yolcu-trafiginde-ikinci-siraya-yukseldi/2561733

[1] Tayyare (Uçak); hava akımının başta kanatlar olmak üzere kanat profilli parçaların alt ve üst yüzeyleri arasında basınç farkı oluşturması sayesinde havada tutunarak yükselebilen, ilerleyebilen motorlu bir hava taşıtıdır. Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/U%C3%A7ak

2 YORUM

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds