İhracatçının Sancısı – Güven – Bölüm 6

Alım - Satım

Reşat BAĞCIOĞLU
Reşat BAĞCIOĞLUhttp://www.rblecturer.com
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra kısa süre İngilizce öğretmenliği yaptıktan sonra Dışbank’ta (Fortisbank) kambiyo, dış işlemler, krediler servisinde bankacılık hayatına başladı ve 25 yıllık bankacılık mesleğinde şube müdürü olarak emekli oldu. 2007 yılında emeklilik sonrası akademisyenlik, banka genel müdürlükleri ile çeşitli ihracatçı birliklerinde dış ticaret, dış ticaretin finansmanı, akreditif, Türk Eximbank ve döviz kredileri eğitimlerini vermekle birlikte firmalara danışmanlık misyonunu da sürdürmektedir. ICC – International Chamber Of Commerce / Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (https://icc.tobb.org.tr/) Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı üyesidir.

Güven  

Gerek iş, gerekse sosyal alandaki sağlıklı ilişkilerin ve şirket kültürünün önemli bir parçasıdır çünkü iletişimi, ekip çalışmasını, bağlılığı ve üretkenliği geliştirir. Güven…

Bir güven kültürü oluşturmak için üç önemli husus vardır;

  • Taahhütleri yerine getirmek,
  • İletişim kurmak ve
  • Saygılı olmaktır.

Güveni inşa etmenin üç önemli hususu; olanları makul bir şekilde kabul etmek, küçük adımlar atmak ve sabırlı olmaktır.

İş Hayatında Güven

İş yapabilmenin ve kaybetmemenin temelinde bu sihirli kelime vardır: “Güven”. Güven duymadığınız bir iş partneri ile çalışmanın ve alış veriş tesis etmeniz söz konusu olabilir mi?

Güvenin inşa edilebileceği yolları keşfetmek, bireylerin ve şirketlerin daha güçlü ilişkiler ve daha sağlıklı kültürler yaratmasına yardımcı olabilir

Uluslararası Ticarette Güven

İşte zurnanın “zırt”  dediği yer de, bu anlatmaya çalışacağım uluslararası ticarette güvendir. Bir tarafta alıcı: ithalatçı, bir tarafta da satıcı; ihracatçı. İthalatçı ve ihracatçı farklı dilleri konuşan, farklı örf adetleri olan, farklı kültürleri olan ve farklı ülkelerde yaşayan kesimlerde önemli ve tek sorun; güven sorunudur. Muhtemelen birbirlerini hiç görmemiş ve sadece sanal ortamda tanışmış ve konuşmuş olsalar da birbirlerine iş ve parasal konuda güven etmeleri zor görünmektedir.

Uluslararası kuralların geçerli olmadığı iş yapma yöntemleri olan peşin ve mal mukabili ödeme şeklinde bir tarafın, diğer tarafa tamamen güven etmesi gerekmektedir.

  • Peşin alımlarda; İthalatçı parasını malı teslim almadan satıcıya gönderir,
  • Mal mukabili alımlarda ihracatçı önce malını gönderir nice sonra parasını ithalatçıdan alır

Gerek mal mukabili, gerekse peşin alımlarda ya ithalatçının ihracatçıya, ya da ihracatçının ithalatçıya güven etmesi gerekir. Anlayacağınız  bir taraf kendisine güven edilmesini sağladığı zaman, diğer tarafın güven açığı söz konusu olmaktadır.

Bankalara Güven

Uluslararası ticarette ithalatçı ile ihracatçı arasındaki güvensizlik bir bankanın işleme aracılık etmesi ile çözümlenir. Bir banka hem ithalatçısı için hem de ihracatçısı için bir güven unsuru olarak piyasalara güven verirler. Bilhassa dış işlemler konusunda müşterisine bir bilgi verirken bence ağızlarından çıkan her cümleleri kumpasla ölçmeleri gerekir.

Akreditifler konusunda ağzı olan konuşuyor. Bilen de, bilmeyen de. Tabii çoğu kez akreditif lehtarı zarar görüyor. Neden acaba ? Bankalar çoook iyi bilip, akreditif lehtarının daha az bilgiye sahip olmalarından mı acaba ?

Türk Paramıza Güven

Gönlümden farklı cümleler yazmak geçse de paramızın durumu ortada. Eline para geçen her kim olursa olsun, Türk Parasını farklı alanlarda değerlendirip, Türk Lirası’nın hızlı değer kaybının kurbanı olmak istememektedir.

2009 yılında tedavüle çıkan 200 Türk Lirası banknotun alım gücünü grafikte görmektesiniz. Reel alım gücü 2023 yılında TRL.17.1’e düşmüştür.

Türk Parasına güvenelim ama nereye kadar. Biz enflasyonist bir ülkedeyiz.

Uluslararası Ticari İşlemlerde Güven

İncelenmesi gereken bir konu. Farklı ülkelerdeki tarafların birbirlerine güvenmeleri ne kadar zor. İşte burada da bir bankanın garantörlüğü gerekecek. Haftaya detaylı ele almamız gerek.

Reşat BAĞCIOĞLU

ICC Uluslararası Ticaret Odaları

Türkiye Milli Komitesi

Türkiye Bankacılık Komite Başkanlığı Üyesi

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Dijital Pazarlama Çözümleri
  • Mobil Uygulama Geliştirme
  • E-Ticaret Site Yönetimi

Dijital AjansHizmetleri

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 12 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneğine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Avantajlı Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds