İKMİB’İN AMBALAJ SEKTÖRÜ ALIM HEYETİ’NE 9 ÜLKEDEN 15 FİRMA KATILDI

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 11. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

Uluslararası Avrasya Ambalaj Fuarı’nın 26’ıncısı bu sene 20-23 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Fuar ile eş zamanlı alım heyeti düzenleyen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), 9 ülkeden gelen 15 firmayı Türk ambalaj sektörünün temsilcileriyle buluşturdu. Fuarda İKMİB üyesi 194 firma katılımcı olarak yer aldı.

2019 yılında 64 bin 233 kişi tarafından ziyaret edilen ve pandemi nedeniyle verilen bir yıllık aranın ardından ambalaj sektörünü 20-23 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul’da bir araya getiren Avrasya Ambalaj 2021 fuarına 194’ü İKMİB üyesi olan yerli ve yabancı toplam 784 firma katıldı. Fuar kapsamında, T.C Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve İKMİB organizasyonuyla fuar ile eş zamanlı olarak 21 Ekim 2021 tarihinde Alım Heyeti organizasyonu düzenlendi. İKMİB “Ambalaj Sektörü Alım Heyeti” kapsamında Bahreyn, Bulgaristan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Moldova, Nijer, Tanzanya ve Yunanistan’dan gelen 15 firma, Türk ihracatçıları ile bir araya gelerek ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. İKMİB’in öncülüğünde gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinde yeni iş birliği fırsatları değerlendirildi.

Adil Pelister: “Bu sene kimya sektörü ihracatında 22 milyar doları aşacağız”

Fuarda konuşan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, sektörün yaşadığı sıkıntılara rağmen Türk sanayici ve ihracatçılarının üretmeye ve ihraç etmeye devam ettiğini söyleyerek, “Bu seneyi 200 milyar doların üzerinde tamamlayacağı öngörülen ülke ihracatımız içerisinde biz kimya sektörü ihracatı olarak 22 milyar doları aşacağız. Sektörel bazda ihracatta sürdürülebilir bir ikincilik yakaladık. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yılı olan 2023 yılında 25 milyar doları aşmak ve 2030 hedefi olarak da sektörel bazda ülke ihracatımızda birinciliği yakalamak. Bunun imkansız olduğunu düşünmüyorum. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinin 8’i kimya sektöründe de gerek endüstri gerekse ihracat anlamında lider konumdalar. Dolayısıyla dünya ekonomisi kimya sektörünün omuzlarında yükseliyor dersek yanılmış olmayız” dedi.

Pelister: “Yeşil ambalaj fırsat alanı olarak önümüze çıkıyor”

Ambalaj sektörünün de en önemli yer teşkil eden alt sektörlerin başında geldiğini belirten Pelister, “Ambalaj endüstrisi, makina sanayi demek, gıda endüstrisi demek, sağlık, bilişim, tekstil, metal endüstrileri demek. Ambalaj sanayici ve ihracatçılarının hayatımızın her alanına dokunuyor olması, sektörün önemini gösteriyor. Sektörün uluslararası ticari normların oluşmasındaki katkısı da çok önemli. Çünkü ticari norm demek, sınıflandırma ve kodlama demektir. Bu kodlama ancak ambalajlanma ile sınıflandırılabilir. Diğer yandan ambalaj sektöründe yeşil ambalaj fırsat alanı olarak önümüze çıkıyor. Yine Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde de bu alan ciddi bir gelecek vaad ediyor. Biz İKMİB olarak sektörümüzün sektörel projelerinde özellikle de “Yeşil Ambalaj” fırsat alanında birlikte çalışmaya hazırız” şeklinde konuştu.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 


 

 

This will close in 20 seconds