İskele İnşaat Projeleri ve Teknik Satınalma

Alım - Satım

Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturkhttp://www.immuhendislik.com
25 Senelik Profesyonel İnşaat Sektörü Tecrübemizle ; ● Liman, İskele, Rıhtım İnşaatları ● Endüstriyel Raf Sistemleri ● Betonarme ● Kentsel Dönüşüm ● Çelik Yapılar ● Yapı Risk Analizi ● Mimari Çizim ve Statik Hesapları ● Ruhsat Projeleri ● Proje Uygulamaları ● Proje ve Uygulama Danışmanlığı ● Müteahhitlik Hizmetleri

Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili ve jeopolitik anlamda kıyıları çok değerli olan bir ülkedir. Çağımızda deniz taşımacılığının önemi artış göstermektedir ve gelişen teknoloji ile birlikte dünya çapında önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Dünya ticaretine hakim olan bölgelerdeki ülkeler kıyı liman yapılarına daha çok önem vermeye başlamıştır. Bir yarımada ülkesi olarak bu gelişmeler bizim de modern liman ve tersane tesislerine olan ihtiyacımızı arttırmıştır.

İskeleler;

İskeleler yapısal olarak kazıklar ve kazıkların üzerine oturtulan plaklardan oluşan kıyıya dik yanaşma yapılarıdır. Yanaşma yüzeylerinin şekillerine göre Şekil 1.1’ de gösterildiği gibi T tipi, L tipi ve Parmak tip şeklinde olabilirler. Söz konusu şekiller arasından hangisinin uygun bulunacağı seçilirken en önemli etken su derinliğidir.

İskele Projeleri Ön Hazırlık;

İskele yapımının belirli standart ve kuralları vardır. Bu kurallar Kıyı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte belirtilmiştir. Öncelikle iskeleyi yapacak firma tarafından vaziyet planı oluşturulur. Bu plana ek olarak iskelenin neden yapılacağı hakkında bir yazı sunulur. Bu plan ve yazılarla Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğüne ya da Valiliğe başvurulur.

Proje Detaylarının Belirlenmesi;

25 yıllık saha tecrübemize göre hem tasarım hem planlama anlamında söz konusu.

Proje detaylarının belirlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Bunların yanında coğrafik etkenler, sismik yükler tasarım aşamasında dikkate alınması şart olan parametreleri oluştururlar.

Proje Teknik Şartname Neden Önemlidir ?

Teknik Şartnamenin eksiksiz olarak hazırlanması projenin nihai başarısı için çok önemlidir. Tecrübeli Profesyonel Ekipler tarafından hazırlanmış Teknik Şartname projenin doğru bir biçimde tasarlanmasını, çalışmanın öngörülen takvim dâhilinde yapılmasını ve kaynakların israf edilmemesini sağlar.

Saha İncelemeleri;

Proje süresince firmanın bünyesindeki profesyonel proje ekibi tarafından maliyet, hesap işleri, mühendislik (Kıyı ve liman yapılarında denizden gelen dalga, rüzgâr, akıntı gibi yükleri kadar, deprem

Yükleri de etken rol oynamakta ve tasarım aşamasında bu durumlar göz ardı edilirse ciddi hasarlar oluşabilmektedir. ) tasarım, araştırma, geliştirme, satış ve üretim gibi alanlarda incelemeler yapılarak, raporlar hazırlanmalıdır.

Proje Kilometre Taşları;

Kilometre taşlarına ulaşılması ekip moral ve motivasyonu için önemli rol oynar, kilometre taşı aktivitelerinin süresi ‘’0’’ dır, kilometre taşını bir örnekle açıklayalım.

1986 Milano Uluslararası Maratonunu kazanan Japon atlet Yamada ya nasıl başardığı sorulduğunda ‘’ Yarış pistini ve yol kenarındaki binaları, ağaçları hayal ettiğini, birine ulaştığında diğerine ulaşması gerektiği konusunda kendini motive ettiğini ‘’ söylemiştir.

Proje Takvimi Neden Önemlidir ?

Kuruluşların yalnızca %35’i projeleri çoğunlukla veya zamanında tamamladığını göz önünde bulundurursak takvimin işi bilen profesyonel ekipler tarafından yapılmasının önemini anlamış olacağız öncelikle Programa uymanızı sağlar, Bütçenin altında kalmayı kolaylaştırır, Darboğazları belirleyebilir ve buna göre hazırlık yapabilirsiniz.

 

Örnek Bir Proje:  Mersin Anamur İskele İnşaatı;

 

Mersin Anamur İskelesi  2018 – 2020 tarihler arasında yapılmıştır.

İşin Adı                    : Mersin Anamur İskele İnşaatı.

İskele Eni                : 50 mt

İskele Boyu             : 350 mt

Kazık Çap                : 1200×18 mm

Kazık Sayısı             : 550 adet

Kazık Çakma Boyu : 36 mt

Beton Sınıfı             : C40

İskele Yapımı;

İskele deniz taşıtlarının sol tarafını ifade etmek için kullanılan bir terim olmakla beraber, kıyılardan denize doğru uzantı olarak kurulan ve gemilerin yanaşmasını sağlayan yapılardır. Kıyıya yanaşamayan gemiler bu sayede iskeleye yolcu, mal ve yük indirimi gerçekleştirebilir. Özellikle ağır yüklü eşyaların taşınması ve araçlara nakliyesi iskele sayesinde oldukça kolay olmaktadır.

Yüklenici Belirlerken Şunlara Dikkat Edin

İlkönce birden çok yükleniciden teklif alınız, Yüklenici firmanın yetki belgesi olup olmadığını araştırınız, Yüklenici firmanın refanslarını araştırınız, Firmanın finansman ve ekonomik durumunu araştırınız, Firmanın güvenilir olup olmadığını araştırınız

Neden Uzmanlık Gerekli?

25 yıllık saha tecrübemiz göstermektedir ki, İskele yapımı belirli standartlara bağlı olduğu için işin uzmanı firmalar tarafından yapılması gerekir. Bu şekilde yapımı daha kolay olmakta ve hem zaman hem maddi açıdan tasarruf sağlanmaktadır.

Kısaca özetleyecek olursak Profesyonel Geçmişi, Elemanları, Referansları ve Yeterli Finans Gücüne Sahip Yüklenicileri seçmekle firmanızı risk atmamış olacaksınız.

Mustafa ÖZTÜRK

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds