Kendine Koçluk Yap

Alım - Satım

Nurten KILIÇPARLAR
Nurten KILIÇPARLAR
1980 İstanbul doğumludur. Evli ve bir çocuk annesidir. İşletme bölümü mezunu olup fakülteyi ve bölümü birincilikle bitirmiştir. Fakülte sonrasında Üretim Yönetimi ve Pazarlama alanında yüksek lisans yapmıştır. Yüksek Lisansı devam ederken bir Holding’e bağlı ilaç firmasında Satış Verimlilik Sorumlusu olarak 2006 yılında çalışma hayatına atılmıştır. İlaç sektöründe geçirdiği 6 yıl sonrasında İK alanına ilgili duymuş ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler üzerine Yüksek Lisans yapmaya karar vererek İK alanında yöneticilik yapmaya başlamıştır. Değişik büyüklüklerdeki ve farklı sektörlerdeki firmalarda 21 yıllık kurumsal geçmişi bulunmaktadır. İK, Satış, İdari İşler ve Satınalma olmak değişik departmanlarda 13 yıl aktif yöneticilik yapmıştır. 6 yıllık satış ve 7 yıllık İK tecrübesi bulunmaktadır. İK deneyimi sonrasında 7 yıl İdari İşler ve Satınalma Müdürlüğü yapmıştır. Şu anda Freelance İK Danışmanlığı, Koçluk, Eğitmen ve Mentör olarak hizmet vermektedir. Kurumsal ve bireysel eğitmendir. Uzmanlık alanları Müzakere, İK eğitimleri ve İletişimdir. Kişisel gelişim alanında da yaratıcı eğitimler ve atölyeler düzenlemektedir. ICF onaylı bir Holistik koçtur. Kariyer gelişim koçluğu, yönetici koçluğu ve yaşam koçluğu yapmaktadır. Ayı zamanda Wellness koçudur. Sosyal sorumluluk projelerinde koçluk ve mentorluk çalışmalarına destek vermekte olup birden fazla sektörel dergide köşe yazarlığı yapmaktadır.

KENDİNE KOÇLUK YAP
Nurten Kılıçparlar

Bir insanın bütün evrende düzeltebileceği tek bir şey vardır: “KENDİSİ”                                                                                                            Aldous Huxley

Hikâyemiz doğduğumuz anda başlıyor. Ve kader hepimize farklı bir hikâye yazıyor. Kadere boyun eğmeden kendi anlamlı hikâyemizi yazmak ise bizim elimizde.

Nasıl mı ? Gelin birlikte kendi hikâyenizi yazmak için bir yola çıkalım ve bu yazı hayat yolculuğunuzda sizin için bir rehber olsun.

Fidana sormuşlar:

“Niçin büyürsün?”

“Tohum itiyor” demiş.

Tohuma sormuşlar:

“Niçin itersin ?”

“Toprak rahat bırakmıyor” demiş.

Toprağa sormuşlar:

“Niçin tohumla uğraşırsın?”

“Sebebini toprak olduğun zaman kulağına söylerim” demiş.

Nara sormuşlar:

“Tanelerin kaç tane ?”

“Yiyenler saysın, bana ne !” demiş.

Güle sormuşlar:

“Niçin kokarsın ?”

“Bu benim ibadetimdir” demiş.

Bir buluta sormuşlar:

“Güzel bulut, sen niçin ele avuca sığmazsın ?”

“Ele düşersem beni ata benzetenler arabaya koşar. Bakraca benzetenler kuyuya atar. Ayıya benzetenler oynatır. Mendile benzetenler burunlarını silerdi” demiş.

Hikâyeden çıkarımınız ne oldu? Size ne düşündürdü ve ne hissettirdi ?

İnsan var olduğu andan beri merakla hep bir arayış içinde oldu. Bu arayış kendisini farklı şekillerde ortaya koysa da en önemli arayışı kendisiyle ilgiliydi. Merak duygusu insanı hayat içerisinde anlam yolcuğuna çıkardı. Kimisi bu anlamı buldu kimisi halen bir arayış içerisinde rüzgârda uçuşan sonbahar yaprakları gibi savrulup duruyor.

Hayat yolunda anlamlı bir şekilde yol almanın başlangıcı ise önce kendimizi gerçekten iyi tanımaktır. Kendini iyi tanımak bir anlamda kendini keşfetmektir. Bu nedenle bu keşif yolculuğunda kendine koçluk yapmak çok kıymetli özel bir beceridir.

Kendine koçluk yapmak kısaca bugün olduğundan daha iyi nasıl olursun sorusunun yanıtıdır aslında… Ayrıca kendine koçluk, kendin üzerinde kontrol ve otorite sahibi olmaktır.

Peki kendine koçluk nasıl yaparsın ?

Bu konuda kendisiyle ilgili çalışacak kişinin öncelikle olumlu bir bakış açısıyla kendisine dürüst davranarak konuyla ilgili karar alması gerekir.

Neler yolunda ve iyi gidiyor?

Neler yolunda gitmiyor ve değiştirmem gerekli?

sorularıyla başlangıç yapıldıktan sonra konuya odaklanılmalı ve güçlü bir iç motivasyonla hareket edilerek, düzenli bir çalışma takvimi hazırlanmalıdır.

Başlangıç aşamasında işine hâkim bir Koçtan destek almak da önemli bir kazanım olacaktır. Sonrasında kararlı bir şekilde eyleme geçen adımlar bu sürecin etkin bir şekilde yönetilmesinde kapıları açacak anahtar görevini görür.

Kendine koçluk bir yönüyle de bir Öz farkındalık çalışmasıdır. Bu farkındalığı kazanmak isteyen ve kendi üzerinde çalışacak kişinin kendine koçluk yapmaya karar verdikten sonra şu aşamaları izlemesi faydalı olacaktır.

 • Detaylı kişisel swot analizi yapmak ve bu analizi güncel tutmak
 • Yaşam amacının ne olduğunu doğru tespit etmek
 • Değerlerini belirlemek
 • Hedeflerini ve Vizyonunu belirleyerek bir çerçeve çizmek
 • Neleri değiştireceğine ya da neleri parlatacağına karar vermek

aşamlarına soruların gücünden yararlanarak cevap bulması gerekir.

Kendinin yaşam koçu olmak,

 • Hayatın değişik alanlarında denge sağlamak
 • Tutkularının peşinden gitmek
 • Konfor alanından çıkmak
 • Davranış değişikliği oluşturmak
 • Özgüveni ve öz disiplini arttırmak
 • Güçlü ve doğru kararlar vermek
 • Ataleti yenmek
 • Hedeflerine ulaşmak

gibi kişinin hayatında bir üst versiyonunu yaratacak çok sayıda faydalı sonuçlara ulaşmanın gücüdür.

“Bir şeyler değiştirmek isteyen insan önce kendinden başlamalıdır”demiş Sokrates….

Bu yıl bir karar al ve yeni yıla kendine koçluk yapmaya karar ver lütfen…

Hayallerinizin geleceğiniz olduğu muhteşem güzel bir yıl dilerim.

Mutlu Yıllar 😊

Sevgilerimle,

Nurten Kılıçparlar.

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

 • Dijital Pazarlama Çözümleri
 • Mobil Uygulama Geliştirme
 • E-Ticaret Site Yönetimi

Dijital AjansHizmetleri

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 12 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneğine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Avantajlı Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds