Kripto para piyasalarında neler oluyor? Son Gelişmeler Neler?

Alım - Satım

Satınalma Dergisi
Satınalma Dergisihttps://satinalmadergisi.com
KURUMSAL PAZARDA 12. YIL HABER: dergi@satinalmadergisi.com REKLAM: reklam@satinalmadergisi.com ABONELİK: abone@satinalmadergisi.com Tel : (546) 740 10 10

CZ VAZGEÇTİ PİYASA DÜŞTÜ

 • Binance Ceo’su CZ, FTX’in sorunlarının düşünülenden daha büyük olduğunu ve şirketi almaktan vazgeçtiklerini duyurdu.
 • ABD Adalet Bakanlığı ve SEC, FTX’e inceleme başlattı.
 • Bitcoin, en son Kasım 2020 tarihinde test ettiği 15.500$ seviyelerine kadar düşüş yaşadı.
 • Geçtiğimiz 24 saat içinde 365 bin kişi tasfiye edildi ve toplam tasfiye miktarı 700 milyon $ olarak gerçekleşti.
 • Tüm piyasaları ilgilendiren ABD enflasyon verisi bugün Türkiye saatiyle 16:30’da açıklanacak. Enflasyon verisi ile ilgili beklenti %8,0.

Bitay Araştırma Departmanı tarafından paylaşılan bilgiler şu şekilde:

Piyasa Notları

 • Küresel piyasalar ABD’deki ara seçimlere ve bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verisine odaklanmışken hafta başından bu yana süren iyimser hava bozuldu.
 • İki büyük kripto para borsası Binance ve FTX arasında yaşanan sıkıntılar ve oluşan riskler Nasdaq başta olmak üzere hemen hemen tüm küresel piyasalara da yansıdı. ABD endeksleri olan S&P 500 ve Nasdaq günü %2’lerin üzerinde düşüşle kapattı.
 • Hafta sonundan bu yana kripto para piyasasının odaklandığı tek konu olan FTX krizi günden güne büyüdü ve dün itibariyle umutlar yok olmuşa benziyor. FTX borsasının çok ciddi bir nakit ihtiyacı var ve bunu karşılayacak bakiyeleri bulunmuyor.
 • Yükümlülükleri 8 milyar dolara çıkan FTX borsasının CEO’su Sam Bankman Fried (SBF) yatırımcılarına platformun nakit enjeksiyonuna ihtiyacı olduğunu, aksi halde iflas başvurusu yapacaklarını söylemesinin ardından Bitcoin 17.000$ seviyelerinin altını gördü.
 • Özellikle dün akşam saatlerinde Binance CEO’su CZ’nin “üzücü bir gün. Denedik, ama…” şeklindeki twiti açıklamaları piyasadaki umudu yok eden açıklama oldu. Açıklamanın ardından Bitcoin 15.600$’a kadar geriledi.
 • FTX’i satın almak için niyet mektubu imzaladığını açıklayan Binance’in anlaşmadan çekilmesi ile kriz derinleşti ve FTX çalışanlarının çok büyük bir bölümü istifa etti.
 • Yaşanan olaylar sadece bir borsanın iflas etmesinden ziyade tüm kripto para piyasasıyla birlikte bu sektöre yatırımı yapan büyük fonların da sistemik risklerle karşı karşıya kalabileceği bir hale dönüşebilir. Nitekim JP Morgan analistleri de “dalga dalga gelebilecek” bir teminat tamamlama çağrıları finans sektörünü karşılayabilir şeklindeki açıklamaları endişe verici.
 • Sabah saatlerinde Tron ağının kurucu Justin Sun, likitide kriziyle karşı karşıya kalan FTX borsasıyla krizi çözmek ve ileriyle dönük bir yol haritası oluşturmak için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Bu son haberle piyasa genelinde %5 civarında bir yukarı yönlü gerçekleştiğini görüyoruz.

10 KASIM BITCOIN TEKNİK ANALİZ

 

Kripto para piyasaları son dönemde 18.900$ seviyelerini dip olarak kabul etmişken üst üste yaşanan olumsuz gelişmelerle birlikte 18.000, ardından 17.000 ve daha sonra 16.000 seviyesinin altını gören Bitcoin, yeni güne %5’lik primle başladı.

Fibonacci 0’a denk gelen 15.500 seviyelerine kadar gerileme kaydeden Bitcoin buradan ve yaklaşık iki yıllık desteğinden güç alarak tekrar 16.000 seviyesinin üzerine çıkan Bitcoin, şu anda 16.700 seviyelerinde fiyatlanıyor. Eski destek olan 17.000 seviyesi ilk etapta ilk direnç seviyesi olarak karşımıza çıkarken açıklanacak ABD enflasyonu ile birlikte FTX tarafından gelebilecek kötü haberler Bitcoin’i tekrar 15.000 seviyesinin altına düşürebilir.

 10 KASIM ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

 

Ethereum bir günde %20 düşüş yaşayarak 1070$ seviyelerini test etti. Tepki alımlarıyla sabah saatlerinde %6 civarında yükselerek 1.170$ seviyelerinde fiyatlanıyor. 1.152$ destek seviyesinin üzerinde hareketlilik göstermesi olumlu fakat bu seviyenin üzerinde günlük kapanış yapması önemli olacaktır. Ethereum olumsuz haber akışının devamında ilk destek 1.152$ ardından ise 1000$ psikolojik destek seviyesi karşılanabilir. Eğer bu seviyelere tutunamaması halinde 878$ seviyeleri test edilebilir. Olumlu senaryoda ise ilk olarak 1.152$ üzerinde günlük kapanışlar ardından önemli bir direnç seviyesi olan 1280$ ardından ise 1.322$ test edilebilir.

Bybit Araştırma ekibinin analizi ise aşağıdaki şekilde:

Bybit tarafından hazırlanan günlük değerlendirme:

ABD hisse senetleri, derinleşen kripto satışları ve hayal kırıklığı yaratan şirket kazançları, enflasyon verilerinin açıklaması öncesinde risk iştahını engellediği için düştü. ABD ara seçimlerinin belirsizliğinin azalmasıyla yatırımcılar Federal Rezerv’in politika sıkılaştırma yoluna ilişkin ipuçları için Perşembe günkü enflasyon okumalarına yöneliyor.

Binance, FTX ile olan satın alma anlaşmasından çekildikten sonra kripto piyasalarında çözülme devam ediyor. Bitcoin 16 bin doların altına inerek iki yılın en düşük seviyesine ve Ethereum ise Temmuz ayının en düşük seviyelerini tekrar gördü. Değerlendirme hazırlanırken piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, son 24 saatte piyasa değerinin %9,67’sini kaybettikten sonra 16,5 bin dolar seviyesinin üzerinde el değiştiriyor. Ethereum da benzer bir aşağı yönlü yörünge izliyor ve aynı dönemde %9,59 oranında düşerek 1100 doların alt bölgesine ulaştı. SOL, benzer bir zaman diliminde %26,86 kayıpla dalışa öncülük ediyor. Belirteç için 7 günlük kayıp %53 olarak gerçekleşti.  Token performansının yanı sıra temel değerler de bozuluyor. Son üç gün içinde, Solana’nın kilitli toplam değeri (TVL) %40’tan fazla düşerek 1 milyar dolardan 600 milyon doların biraz altına indi. Solana Blockchain, Alameda Research ile birlikte ağın en büyük patronları arasında yer alan FTX likidite krizinden büyük ölçüde etkilendi. Ayrıca, Solana doğrulayıcıları, dolaşımdaki arzın yaklaşık %13’ü olan 50 milyondan fazla SOL tokeninin kilidini açacak şekilde ayarlanmıştı. Bu, doğrulayıcıların büyük olasılıkla SOL’u boşaltmak ve protokolden çıkmak için acele edeceğinden mevcut sıkıntıları artırabilir.

Binance, FTX’in firmanın defterinde aşılmaz bir finansal boşluk keşfettikten sonra satın alma anlaşmasından vazgeçti. Bloomberg’e göre FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, yatırımcılara şirketinin 8 milyar dolara kadar bir açıkla karşı karşıya olduğunu ve borcunu ödemek için en az 4 milyar dolara ihtiyacı olduğunu bildirdi. Nakit enjeksiyonları olmadan, şirketin iflas başvurusunda bulunması gerekecekti. Finansal zorluklara ek olarak, SEC ve CFTC, firmanın müşteri fonlarını yanlış kullanıp kullanmadığını araştırırken ve Bankman-Fried’in kripto imparatorluğunun şeffaf olmayan operasyonlarını yakından incelerken, likidite sıkışıklığı düzenleyicilerin dikkatini çekiyor.

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

 • Dijital Pazarlama Çözümleri
 • Mobil Uygulama Geliştirme
 • E-Ticaret Site Yönetimi

Dijital AjansHizmetleri

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 12 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneğine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Avantajlı Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds