Metaverse Çalışma

Alım - Satım

Doç. Dr. Mehmet KAPLAN
Doç. Dr. Mehmet KAPLAN
İşletme alanında lisans ve yüksek lisans; stratejik yönetim alanında doktora yapmıştır. Üniversite deneyiminin yanında kamu/özel sektörde çeşitli şekillerde aktif olarak yer almıştır. Halen Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde görev yapmakta; Yönetim ve Organizasyon Bölüm Başkanlığı’nı sürdürmektedir. Aynı zamanda KOBİ niteliğinde olan birçok işletmenin “Anne Girişimcileri mentörüdür”. İşletme stratejileri, insan kaynakları ve girişimcilik konularında birçok kitap bölümü, makalesi ve bildirileri bulunmaktadır. Ayrıca “Dinamik Yetenekler, Rekabet Avantajı ve Çevresel Türbülans” adlı ayakkabıcılık sektörünü ele alan bir kitabı vardır. Meraklı, aksiyon almayı seven, yeni fikirleri/uygulamaları sorgulayan öğrenme aşığı bir sosyal bilimcidir.

Dr. Mehmet KAPLAN
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Antik Yunanca kökenli meta (öte) ile Batı dillerindeki “universe (evren)kelimelerinin son kısmı alınarak oluşturulan metaverse terimi ilk olarak 1992 yılında Neal Stephenson imzalı bilimkurgu romanı SnowCrash’te kullanılmıştır. Ancak kavramın şu anda bu yazının içinde yer alıyor olması Facebook İşletmesinin isim değişikliği ile gündeme gelerek yeni bir biçim yaratmıştır. Metaverse ya da kurgusal evren kelime anlamı olarak “normalin ötesinde olan” demektir. Birçok bilimkurgu filminde nitelenen gördüğümüz gerçeklikten kaçış sağlayan sanal bir dünya olarak nitelenmektedir.Gerçek ve sanal dünya bir bilim kurgu ile birleşmekte ortaya bir dijital dünya çıkmaktadır. Metaverse merkezli sanal dünyalara giriş akıllı gözlükler, sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçeklik üzerinden sağlayacak olan “meta” herkesi özelleştirilebilir dijital bir avatar/karakter haline getirecektir. Dijital avatarlar arkasında gerçek insanların yer aldığı bir bağlamda etkileşime girebilecek, farklı sanal ortamlarda gezmeye gidebilecek, müzik/konser dinleyebilecek, eğitim alabilecek, oyun oynayabilecek ve sanal olarak sosyalleşerek birlikte/ortak çalışabilecektir.

Metaverse çalışma yaşamı işletmelerin sanal çalışma kavramıyla fiziksellikten kopmasının ardından yeni bir boyuta taşınmakta ve “normalin ötesinde bir çalışmaya” dönüşmektedir. Bu çalışma içinde farklı ortamlarda birlikte hareket etme daha fazla ön plana çıkacaktır. Fiziksellikten tamamen kopuş yaşanacak ve iş yaşamında yeni bir çalışma içeriği oluşacaktır. İnternetin gelişiminin bir sonraki aşaması olarak ifade bulan metaverse çalışmada internet üzerinden her türlü çalışma ilişkilerine erişilebilecek kurgusal bir evren yer alacaktır. Özellikle yeni normalde görülen zoomyorgunluğu, sanal çalışmada yaşanan eksiklikler, hayata dokunma ve sosyalleşme içeriğinin eksikliği gibi unsurlar çevrimiçinde etkileşimin daha gerçekçi olması talebini sürekli artırmaktadır. Bu noktada metaverse çalışma kendi içerisinde üç bağlamda ele alınmalıdır;

Platform Bağlamı: Çalışma içerikleri platform odaklı ekosistemin ürünler olma eğilimindedir. Artık platformalar aracılığıyla bir çalışma organize olacaktır. Bu çalışmanın içeriği genişleyecek ve çalışırken değer katma ve kollektif hareket etme belirleyicilik katacaktır.
Deneyim Bağlamı: Çalışma içinde insan kaynakları artık deneyimi sanal dünyanın ötesinde düşünerek etkileşimin çok daha arttığı ve etkileşime dokunma ve/veya etkileşimi hissetme olarak ifade edilebilecek bir bağlam içinde bulunmaktadır. Dolayısıyla sanal çalışma ile ardalanan etkileşime dokunmama ve/veya hissetmeme daha da azalacaktır. Bu da çalışanın dijital alandan dijital dünyanın içine girerek çalışması anlamına gelmektedir.
İnovatif Bağlam: Çalışma her zaman inovatifbağlam içerisinde olacaktır. Çalışanların yaratıcı düşünce ile yenilik uygulamalarını perçinleyen inovatif katkıları her zamankinden daha da fazla ve daha da sürekli olacaktır.

Kaynak ve ayrıntılı okuma önerisi: Aşağıdaki eserl(er) konu ile ilgili kaynak ve bilgilendirmeyi artırmaya yöneliktir.

Çelik, A. ve Erat, L. (2021). Platform Yönetimi. Strateji Yönetsel Bağlam Çerçevesinde Güncel Okumalar. (Edi. Mehmet Kaplan). Konya: Eğitim Yayınevi. (ss. 226-252).

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın