Satınalma Operasyonlarında Dijitalleşme

Alım - Satım

Alper Sağız
Alper Sağızhttps://tr.teamprocure.com/
09 Şubat 1976 Bursa doğumluyum. İlkokulu Bursa Özel İnal Ertekin ilkokulunda bitirdikten sonra girmiş olduğum Galatasaray Lisesinde 1987-1995 yılları arasında eğitim gördüm .1995 - 1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler alanında lisansımı tamamladım. 2000 - 2002 yılları arasında Arena Bilgisayar firmasında Satış Temsilciği, 2002 - 2004 yılları arasında Akora Bilgisayar firmasında Perakende alanında satış temsilciliği, 2004 - 2008 yılları arasında XEROX firmasında Perakende Kanal Satış Sorumlusu ve Distribütör Satış Sorumlusu, 2008-2020 yılları arasında Commencis Teknoloji firmasında Satış Direktörlüğü görevlerini yürüttüm. 2020 yılından günümüze, TeamProcure INC firmasında yardımcı ortak olarak, satıştan sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini yürütmekteyim. Hobilerim: Spor, Müzik, Seyahat, Deniz. Yabancı Diller : Fransızca , İngilizce

1970 ler, 80 ler..

Çocukluğumuzu yaşadığımız dönemler. Yaşadığımız çevredeki arkadaşlarımızla oyun oynadığımız zamanlar..

Ben de dahil eminim birçoğunuz o dönemlerde babasının ya da akrabasının işyerine gitmiştir. Hatırlar mısınız bu cümleleri ?:

Patron onay verdi mi ? İmza aldınız mı ?

Faks gönder, sipariş yazısı gitti mi ?  Tedarikçiden cevap yazısı geldi mi ?

Ürün geldi mi ?, irsaliyesi nerede ?, eksik gelmiş telefon açın yollasın..

Satınalma yapmak bugünkü şartlara göre ne  kadar zormuş değil mi?

Peki günümüzde satınalmanın daha hızlı, daha şeffaf, daha verimli,  daha güvenilir ve kontrol edilebilir olmasını sağlayan nedir ?: DİJİTALLEŞME

Bilgi ve iletişim alanındaki teknolojik değişimler, ticaretin işleyişini farklı bir boyuta geçirmiştir. Dijitalleşme etkisi ile veri tabanına bağlı sistemlerin entegrasyonu yaygınlaşmış ve bilgiyi iyi analiz eden ve kullanan firmalar rekabet ortamında bir adım öne çıkmışlardır. Bu bağlamda artık firmaların teknolojik değişim ve gelişimlerine uyum sağlaması vazgeçilmez bir unsurdur

Teknolojik gelişmeler, firmalar için oldukça önemli olan satınalma faaliyetlerini daha şeffaf ve daha hızlı hale getirirken, tedarikçileri sundukları ürün ya da hizmette daha özenli ve kaliteli olmaya yönlendirmiştir. Teknolojideki bu yenilikler sayesinde firmalar ihtiyaç duydukları ürün ya da hizmetlerin fiyat bilgilerine daha hızlı ve kolay ulaşarak maliyet avantajı sağlayabilmektedirler. Değişimin hızına ayak uyduramayan firmalar ise dijitalleşmesini sağlamış rakiplerine oranla rekabet ortamında geri kalmış, bu da hem satınalma hem de satınalmanın yarattığı maliyet avantajını kullanamamaktan kaynaklı olarak işletmeyi hatalı planlamalar sebebi ile verimsizliğe sürüklemiştir.

Endüstri 4.0 ile birlikte işletmelerin kullanmaya başladıkları teknolojiler ile bilgiyi satılabilir bir değere dönüştürmesi, işletmenin tedarik zinciri operasyonunda kendisini avantajlı hale getirmiştir.

Gün geçtikçe hayatımızın her alanında varlığını hissettiren dijitalleşme ile birlikte işletmeler satınalma dinamiklerini de değiştirmişlerdir. Gelinen noktada satınalma birimleri operasyonel verimlilik ve karlılık elde etmek amacı ile şirketlerinde satınalma yazılımları kullanmaktadırlar. Bu yazılımlar, tedarikçiden müşteriye kadar uzanan tüm süreçlere değer katmaktadır. Bu yazılımlar satınalma birimlerine aşağıdaki katkıları sunmaktadır:

 • Ürün veya hizmetler için daha çok tedarikçiden fiyat alınabilmesi
 • Tedarikçi ile firma arasındaki iletişimin artması
 • Satınalmada şeffaflık
 • Şirket satınalma hafızasının oluşması ( tüm dijital verilerin saklanması )
 • Satınalmada analitik karar verebilme
 • Maliyet avantajı
 • Tedarikçi yönetiminin kolayca yapılabilmesi
 • Onay sürelerinin kısalması ile oluşan verimlilik artışı
 • Çok seçenekli e-ihale opsiyonu ile optimum fiyata ulaşma
 • Sözleşme Yönetimi
 • Gelişmiş tedarikçi portalı ile tedarikçiler için kolay kullanım
 • Gelişmiş raporlama sayesinde hızlı stratejik kararlar alabilme
 • Esnek roller ve yetkilendirmeler ile görev tanımına göre şirket içi aktif kullanım

Alper SAĞIZ

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

 • Çin'den Ürün Tedariki
 • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
 • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
 • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds