Satınalma Yöneticilerinin Yeni Yetkinlik Alanı: Ağ Yönlendiriciliği Nedir ?

Alım - Satım

Dr. Adil Ünal
Dr. Adil Ünalhttps://satinalmadergisi.com
Satınalma Dergisi'nin ve Buyer Network platformunun kurucu ortağıyım. İstanbul Üniversitesi’nde Tedarik zinciri stratejileri, satınalma ve tedarik zinciri süreç yönetimi ve performans değerlendirme alanlarında çalışmalarımı sürdürmekteyim. iletişim: aunal@istanbul.edu.tr adil.unal@tinova.com.tr

Dr. Adil Ünal – İstanbul Üniversitesi – aunal@istanbul.edu.tr

Özellikle 2000’li yıllarla birlikte tedarik zinciri stratejisinin işletme stratejisi üzerindeki etkisi artmakta ve tedarik zinciri üyeleri ile işletme stratejileri doğrultusunda ortak hedeflere ulaşmak üzere stratejik işbirlikleri kurulmaya başlanmıştır. Bunun sonucu olarak işletmelerin tedarikçilerle olan ilişkilerini etkin yönetmesi ihtiyacı zorunluluk haline gelmiştir. Victor K. Fung ve arkadaşları, “Düz Dünyada Rekabet” adlı eserlerinde bu duruma özellikle dikkat çekmektedir. Satınalma ve tedarik zinciri yöneticileri için oldukça ufuk açıcı olan bu eseri incelemenizi tavsiye ederim. Yazarlar “Tedarikçi ağının yönetilmesini” vurgulamakta ve günümüz iş koşullarında artık “ağ yönlendirmenin” önem kazandığını belirtmektedir.

Ağ yönlendirme, tüm tedarik zincirine daha geniş bir bakış açısı gerektirmekte ve toplam tedarik zincirinin tasarımının yapılarak değişik bölgelerdeki çeşitli fabrikaların tek bir ürün için işbirliğine yönlendirilmesini kapsamaktadır. Yazarlar sabit fabrikaların talep ettiği yönetim tarzı ile küresel tedarikçi ağlarının talep ettiği yönetim tarzının farklı olduğunu ve tedarikçilerin etkin yönetilmesini gerektiren bu süreçte, yöneticilerin sahip olması gereken yeni yönetim becerisinin “ağ yönlendiriciliği” haline geldiğini vurgulamaktadır. Ağ Yönlendiriciliği Konusunda Bazı Notları Aşağıda Bulabilirsiniz:

İçeriğin devamını görüntülemek için Öğrenme Merkezi Üyeliği gereklidir. Üye iseniz lütfen giriş yapınız. Henüz üye değilseniz Dijital İşlem Merkezi üzerinden üyelik satın alarak hesabınızı oluşturabilirsiniz.
Hesap Oluştur

 

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Dijital Pazarlama Çözümleri
  • Mobil Uygulama Geliştirme
  • E-Ticaret Site Yönetimi

Dijital AjansHizmetleri

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 12 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneğine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Avantajlı Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 

 


 

 

 

This will close in 20 seconds

Kayıt Formu

Kayıt için Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası ve 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) Usul ve Esasları Uyarınca Kişisel Verilerinizin Korunması Hakkında Müşteri Aydınlatma Metnin okunması ve kabul edilmesi gereklidir.