Satınalmada Değer Analizi Çalışmaları için Tedarikçi Kontrol Listesi Örneği

Alım - Satım

Adil Ünal
Adil Ünalhttps://satinalmadergisi.com
Satınalma Dergisi'nin ve Buyer Network platformunun kurucu ortağıyım. İstanbul Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak Tedarik zinciri stratejileri, satınalma ve tedarik zinciri süreç yönetimi ve performans değerlendirme alanlarında çalışmalarımı sürdürmekteyim. iletişim: aunal@istanbul.edu.tr adil.unal@tinova.com.tr

II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında üretimde kullanılan birçok malzemenin temininde yaşanın sıkıntılar, kıtlık vb. durumlar nedeniyle malzeme değişikliklerine gidilmek zorunda kalınmıştır. Bu durum üretilen ürünlerin birincil (asli) ve ikincil (tali) fonksiyonlarının gözden geçirilerek alternatiflerin geliştirilmesi ve ayrıca maliyet azaltımı fırsatlarının değerlendirilmesini amaçlayan “değer analizi” çalışmalarının hızlanmasına yol açmıştır.

Savaş nedeniyle, vasıflı işgücü, hammadde ve bileşen parçalarının tedariğinde sıkıntıların yaşanması General Electric firmasının bu sorun üzerine çalışma başlatması sonucunu doğurmuştur. GE’de Satınalma ve Taşımacılıktan sorumlu Başkan Yardımcısı Harry Erlicher ve Satınalmadan sorumlu Lawrance Miles, şirketteki özellikle tasarım ve planlama fonksiyonlarını yerine getiren yaratıcı çalışanlar kullanılarak alternatif malzeme/materyal kullanımına gidilebileceği ve böylelikle iyileşme sağlanabileceğini görüşünü öne sürmüştür. Önceleri firmada bir zorunluluk olarak başlayan süreç daha sonra sistematik hale getirilerek “değer analizi” adını almıştır. Böylelikle değer analizi ilk defa GE’de ortaya çıkmıştır.

1959 yılında ABD’ de Amerikan Değer Mühendisleri Derneği ( SAVE ) kurulmuş ve bu alanda mesleki örgütlenmeye gidilmiştir. Dernek günümüzde de faaliyetlerini sürdürmektedir.

Değer analizi, bir ürünün tasarımından üretiminin sonuna kadar her aşamada uygulanabilen bir maliyet düşürme tekniğidir. Satınalma açısından; “değer analizi, satın alınan malzeme ve parçaların maliyetlerini düşürmek amacıyla gerçekleştirilen organize bir çalışmadır” şeklinde tanımlandığında, aslında satın alma aşamasındaki önemi vurgulamaktadır. Üründe hangi fonksiyonların yer alacağına, malzemesine, üretim yönetimine bu aşamada karar verilmektedir.

İçeriğin devamını görüntülemek için Öğrenme Merkezi Üyeliği gereklidir. Üye iseniz lütfen giriş yapınız. Henüz üye değilseniz üyelik satın alarak üyeliğinizi başlatabilirsiniz.
Hesap Oluştur

 

 

 

PAYLAŞIMLAR

Lütfen yorumunuzu girin !
Lütfen adınızı giriniz.

  • Çin'den Ürün Tedariki
  • Küresel Ürün ve Firma Araştırması
  • Ülke / Pazar Analizi ve Raporlaması
  • Akreditif, Gümrük ve Dış Ticaret Danışmanlığı

Dünyaya Açıl

Satınalma Dergisine ABONE OL

Dijital Abonelik ile Satınalma Dergisinin yayınlanmış tüm sayılarına erişebilir, Buyer Network Öğrenme Merkezi'nde eğitim dokümanlarına ulaşabilirsiniz.

SATINALMA DERGİSİ 11 YILLIK ARŞİVİ

Tüm Arşive ve Gelecek 12 Sayıya Dijital Erişim

Buyer Network Öğrenme Merkezi

Kariyerinizi Geliştirecek Uzaktan Eğitim Seçeneklerine Sahip Olun

ŞİRKET ÜYELİK AVANTAJI

10 Yöneticiye Kadar Geniş Takımlar için Şirket Paketini Satın Alın

Satınalma Operasyonları Dijitalleşiyor !

 

 

 

 


 

 

This will close in 20 seconds

Kayıt Formu

Kayıt için Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası ve 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) Usul ve Esasları Uyarınca Kişisel Verilerinizin Korunması Hakkında Müşteri Aydınlatma Metnin okunması ve kabul edilmesi gereklidir.